Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Rozbark w Bytomiu zainaugurował nowy sezon artystyczny. Jakie spektakle znalazły się w programie?

OPRAC.: MAJ
Hubert Klimek, UM w Bytom
Teatr Rozbark w Bytomiu zainaugurował nowy sezon artystyczny. Jak zapowiedziała Anna Piotrowska, dyrektor rozbarskiej sceny, będzie on zatytułowany „Zamki na piasku”.

- Teatr jest iluzją, która potrafi zabierać nas w inny wymiar. Jednocześnie dla twórców to realna przestrzeń codziennego wysiłku do wydobywania i kreowania fantazyjnych światów. Odrealnienie i konkret pracy scenicznej, fantazja i dotykanie realnych emocji, wyobraźnia i życie – między tymi biegunami tworzy się sztuka przypominająca właśnie zamki na piasku – przyznaje Anna Piotrowska i dodaje: - Bajkowe pejzaże, które czasem rozsypują się w dłoniach, a czasem pozwalają przebywać blisko wytworów własnej (lub cudzej) wyobraźni. Tytuł nowego sezonu odnosi się właśnie do tej sfery - marzeń, ulotności, tworzenia iluzji, ale i mocnej wiary we własne pragnienia. Wieloletnia praca artystyczna przekonuje mnie, że do realizacji marzeń potrzebne są silne fundamenty i przestrzeń do samostanowienia, wyrażania swoich myśli, światopoglądu i – co najważniejsze - emocji. To sprawia, że nasze marzenia nie są jedynie iluzją – nabierają mocy, stają się wyraziste i wiarygodne. Aż w końcu przestają być iluzją, a elementem naszej barwnej codzienności.

Zespół aktorów-tancerzy pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej w sezonie 2022/2023 tworzą: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło, Łukasz Szleszyński, Julia Lewandowska, Daniel Zych. We wrześniu swoją przygodę z Teatrem Rozbark rozpoczyna także zespół stażystów (Sabina Letner, Ewa Noras, Aleksandra Łuczak, Aleksandra Kępińska oraz Maria Lenczewska), który rozpoczyna współpracę z bytomską sceną dzięki programowi specjalnemu „Teren Tańca”, stworzonemu wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Bytomiu. Program ten ma za zadanie wzmocnienie relacji z absolwentami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Sezon artystyczny 2022/2023 w Teatrze Rozbark

- Mam nadzieję, że spektakle, które będziemy tworzyć dla Państwa i które będziemy mogli również obejrzeć na naszej scenie zabiorą Nas/Was w inny wymiar. Dadzą wystarczająco dużo inspiracji, by wzmocnić i mieć odwagę do pytań. Czy jestem we właściwym momencie? Czy to daje mi szczęście? Spektakle, które proponujemy Państwu w nowym sezonie artystycznym, opierają się właśnie na pogłębionej pracy z ciałem w obrębie sztuki tańca, teatru i ruchu. Intryguje nas mocna fizyczność i budowanie przestrzeni, w której emocje rozpychają się i zaskakują. Zapraszam na dawkę energii, mocy i wzruszeń – mówi Anna Piotrowska.

Sezon zainaugurowano 3 września premierowym spektaklem S. I. Witkiewicza pt.: Karaluchy, w reżyserii Jakuba Margosiaka i dramaturgii Anny Obszańskiej. Spektakl ten powstał w ramach rezydencji artystycznej Living Space Theatre. Na SCENIE CECHOWNIA 3 września zagrają w składzie: Tomasz Copik, Natalia Dinges, Jan Sarata oraz Karolina Paczkowska. 18 września będzie można zobaczyć również spektakl teatru B'cause Dance Company pt.: Do łez.

W ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii 18 września zaprezentowano spektakl GEMINI tryptyk oraz Tribute to w chor. Anny Piotrowskiej.

Z kolei w październiku zaplanowano pierwszą tegoroczną premierę Teatru ROZBARK pt.: Bestie w chor. Anny Piotrowskiej. Pokazy odbędą się 1 i 2 października. Spektakl będzie grany na Scenie Cechownia o godzinie 19:00, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Druga premiera teatru to Dziadowisko w reż. Anny Piotrowskiej, grana na deskach Sceny Cechownia 5-6 listopada. Do współpracy przy spektaklu zaproszony został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz choreografa Michaiła Zubkowa.

Zespół wyruszy też w trasę

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym zespół Teatru Rozbark wyruszy w trasę. Jak zapowiada Anna Piotrowska, spektakl GEMINI tryptyk zrealizuje dłuższą trasę po Polsce.

-Wyjazdowe spektakle otwieramy wizytą w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu 18 września, gdzie będziemy występować w ramach Opolskiej Sceny Tańca. Następnie będzie można nas zobaczyć w Krakowskim Centrum Choreograficznym (27 września), w ramach ogólnopolskiego projektu Polska Sieć Tańca. Kolejną goszczącą nas sceną będą deski Ełckiego Centrum Kultury, gdzie zaprezentujemy się 12 października (również w ramach Polskiej Sieci Tańca) – mówiła podczas konferencji prasowej Anna Piotrowska.

W dalszej kolejności artyści odwiedzą Słupsk, gdzie w przestrzeniach Teatru Rondo (14 października) zaprezentują aż trzy tytuły, wspomniane GEMINI tryptyk oraz Terytorium i egoistic experiment, w chor. Anny Piotrowskiej. Natomiast 3 grudnia spektakl Policzalni zostanie zaprezentowany za granicą - w Münster (Niemcy) na Festiwalu UM-POLEN, organizowanym przez kolektyw Bodytalk.

Będą też gościnne występy w Teatrze Rozbark

W październiku w Teatrze Rozbark zaprezentuje się kolektyw Bodytalk, który przedstawi spektakl pt.: BILDERZERSTORER. Prezentacja ta jest możliwa w ramach współpracy zagranicznej już 6-7 października. 28 listopada na deskach teatru wystąpią Jenna Henry i Matilda Bilberg w spektaklu pt.: I U M I. Spektakl doceniła grupa Aerowaves, która pełni wyjątkową rolę łącznika między choreografami, programistami tańca i entuzjastami tańca w całej Europie. Jenna i Matilda zostały umieszczone w ścisłej 20 tancerzy (The Twenty21) wyróżnionych za swój dobytek artystyczny.

- Ze względu na sytuację polityczną na świecie Teatr Rozbark uruchomił rezydencję artystyczną pt. ART (OUT) OF HOME w ramach programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Projekt jest kilkuetapowym mostem artystycznym – szansą, aby wspólnie rozwijać się w dobie zagrożenia wojną. Z nadesłanych zgłoszeń od twórczyń i twórców zmuszonych, by emigrować w związku z konfliktami zbrojnymi ze swoich państw, stworzymy katalog online. Na podstronie Teatru Rozbark zaprezentujemy ich CV (katalog wesprze proces poszukiwania przez nich pracy w Polsce), a następnie wyłonimy spośród nich artystów, którzy otrzymają szansę na pełną rezydencję – wylicza Anna Piotrowska.

Współpraca z Akademią Sztuk Teatralnych

W tym sezonie artystycznym kontynuowana będzie też współpraca z Akademią Sztuk Teatralnych, dzięki której możliwe będą kolejne grania zarówno dla szkół, jak i wieczorne grania takich tytułów jak: MOKOSZ (chor. Eryk Makohon), Do jutra, do jutra! (chor. Maciej Sajur) oraz nowe tytuły. Teatr współpracuje również ze studentami, udostępniając im dostęp do XSS – Eksperymentalnej Sceny Studentów, będącej cyklem scenicznych laboratoriów studentów AST z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, dającym im szansę na ekspresję w profesjonalnych teatralnych warunkach.

- Z początkiem 2023 r. cieszymy się również na współpracę z młodym reżyserem Akademii Sztuk Teatralnych Wydziału Teatru Lalek we Wrocławiu - Filipem Jaśkiewiczem, który rozpocznie pracę nad produkcją pod roboczym tytułem Stop thinking. Jesteśmy ciekawi, co wyjdzie z połączenia sztuki lalkarskiej i sztuki tańca -d dodaje Anna Piotrowska.

W tym sezonie, podobnie jak w latach ubiegłych, na deskach teatru zaprezentowane zostaną też spektakle zrzeszone w Polskiej Sieci Tańca. Miłośnikom tańca współczesnego zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak:

  • Do łez | B'cause Dance Company (18 września),
  • manRay. Barbarzyńca | Sopocki Teatr Tańca (11 października),
  • unbody | heartzhouse (29 października),
  • W moim początku jest mój kres | Lubelski Teatr Tańca (15 listopada).

Przypomnijmy, że Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Z ramienia Teatru Rozbark sieć koordynuje Karolina Staneczek. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok, w ramach Sieci, wyruszają w trasę, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Sieć wspiera mobilność wybranych produkcji tanecznych, promuje artystów oraz jest platformą do wypracowywania dobrych praktyk w profesjonalnym środowisku. Znacznie przyczynia się do tworzenia warunków i struktur, które wpływają na cyrkulację tańca w Polsce oraz wpływa na integrację środowiska poprzez wymianę różnych estetyk. W tym roku Teatr Rozbark będzie gospodarzem Spotkania Rady Polskiej Sieci Tańca (18-19 października).

W grudniu 2022 zaplanowano wydarzenie dla młodych tancerzy i choreografów. Odbędą się bowiem kolejne eliminacje do finału Międzynarodowego SoloDuo Dance Festival, które dają szansę na wyjazd do Budapesztu na finał konkursu o tytuł THE BEST SOLO i THE BEST DUO. Wydarzenie odbędzie się 10-11 grudnia 2022. Finał w Budapeszcie zaplanowany jest na 18-21 stycznia 2023.

Edukacja w Teatrze Rozbark

- Przygotowaliśmy ofertę zajęć, które mamy nadzieję będą propozycją wszechstronnie uwrażliwiającą i rozwijającą zainteresowanych w różnych obszarach pracy teatralnej. Edukację w Teatrze Rozbark koordynuje Agnieszka Kłosińska – podkreśla Anna Piotrowska.

W teatrze organizowane są zajęcia dla osób w każdym wieku.

-W tym roku nabór na zajęcia stałe odbywa się pod hasłem TUKEJ SIE TAŃCZY, nawołując społeczność całego Śląska do odkrywania sztuki tańca i teatru oraz przypominając o tym, jak ważnym ośrodkiem tanecznym w kraju jest Bytom – dodaje dyrektor Teatru Rozbark.

Prowadzący zajęcia:

  • Magdalena Wilczek (zajęcia dla maluszków w grupach wiekowych: 2-3 lat oraz warsztaty taneczne z rytmiką 4-6 lat),
  • Katarzyna Piskorz (hip hop – grupa początkująca: 7-12 lat, grupa średniozaawansowana: 10-15 lat),
  • Anna Berek (taniec współczesny- grupa początkująca: 7-11 lat grupa średniozaawansowana: 12-16 lat),
  • Natalia Myczewska (Jazz – grupa początkująca: 7-11 lat, grupa średniozaawansowana 12-16 lat),
  • Paweł Strojewski (zajęcia teatralno-aktorskie 10-15 lat), Daniel Zych (Voice Impressions – grupa wiekowa: 15+ lat).

Zajęcia dla dorosłych w grupach otwartych (16+) poprowadzą:

  • Joanna Brodniak (taniec współczesny/triathlon moderno),
  • Anna Berek (Animal Flow/Movement),
  • Ewelina Dehn (tańce towarzyskie dla seniorów).

Dodatkowo Natalia Myczewska poprowadzi zajęcia pt. Tańce w kręgu przeznaczone dla grupy wiekowej 30+. Szczegółowe informacje o zajęciach uzyskają Państwo na stronie internetowej www.teatrrozbark.pl oraz na naszej stronie na Facebooku.

Działalność społeczna

Działalnością edukacyjno-artystyczną zajmuje się m.in. Teatr Integra prowadzony przez Beatę Grzelak-Szwedę i Ewelinę Dehn. W tym sezonie teatr Rozbark zorganizuje zajęcia z zakresu Terapii przez ruch w instytucjach: Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec w Bytomiu, Dom Pomocy Społecznej Republika w Chorzowie, Bytomskie Centrum Wsparcia - Dzienny Dom Pomocy nr 1 w Bytomiu. W eksploatacji będzie spektakl dla dzieci pt. Bajlandia.W tym roku jak i w latach poprzednich odbędzie się akcja Lato w Teatrze. Planowane są również kolejne Ferie w Teatrze.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto