Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice „Legendarnego Sutuhali” w Bytomiu. Już wkrótce nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Górnośląskim

Tomasz Borówka, mat. pras.
Już za tydzień otwarcie wystawy „Legendarne Sutuhali? Archeologia Wzgórza św. Małgorzaty” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Od czwartku, 17 października, w Muzeum Górnośląskim będzie można zwiedzać nową wystawę. Zaprezentowane na niej zostaną zabytki, będące plonem badań archeologicznych na bytomskim Wzgórzu św. Małgorzaty. Po raz pierwszy będzie można obejrzeć z bliska to, co archeologowie wydobyli na światło dzienne podczas najnowszych wykopalisk w 2018 r.

- Odkryte relikty barokowego kościoła, liczne pochówki czy sporo znalezionych monet, mówią nam wiele o przeszłości tego miejsca i mieszkańcach dawnego Bytomia - mówi archeolog Beata Badura, kuratorka wystawy.

W trakcie ostatnich badań, związanych z remontem kościoła św. Małgorzaty, archeolodzy odkryli ślady drewnianego barkowego kościoła. Jak się okazało, nie tylko otoczenie, ale i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Badania znalezisk i materiału kostnego pozwoliły przyjrzeć się codzienności dawnych bytomian, jak i im samym.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar Jodoka Luksemburskiego, datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Całość dopełnią multimedia i archiwalia: fotografie i plany.

Ekspozycji towarzyszyć będą m.in. konferencja naukowa „Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu w świetle najnowszych badań interdyscyplinarnych”, która odbędzie się 17 października (organizowana wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich), Międzynarodowy Dzień Archeologii „Archeologia sacrum” 19 października (organizowany wraz z Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich), a także lekcje muzealne, oprowadzania kuratorskie, warsztaty i wykłady.

Wystawa „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty” zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom. Patroni medialni wystawy: „Archeologia Żywa”, Radio Piekary, TVP3 Katowice, TVP Historia, „Gość Niedzielny”, „Dziennik Zachodni”, „Nasze Miasto”. Partnerami wystawy są Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Oddział Górnośląski SNAP.

  • otwarcie wystawy: 17 października 2019 (czwartek), godz. 17.00
  • czas trwania: 17 października 2019–16 lutego 2020
  • miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34
  • kuratorka: Beata Badura

[Bieżących informacji o o wystawie można też szukać na Facebooku]

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto