Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły tańca w Bytomiu. Tańczono kadryla i menueta

oprac.MANO
Szkoły tańca w Bytomiu: Bytomianie od zawsze kochali taniec. Wiek XIX i XX to dosłowny wysyp szkół, gdzie uczono rytmiki, gimnastyki, dobrych manier, a przede wszystkim kroków modnych tańców

Szkoły tańca w Bytomiu
Już za chwilę, jak wszystko wskazuje, zakończy się ponad dwudziestoletnia historia Śląskiego Teatru Tańca.Jednocześnie cały czas trwają prace przy Centrum Tańca w Rozbarku (planowany termin zakończenia to grudzień 2013). Ma tam powstać Centrum Choreografii i Tańca Bytom
W naszym mieście jest szkoła baletowa, Opera Śląska i Wydział Teatru Tańca.

Jak pokazuje historia, Bytom, chociaż miasto przemysłu, z tańcem był związany od zawsze.
Szkoły tańca powstawały tutaj już w XIX wieku. W lutym 1847 roku na łamach "Beuthener Kreisblatt" można było przeczytać ogłoszenie, że C. Kunschel otwiera kolejny kurs tańca, a więc musiał udzielać już tu lekcji wcześniej. Jak pisze Małgorzata Kaganiec w swojej książce "Bytom portret własny", najbardziej renomowaną szkołę tańca w Bytomiu założył w latach 80. XIX wieku August Kern.
Istniała aż przeszło pół wieku. Informacje o niej można znaleźć w książce adresowej z 1899 roku.
Mieściła się w kamienicy na rogu ulic Piastów Bytomskich i Józefczaka. Szkoła była tradycją rodzinną, po śmierci Augusta prowadziła ją jego córka Elżbieta wraz z mężem baletmistrzem. Szkoła cieszyła się dużym powodzeniem, co jednak zmuszało właścicieli do przeprowadzek w celu znalezienia odpowiednio dużego lokalu. Przez pewien czas szkoła ta mieściła się przy obecnej ul. Jagiellońskiej 13 a i w 1914 roku nazywała się Instytutem Tanecznym.
"Jej specjalnością były tańce historyczne - menuet, kotylion, kadryl, gawot, prezentowane przez uczniów szkoły przebranych w historyczne stroje na specjalnym balu kostiumowym" - pisze Małgorzata Kaganiec.
Bal oczywiście był charytatywny i goszczono na nim bytomskich notabli. Po śmierci Elżbiety jej mąż prowadził szkołę do 1935 roku, kiedy to ze względu na podeszły wiek musiał ją zlikwidować.

Tango w Bytomiu

W 1910 na ul. Dworcowej otwarto szkołę tańca nowoczesnego "Tango". Nauka odbywała się w salach hotelu Kaiserhof a lekcje zaczynały się - uwaga - o godzinie 21! Szkoła działała aż do 1941 roku. Kolejna szkoła tańca, także na ul. Dworcowej 41, powstała w 1919 roku i funkcjonowała aż do lat trzydziestych. W 1924 roku Agnieszka Wischeropp otworzyła szkołę tańca dla młodzieży przy obecnej ulicy Webera. Cztery lata później powstała szkoła przy ul. Ogrodowej 26 (nauka odbywała się w sali przy ul. Polnej 4). Dyrektorem był Joseph Schimski, a w szkole poza tańcem uczono także dobrych manier. Ciekawe zajęcia prowadziła w swojej szkole tańca , założonej pod koniec lat 20. Lidia Swoboda. Szkoła mieściła się przy ul. Krakowskiej 6. Uczono tam rytmiki, gimnastyki akrobatycznej i również dobrych manier. Zajęcia były dla dzieci i dorosłych.

Korzystałam z książki Małgorzaty Kaganiec "Bytom portret
własny", rok 2012

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto