Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa pnie się w górę

(mu)
W Katowicach specjalna strefa ekonomiczna obejmie między innymi biurowiec Altus.
W Katowicach specjalna strefa ekonomiczna obejmie między innymi biurowiec Altus.
Do tej pory Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) nazywała się tak trochę na wyrost. W Katowicach mieści się co prawda jej zarząd, jednak główne tereny należące do strefy znajdowały się w różnych zakątkach ...

Do tej pory Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) nazywała się tak trochę na wyrost. W Katowicach mieści się co prawda jej zarząd, jednak główne tereny należące do strefy znajdowały się w różnych zakątkach naszego województwa, ale nie w jego stolicy, Katowicach. Wkrótce ma się to zmienić. Jak poinformował na konferencji prasowej prezes KSSE, Piotr Wojaczek, wkrótce tereny objęte specjalną strefą ekonomiczną będą jeszcze większe, a firmy pragnące skorzystać z przywilejów finansowych oferowanych przez strefę będą mogły zainwestować również w Katowicach. - Wiele światowych firm przenosi do Polski swoje centra księgowo-biurowe - powiedział prezes Wojaczek. - Katowice nie znajdują się co prawda na czele listy miast, które mają największe szanse na przyciągnięcie tego typu inwestorów, ale to nie oznacza, że nie będziemy się starać, żeby właśnie do nas trafili.

Dodał, że zarząd katowickiej strefy już prowadzi rozmowy z trzema firmami, zainteresowanymi przeniesieniem na Śląsk tego typu działalności z Wielkiej Brytanii.

- Liczymy nie tylko na przyciągnięcie kapitału z zagranicy, ale i na możliwość utworzenia wielu atrakcyjnych miejsc pracy dla informatyków, księgowych i pracowników biurowych - powiedział Piotr Wojaczek.

Inwestorzy zamierzający utworzyć w Polsce centra obliczeniowe poszukują nie wielkich terenów pod inwestycje, ale nowoczesnych, tzw. inteligentnych budynków biurowych, które dysponują szybkimi łączami telekomunikacyjnymi. Stąd zrodził się pomysł, by specjalną strefą objąć ok. 7 tys. m kw. powierzchni w biurowcu Altus w centrum Katowic. Jeśli będzie taka potrzeba, to obszar strefy zostanie rozszerzony również na inne katowickie biurowce.

Zarząd strefy szacuje, że w ciągu najbliższych czterech lat w naszym regionie powstanie nawet 10 tys. nowych miejsc pracy w centrach obliczeniowych. Ponadto liczy, że atrakcyjną pracę będą mieć również inżynierowie, ponieważ w strefie powstaje coraz więcej nowych ośrodków badawczo-rozwojowych.


Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest największą w Polsce - zajmuje łączną powierzchnię 1.156 ha, a w jej skład wchodzą aż cztery podstrefy: gliwicka, sosnowiecko-dąbrowska, tyska i jastrzębsko-żorska. Inwestorzy stworzyli dotąd w KSSE ponad 24 tys. nowych miejsc pracy i zainwestowali 8,3 mld zł.

- Polskie strefy nadal rozwijają się dynamicznie, choć będą istnieć tylko do 2017 roku - podkreśla prezes KSSE, Piotr Wojaczek. - Co prawda analizy tworzone przez poprzedni rząd sugerowały zmierzch specjalnych stref, ale my nigdy się z tym nie zgadzaliśmy.

Obecny rząd planuje znaczne powiększenie obszaru specjalnych stref ekonomicznych w Polsce - nawet do 12 tys. ha. Resort gospodarki proponuje też ułatwienia dla przedsiębiorców, w tym między innymi skrócenie procedur czy zredukowanie części opłat. Inwestorom łatwiej będzie zdobyć atrakcyjne nieruchomości. Dziś brak dużych działek pod inwestycje ogranicza rozwój wszystkich stref. Resort szacuje, że dzięki zmianom powstanie 105.6 tys. nowych miejsc pracy oraz 31,6 mld zł inwestycji do końca 2017 roku.

Na inwestycyjnym boomie korzystają głównie te strefy, które są dobrze skomunikowane z Europą. KSSE właśnie do takich się zalicza. Z opinii inwestorów wynika, że nie tylko ulgi podatkowe (w KSSE - nawet do 50 proc.) decydują o lokalizacji inwestycji. Zdaniem inwestorów najważniejsze są położenie i dostępność komunikacyjna strefy, wykwalifikowane kadry, a także współpraca z lokalnym samorządem i zarządcą strefy.

Pod patronatem DZ

W tym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzi 10-lecie istnienia. W związku z tym w Galerii "Szyb Wilson" w Katowicach Janowie odbędzie się dziś uroczyste spotkanie jubileuszowe. Patronem medialnym tego przedsięwzięcia jest Dziennik Zachodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto