Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SOS dla EC Szombierki. Miasto dla Mieszkańców zbiera podpisy [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka - Goik
Bytom: SOS dla Elektrociepłowni Szombierki. Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców zbiera podpisy

Bytom: SOS dla Elektrociepłowni Szombierki. Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców zbiera podpisy
Zebrali ponad 2 tysiące podpisów w obronie "Industrialnej katedry". Petycję w tej sprawie przygotowało stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców i chce przekazać właścicielowi - firmie Fortum w lipcu. Zarówno przedstawicielowi w Polsce, jak i w Finlandii. Chcą zmusić firmę, aby pod presją społeczną, zaangażowała się w ratowania zabytku. Czy im się to uda?

Najpierw była akcja majówkowa pod hasłem " Elektrociepłownia Szombierki -Centrum lenistwa i nicnierobienia". To był pierwszy krok w ramach projektu "Nowe życie dla Ec Szombierki". Zebrali się pod zabytkiem i...nic nie robili. Miało to mieć symboliczny wymiar i podkreślić ogólną bierność wobec losów bytomskiej elektrociepłowni.
Kolejny krok to petycja
- Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją, w której apelujemy do właściciela, aby zlecił wykonanie analizy wykreowania nowych funkcji w tym obiekcie - mówi Robert Białas, inicjator zbierania podpisów.
- Do tego kosztorys wstępny i wizualizacje - dodaje. - Uważamy, że to właściciel powinien podjąć się stworzenie takich dokumentów i zaproszenie potem do dyskusji władze miasta, województwa i potencjalnych inwestorów - mówi Robert Białas.

Przypomnijmy, że taka debata nad losem EC Szombierki, aczkolwiek bez dokumentów, odbyła się dwa lata temu, zorganizowana przez radio Katowice i DZ. Pojawiła się wtedy szansa, aby właśnie tu powstało Śląskie Centrum Nauki. Z pobożnych życzeń nic jednak nie wyszło. Podobnie jak z umowy między Fortum, a miastem, na mocy której obiekt miał zostać miastu przekazany za symboliczne 100 złotych, a potem przez miasto sprzedany. Kto się rozmyślił, czy miasto, czy potencjalny inwestor?
Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka UM, wyjaśniła sytuację w ten sposób: - Przyczyną niepodpisania umowy były konsekwencje finansowe przejęcia nieruchomości. Okazały się one na tyle duże, że miasto nie zdecydowało się na podjęcie takiego ryzyka w trudnej sytuacji budżetowej oraz nadchodzącej konieczności współfinansowania zadań realizowanych ze środków unijnych - powiedziała rzeczniczka.
Wygląda więc na to, że potencjalny inwestor, który miał kupić od miasta przejętą EC Szombierki, jednak się rozmyślił...

Miasto więc z przejęcia zrezygnowało. Obiekt niszczeje, rozkradany przez złomiarzy. Chociaż Fortum zapewnia, że stara się go kontrolować. Elektrociepłownia Szombierki wymaga znacznych nakładów. - mówi rzecznik Fortum, Jacek Ławrecki.
- Aby doprowadzić ją do dawnej świetności konieczne są poważne inwestycje oraz znalezienie dla niej nowej funkcji, zgodnej z potrzebami lokalnej społeczności. Uważamy, że najwłaściwszym podmiotem, który powinien decydować o jej dalszym losie, są władze samorządowe- podkreśla, dodając, że firma nadal jest gotowa przekazać obiekt.

- W Bytomiu dużo zabytków przemysłowych już nie istnieje - przypomina Grzegorz Pronobis, bytomski architekt. KWK Miechowice zmieniła się w pola i zagajniki, zlikwidowano też zabytkową zajezdnię tramwajową. EC Szombierki pod względem jakościowym na pewno stoi wyżej niż te wymienione obiekty, to prawdziwa architektoniczna perełka - podkreśla, przypominając, że Elektrociepłownia Szombierki, to dzieło twórców osiedla Nikiszowiec, Georga i Emila Zillmannów.

Magdalena Wichrowska, artystka i właściciela galerii "Stalowe Anioły", dobrze pamięta, jak organizowała w EC Szombierki Festiwal Sztuki Wysokiej - i to dwukrotnie.
- Wierzę, że ten obiekt jest do uratowani i można tam zorganizować rewelacyjne imprezy, to jest tylko dobra wola gospodarzy - podkreśla. Jest też przekonana, że obecne zasłanianie się przepisami BHP to przesada. - Jeśli tylko jest chęć, da się wszystko. Podczas naszych imprez wisieliśmy na linach, rusztowaniach i nikomu nic się nie stało. Wystarczy stosować się do przepisów i zasad. W lesie też, kiedy będziemy spacerować, może na nas spaść gałąź. Trzeba po prostu pomyśleć o zabezpieczeniu i ludzi uczulić na dostosowanie się do przepisów. Obecne spojrzenie na EC, biurokratyczne, bez emocji sprawia, że obiekt niszczeje - mówi, podkreślając, że bardzo chciałaby tam znowu zorganizować tam taką imprezę.

Gdzie można złożyć podpisy pod petycją?

1. Stalowe Anioły, ul. Jainty 17, Bytom
2. Wagon, Restauracja włoska-pizzeria, ul.Rycerska 5, Bytom
3. Herbaciarnia "Herbata" ul.Rycerska 3 Bytom

Także szczegóły i listy na www.mdm.bytom.pl

Finał akcji - ostatni weekend czerwca, godz. 18, ul. Rycerska Bytom. Trwa dopracowanie szczegółów, wszystko wskazuje, że będzie to raczej niedziela - 28 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto