Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynny zegar na Rozbarku znów działa. Naprawił go zegarmistrz z Bytomia

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Legendarny zegar na Rozbarku znów działa. Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Legendarny zegar na Rozbarku znów działa. Zobacz kolejne zdjęcia >>>UM Bytom
W przeszłości odmierzał czas górnikom pracującym w KWK "Rozbark". Legendarny zegar na fasadzie budynku dawnej kopalnianej cechowni przestał jednak chodzić. Na szczęście, udało się go znów uruchomić. Stało się to możliwe, dzięki umiejętnościom bytomskiego zegarmistrza Ryszarda Mielczarka oraz zaangażowaniu społeczników, władz miasta, pracowników Teatru Rozbark, a także uczniów jednego z techników.

Bytom: zegar w Teatrze Rozbark znowu działa!

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Bytomia z dość dużym sentymentem darzą znane zegary w mieście. Jednym z nich jest z pewnością ten, który znajduje się na fasadzie budynku dawnej kopalnianej cechowni. Przez ostatnie lata jednak nie działał. Na szczęście, w końcu to się zmieniło.

- Uruchomienie nieczynnego zegara w dawnej cechowni KWK „Rozbark” to efekt działań, jakie wspólnie podjęliśmy ze społeczniczkami z grupy Landszaft, które postanowiły wesprzeć bytomskiego zegarmistrza Ryszarda Mielczarka. Pan Ryszard zgodził się wykonać przegląd i naprawę miejskich zegarów w zamian za długoterminową ugodę i odroczenie spłaty części zaległości czynszowych - wyjaśnia prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że Ryszard Mielczarek był jednym z bohaterów akcji „Fachmani z Bytomia”, która została zorganizowana przez wspomnianą już grupę Landszaft. Jego zakład - przy ul. Piekarskiej - przez wiele lat dobrze sobie radził. Niestety: do czasu. Pan Ryszard został okradziony, ponadto był bliski bankructwa - brakowało mu nawet środków na opłacenie czynszu.

Mieszkańcy postanowili więc mu pomóc - ogłoszono akcję w mediach społecznościowych. Pod koniec listopada 2019 roku przed jego zakładem pojawiła się kolejka chętnych, która do naprawy oddała swoje zegarki. Później w to wszystko włączył się także bytomski magistrat. Prezydent zaproponował, aby rzemieślnik podjął się konserwacji i naprawy zegarów znajdujących się na miejskich budynkach. Dzięki jego zaangażowaniu, efekty możemy teraz podziwiać w dzielnicy Rozbark.

Naprawa zegara nastąpiła dopiero teraz, choć już wcześniej były przymiarki, aby to zrobić. Uniemożliwienie jednak jego renowacji było spowodowane m.in. brakiem urządzenia sterującego, wysokimi kosztami naprawy czy brakiem dokumentacji dotyczącej pracy elementów elektrycznych. Wszystkie jednak przeciwności udało się przezwyciężyć. Demontaż zegara rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, a później przez kilka miesięcy trwały prace nad jego powrotem do żywych.

Na Rozbarku w ostatnich latach sporo się dzieje. Najpierw zrewitalizowano cechownię i budynek administracyjny kopalni, które służą teraz Teatrowi Rozbark. Kilka lat później - stanęła tu także odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna. Z kolei od ubiegłego roku trwa na terenie dawnej kopalni rewitalizacja pozostałych obiektów. Już wkrótce będzie tu bowiem działało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto