Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie miasta znów wspólnie kupują prąd. Tym razem za 230 mln zł

LOTA
Śląskie miasta i gminy zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym po raz kolejny wspólnie kupią prąd. Wydadzą na ten cel 230 mln zł. Rok temu oszczędności z tytułu wspólnego zakupu wyniosły 11 mln zł.

Przetarg, wyniku którego spółka Tauron dostarczy śląskim miastom 903 GWh energii elektrycznej, został już rozstrzygnięty. Wspólny zakup dotyczy 30 samorządów i 31 samorządowych jednostek z naszego regionu.

- Organizujemy przetarg po raz piąty. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – mówi Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca zarządu GZM. – Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy bardzo atrakcyjne ceny i to na dwa lata. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy cztery lata temu była słuszna – dodaje.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich 14 miast zrzeszonych w GZM-ie (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), są Bieruń, Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Lubliniec, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Powiat Zawierciański, Pyskowice, Rudziniec, Rydułtowy, Wojkowice, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się również jednostki Urzędu Marszałkowskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy śląskie zoo.

W przetargu na grupowy zakup energii swoje oferty złożyły: Tauron Sprzedaż GZE oraz Energa Obrót S.A. Najtańsza była ta złożona przez spółkę Tauron – opiewa na 230 mln złotych brutto.

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był po raz kolejny Górnośląski Związek Metropolitalny. To związek wziął na siebie ciężar organizacji spotkań, rozmów i zbierania potrzebnych danych. W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania porozumienia trwały kilka miesięcy.

- Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który koordynował wszystkie przygotowania, udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Umowa ze zwycięzcą zawarta zostanie na 24 miesiące i obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2018 r. - dodają przedstawiciele GZM.

Jak przypominają, zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych - grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego - w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów. W roku 2013 oszczędności wyniosły ponad 13 mln złotych.

W roku 2014 ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczuli tak bardzo tych podwyżek. GZM zorganizował wtedy przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto