Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen w Bóbrce. Mała wioska na Podkarpaciu zmieniła historię świata [ZDJĘCIA]

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Skansen w Bóbrce zajmuje obszar ponad 20 hektarów
Skansen w Bóbrce zajmuje obszar ponad 20 hektarów Bogdan Hućko
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (gmina Chorkówka) koło Krosna, cieszy się od lat dużą popularnością. To wyjątkowe miejsce w najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej. Na potwierdzenie niesłabnącego zainteresowania skansenem są samochody z rejestracjami niemal z całej Polski, a także z ościennych państw – Litwy, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier czy Szwajcarii i Austrii.

Skansen znajduje się na terenie najstarszej na świecie, otwartej w 1854 roku, nadal działającej kopalni ropy naftowej. Muzeum zajmuje obszar ponad 20 hektarów. Zachowały się tutaj dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku - „Franek” i „Janina”. W kopance „Franek”, wykonanej ręcznie około 1860 roku, do głębokości 20 metrów, zobaczyć można oleistą maź o charakterystycznym zapachu. Z „Janiny” (wykopana ręcznie do głębokości 96 metrów, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do 156 metrów) nadal wydobywane jest – jak powszechnie się określa ropę – „czarne złoto”.

Najcenniejsze zabytki pochodzą z czasów założycieli kopalni - Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę - Zrenckiego. Do nich należy m.in. kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni. Ponadto warsztat mechaniczny z 1864 roku, budynek administracyjny tzw. dom Łukasiewicza z 1865 roku z ekspozycją apteczną i kolekcją lamp naftowych, a także kuźnia kopalniana z 1856 roku i zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 r.

To wyjątkowe miejsce chociażby ze względu na czynną do dzisiaj kopalnię ropy naftowej. Całość otacza las. W starych kopankach można zobaczyć naturalną ropę naftową, a spacerując alejkami zapoznać się z urządzeniami przemysłu naftowego, rafineryjnego i gazowniczego, pochodzącymi z XX wieku. Na turystów czekają także ekspozycje multimedialne.

Warto odwiedzić, nie tylko w wakacje, to urokliwe miejsce i przez chwilę zastanowić się – jak zachęcają twórcy skansenu w swoim haśle reklamowym – czy „jesteś w stanie uwierzyć, że mała wioska na Podkarpaciu zmieniła historię świata, zrewolucjonizowała postęp techniczny”.

Zobacz również:
Ignacy Łukasiewicz – rzeszowski (!) uczeń, aptekarz, konspirator i… więzień.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Skansen w Bóbrce. Mała wioska na Podkarpaciu zmieniła historię świata [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto