Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serce w bytomskim zabytku znowu zabiło. Instalacja artystyczna ma ukazać, że w szybie Krystyna wciąż tli się życie

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wnętrze Szybu rozświetliły światła, a z środka usłyszeć można bicie serca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wnętrze Szybu rozświetliły światła, a z środka usłyszeć można bicie serca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Bytom
Szyb Krystyna. 19 listopada została uruchomiona instalacja artystyczna, zamontowana na wieży wyciągowej szybu Krystyna zlikwidowanej kopalni Szombierki. Oprócz efektów świetlnych z wnętrza szybu usłyszeć można również bicie serca. Twórcy instalacji, Medusa Group, chcą poprzez swoją pracę zwrócić uwagę na rolę zabytkowej architektury industrialnej w tkance miejskiej.

Szyb Krystyna ożył. Wnętrze nieczynnej wieży wyciągowej rozbłysnęło światłem, a z wnętrza budowli usłyszeć można bicie serca. Jest to efekt pracy grupy członków Medusa Group, czterech bytomian: Rafała Dziedzica, Jana Wichrowskiego, Michała Sokołowskiego oraz Przemo Łukasika, architektów, artystów i społeczników, którym bliski jest los pereł architektury industrialnej miasta.

To nie pierwsza tego typu instalacja, przygotowana przez członków grupy. W W 2019 r. Przemo Łukasik w ramach projektu Obiekty Niemożliwe stworzył instalację świetlną na kominie Elektrociepłowni Szombierki. 25 października 2019 r. jedne z kominów budowli stał się „Latarnią”, której światło widziane było z wszystkich dzielnic Bytomia. Instalacja ta symbolizowała nadzieję o przyszłość tego typu obiektów na terenie miasta i była apelem o ochronę postindustrialnego dziedzictwa.

- Chcemy zwrócić uwagę na bytomskie industrialne obiekty, które niszczeją – o instalacji mówi Przemo Łukasik, jeden z inicjatorów akcji.

Uruchomiona wczoraj instalacja to jedynie pierwszy krok, jaką podjęła Medusa Group, by zwrócić uwagę na los szybu Krystyna pozostającego obecnie w prywatnych rękach wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W przyszłym tygodniu uruchomiona zostanie internetowa witryna www.sos.szybkrystyna.pl, na której znajdziemy podstawowe informacje dotyczące obiektu: jego historię, jak powstawała oraz jakie ma możliwości w przyszłości.

- Serce tego obiektu nadal bije i chcielibyśmy, by to serce biło jak najdłużej - dodaje Przemo Łukasik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto