Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Bytomiu zmieniają miasto. Rok Bytomskiej Rady Seniorów

Magdalena Nowacka-Goik
MANO
Seniorzy w Bytomiu rządzą już od roku. Od czerwca 2015 działa Bytomska Rada Seniorów. Zmieniają życie bytomian „trzeciego wieku”. Teraz będą wyznaczać miejsca przyjazne seniorom i wybierać „Seniora roku 2015”. A to nie wszystko

Seniorzy w Bytomiu zmieniają miasto
Są aktywni i kochają swoje miasto. Mimo że na emeryturach, nie zamykają się w czterech ścianach. Od roku seniorzy mają też swoją własną, poważną organizację, której głos liczy się w mieście - Bytomską Radę Seniorów. Sporo już zrobili. Teraz organizują konkurs i walczą o przyjazne dla seniorów miejsca.

Ewa Tyburczuk, przewodnicząca Bytomskiej rady Seniorów przyznaje, że łatwiej do działania wciągnąć seniorki-kobiety. - Nie oznacza to jednak, że panowie nie chcą działać - zastrzega. Może tylko trudniej ich wyciągnąć z domu. Za to kiedy już się to uda, działają bardzo konkretnie.

- Chcąc zachęcić jeszcze bardziej do aktywności, postanowiliśmy pokazać wszystkim takie osoby - mówi Ewa Tyburczuk. Stąd pomysł na plebiscyt Senior roku 2015.

- To ma być osoba, która działa aktywnie zarówno w swoim środowisku typu klub czy uniwersytet trzeciego wieku, ale także i na rzecz miasta, promując kulturę i historię regionu, pomagając bezinteresownie innym - tłumaczy przewodnicząca. Kandydatów można zgłaszać do końca sierpnia. Pod uwagę będzie brana aktywność kandydata w ubiegłym roku. Szczegóły, regulamin i wniosek znajdziemy na stronie internetowej miasta. Ale możemy zrobić to także osobiście - w Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UM w Bytomiu przy Rynku 26.

Pod koniec czerwca podsumują też akcję na basenie - seniorzy przepływają symboliczne 10 km z okazji 10-lecia Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - W najbliższym czasie wyruszamy także w miasto poszukując miejsc przyjaznych dla starszych, albo takich, które mogą się nimi stać - mówi Ewa Tyburczuk. I od razu podaje przykład. - Niedawno w naszym mieście powstało miniarboretum - świetne miejsce, które tłumnie odwiedzają starsze osoby. Jest tylko jeden problem. Brakuje tam ławek. Już napisaliśmy do MZZiGK w tej sprawie - dodaje. Kolejny pomysł to propagowanie tzw. pudełka życia. To ogólnopolska inicjatywa, skierowana do osób starszych i schorowanych. W pudełkach umieszczonych na widocznym miejscu (np. lodówka) znajdą się w ważne dane - telefony do osób najbliższych, informacje o chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach . - Warto też takie informacje mieć przy sobie. Zastanawialiśmy się nad formą, może w postaci specjalnej bransoletki - mówi przewodnicząca BRS. A na początek września planują II Bytomską Senioriadę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto