Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Chorzów jest w ścisłej czołówce karanych klubów

Rafał Musioł
Najczęstszym powodem karania klubów jest używanie przez ich kibiców pirotechniki - tak zwane oprawy spotkań  z użyciem fajerwerków są niezgodne z przepisami
Najczęstszym powodem karania klubów jest używanie przez ich kibiców pirotechniki - tak zwane oprawy spotkań z użyciem fajerwerków są niezgodne z przepisami Fot. Mikołaj Suchan
Niemal po każdej kolejce zakończonego przed tygodniem sezonu ekstraklasy Komisja Ligi nakładała na kluby kary za naruszenia porządku na stadionach. W sumie uzbierało się z tych grzywien 561.000 złotych, które zostały przeznaczone na programy szkolenia młodzieży.

- Ten bilans trzeba traktować jako wstępny, bo Komisja Ligi zaplanowała jeszcze dwa posiedzenia, na których mogą, ale nie muszą, pojawić się jakieś decyzje o kolejnych karach - zaznacza rzecznik Ekstraklasy, Adrian Skubis.

Wiadomo już jednak, że po raz kolejny w czołówce tych "dobroczyńców z konieczności" znalazł się chorzowski Ruch.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że znaczną część kar płacą sami kibice, którzy uwzględniają je z góry w tak zwanych zbiórkach na oprawy z niedozwolonymi prawem środkami pirotechnicznymi. Póki co niewiele klubów wypowiedziało takim zachowaniom otwartą wojnę, a sami szalikowcy też mają czasem ciekawe pomysły: w Chorzowie w czasie meczu z Koroną race odpaliły osoby stojące za płotem stadionu, a o całej akcji poinformowano służby porządkowe i straż pożarną, dzięki czemu o karach nie było mowy.

Nie wszędzie jednak postępowano tak subtelnie, więc pieniądze do Spółki Ekstraklasa płynęły szerokim strumieniem.

W tym interesującym zestawieniu rzuca się w oczy fakt, że kary płaciło 15. klubów, jedynym, który nie musiał sięgać do kieszeni okazała się warszawska Legia. Jak widać walka właścicieli klubu z kibolami już przynosi wymierne efekty, choć w minionym sezonie efektem były puste trybuny na Łazienkowskiej i oficjalny brak zorganizowanych grup na mecze wyjazdowe, chociaż w praktyce była to fikcja. Świadczy o tym chociażby kara, jaka została nałożona na Piast Gliwice właśnie za złamanie zasad przyjmowania kibiców drużyny gości podczas spotkania z zespołem z Warszawy. Bliski zera był też poznański Lech, ale po ostatniej kolejce rozgrywek dostał 20.000 złotych kary, za pirotechnikę odpaloną przez kibiców świętujących tytuł mistrzowski!

Na końcowy "czarny" ranking w dużej mierze złożyły się najsurowsze kary jednorazowe: 50.000 dla Wisły za mecz z Cracovią (m.in. bójka kiboli z ochroniarzami, ugodzenie dwóch pracowników ochrony nożem, okrzyki o treściach antysemickich), dwukrotnie po 40.000 dla Zagłębia (bijatyka z ochroniarzami i policjantami na meczu z Legią oraz pobicie prezesa Śląska Wrocław w strefie dla VIP-ów po spotkaniu z tą drużyną) i 30.000 dla Arki za zadymę podczas meczu z Lechią. Niewiele mniej, bo 20.000 kosztowała Ruch butelka rzucona z trybun w kierunku zawodnika Lecha.

W przypadku śląskich zespołów była to zdecydowanie najwyższa kara. Poza 10.000, jakie zapłaciła Polonia Bytom za mecz z Ruchem (wniesienie i odpalenie przez kibiców środków pirotechnicznych i rzucenie dużej ilości serpentyn na płytę boiska, co doprowadziło do przerwania zawodów) były to kwoty od 5.000 (trzykrotnie Ruch, dwukrotnie Piast i po razie Polonia Bytom oraz Odra) do 1.000 złotych (Piast, za serpentyny, które spowodowały przerwanie meczu z Lechią).

Sięganie do kieszeni w jednym przypadku wynikało z poczynań działaczy. Polonia Bytom dostała 5.000 złotych za naruszenie przepisów związanych ze zmianą barw klubowych, gdy w jej sparingu zagrał Sebastian Leszczak, związany kontraktem z krakowską Wisłą.

Komisja Ligi nałożyła też kilka kar indywidualnych. Najwięcej stracili Kamil Kuzera z Korony Kielce - 4.000 złotych za uderzenie w twarz rywala z Cracovii, oraz były trener Wisły Maciej Skorża - 3.000 złotych za zachowanie podczas meczu z Lechem.

Ekstraklasa -tyle zapłacili

1. Wisła Kraków 95.500
2. Zagłębie Lubin 95.000
3. Arka Gdynia 79.000
4. Ruch Chorzów 47.000
5. Cracovia 45.000
6. Lechia Gdańsk 34.000
7. GKS Bełchatów 32.000
8. Korona Kielce 30.000
9. Polonia Bytom 23.000
. Jagiellonia Białystok 23.000
11. Lech Poznań 20.000
12. Polonia Warszawa 15.000
13. Piast Gliwice 11.000
14. Odra Wodzisław 7.000
15. Śląsk Wrocław 4.500
16. Legia Warszawa 0

Kwoty na podstawie komunikatów publikowanych przez Komisję Ligi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto