Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozlicz radnego w Bytomiu - Joanna Stępień odpowiada

oprac. MANO
Rozlicz radnego - Joanna Stępień odpowiada na pytania internautów.

Rozlicz radnego - Joanna Stępień odpowiada na pytania internautów - m.in. na temat budżetu i prywatyzacji wodociągów

Jak pani ocenia brak pieniędzy na ścieżki rowerowe w budżecie
przedstawionym przez prezydenta?

Wielokrotnie apelowałam do prezydenta, Rady Miejskiej, MZDiM-u o profesjonalne podejście do tematu komunikacji rowerowej w Bytomiu. Jako aktywna rowerzystka dostrzegam gwałtowne zmiany w infrastrukturze rowerowej w innych miastach w Polsce i zagranicą i niestety ich brak w Bytomiu.
Jako prezeska Bytomskiego Stowarzyszenia Rowerowego zainicjowałam wiele akcji w tym bezpłatne przekazanie dla szkół, przedsiębiorstw, spółdzielni i innych organizacji w sumie ponad 80 parkingów rowerowych, czy też promowania bezpiecznych dojazdów do miejsc rekreacji. Wysłane zostały pisma do obecnych władz z propozycjami rozwiązań oraz kompleksowy program minimum w zakresie dróg rowerowych dla Bytomia, na miarę naszych gminnych możliwości. Jak dotąd bez zrozumienia przez druga stronę.
Podejmowane działania władz oceniam jako nieprofesjonalne, chaotyczne, niespójne.
Wśród moich propozycji( takich, na które nas stać) znalazły się m.in. wyłonienie w strukturach miejskich inżyniera rowerowego, wykonanie koncepcji infrastruktury rowerowej, oznakowanie naturalnie użytkowanych przez rowerzystów ciągów komunikacyjnych, zaplanowanie i konsekwentne wykonywanie etapów prac. Z oburzeniem przyjmuję więc fakt, pominięcia w budżecie przedstawionym Radzie Miejskiej wydatków na infrastrukturę rowerową.

Pani ocena braku pieniędzy na stadion w budżecie przedstawionym przez prezydenta?

Z obietnic wyborczych proponuję rozliczać obiecujących, czyli obecnie rządzących. Bardzo doceniam sport
i aktywny sposób życia. Z doświadczenia zawodowego wiem także, jak trudnymi i kosztochłonnymi są inwestycje w stadiony. Przykłady Stadionu Śląskiego czy Górnika Zabrze, mamy po sąsiedzku. Rozliczmy tych, którzy rozbudzili oczekiwania kibiców Polonii Bytom.

Czym grozi dla mieszkańców pomysł prezydenta aby wydzierżawić majątek BPK - wodociągów i kanalizacji?

Prywatny kapitał rządzi się prawami ekonomii i kodeksu handlowego w tym koncentracji na zysku przedsiębiorstwa. Nie ma wobec tego gwarancji zachowania poziomu opłat za wodę, odprowadzenia ścieków a także darmowego obecnie odprowadzania deszczówki. Nie ma także gwarancji zachowania obecnych miejsc pracy, należy się liczyć z wprowadzeniem nowego zarządu. Brak jest szczegółowej analizy przyszłej sytuacji i czekających nas scenariuszy. Oczekiwane przez władzę 100 mln złotych, może zatem zostać nam doliczone
w przyszłości do rachunków.

Była pani na Bobrku. Wie pani jak ta dzielnica wygląda i jakie mieszkańcy mają oczekiwania.
Co pani dla nas zrobiła?

Podejmowane przeze mnie działania i różnego rodzaju akcje służą wszystkim mieszkańcom Bytomia. Do takich działań zaliczam na przykład swoje działania na rzecz zmniejszania bezrobocia w mieście. Z przyczyn naturalnych, więcej moich działań skupia się na dzielnicach Szombierki i Łagiewniki, których mieszkańcy zgłaszają do mnie swoje uwagi i interwencje. Znam sytuację Bobrka, marzy mi się wzorcowa rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna właśnie w tym miejscu. To działanie wymaga jednak pozyskania zewnętrznych środków finansowych a także dobrego przygotowania projektów, skorzystania z wzorców pomyślnie przeprowadzonych rewitalizacji w innych miastach oraz wkładu własnego gminy. I tu znowu moje zdumienie braku zabezpieczenia środków w budżecie zaproponowanym przez pana prezydenta na 2014 r. Jako mieszkanka Bytomia od urodzenia, której rozwój miasta leży głęboko na sercu, będę o tej rewitalizacji przypominać i apelować.

Czy wystartuje Pani w wyborach do sejmu ? Jako bytomianin nie dostrzegam pozytywnych lokalnych skutków sejmowej pracy obecnych parlamentarzystów z Bytomia. Czy nie sądzi pani że nadszedł czas na rzeczywiste zmiany ?

Nie znam pana oczekiwań względem działania parlamentarzystów, natomiast wiem że i senator Andrzej Misiołek i poseł Jacek Brzezinka podejmują szereg systematycznych działań na rzecz mieszkańców Bytomia - np. ostatnio na rzecz seniorów. Dotyczy to roli, jaką w walce ze społecznym wykluczeniem osób starszych powinny odgrywać władze samorządowe, pokazując dobre bytomskie doświadczenia w tym obszarze w latach 2011 – 2012 (Programu 60+ - Karta Seniora ) .
Co do pytania o moją osobę, mam jeszcze wiele planów do zrealizowania w samorządzie a o starcie w wyborach parlamentarnych jeszcze nie zdecydowałam.

Czy po ponad roku rządzenia w Bytomiu BIS i PiS widzi pani jako - opozycjonistka - jakieś
gwałtowne zmiany w naszym mieście, zmiany na lepsze?

Jestem zaniepokojona brakiem obiecywanych zmian, wyhamowania inwestycji w mieście, brakiem wizji dla Bytomia, wzrostem bezrobocia. Brakuje pomysłów na ponadprzeciętne projekty i tym samym zagraża nam utrata jedynej szansy na skokowy rozwój miasta. Bytom staje się introwertycznym miastem w aglomeracji.
Widziany oczami mieszkańców nie został obudzony a przecież czekają nas poważne wyzwania jak np. depopulacja miast. Brakuje programu zachęcającego aktualnych mieszkańców do pozostania w mieście, a dla nowych – zachęt do osiedlania się w nim.
Niespełnione są obietnice wyborcze np. w zakresie systemu dróg rowerowych, o co wielokrotnie zabiegałam. Martwi mnie, że moje miasto, jak nigdy dotąd tkwi w brudzie, z niesprzątanym centrum, nieestetyczną zielenią, zadymionymi dzielnicami z powodu niskiej emisji i walającymi się psimi odchodami. Reasumując: w żadnej z dziedzin nie dostrzegam poprawy i daje temu wyraz w wielu swoich interpelacjach.

Na co pani zdaniem powinno być najwięcej pieniędzy w budżecie na nowy rok?
**

To, jak postrzegany jest Bytom, decyduje o liczbie inwestycji, liczbie osób osiedlających się w mieście lub w nim pozostających na stałe. To tu ludzie muszą chcieć mieszkać a inwestorzy inwestować. Brakuje nam nowoczesnych połączeń komunikacyjnych z nowym układem drogowym aglomeracji – brak dojazdów do DTŚ czy A-4. Parafrazując słowa Wańkowicza „droga niesie życie” warto popracować nad stanem istniejących dróg i naszych połączeń komunikacyjnych. Pilnie potrzebny jest program rewitalizacji budynków, szczególnie na pięknej bytomskiej starówce. Estetyka naszego miasta, przyjazna przestrzeń publiczna, czyste powietrze – to działania, z realizacją, których nie można czekać. Wskazane priorytety bezwzględnie należy wcielać w życie.

Które z odrzuconych projektów, zgłaszanych przez opozycję w RM (do której pani należy), uważa pani za najważniejszy i niesłusznie odrzucony?
Wszystkie projekty uchwał proponowane przez Klub PO są ważne, bo dotyczą różnych grup społecznych. Niszczenie jakiejkolwiek inicjatywy obywatelskiej jest przykre dla mieszkańców, którzy społecznie, z porywu serca chcą coś fajnego zrobić w najbliższym swym otoczeniu. Inicjatywa obywatelska ma na celu rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich również poprzez propagowanie idei społeczeństwa obywatelskiego. To przecież mieszkańcy wiedzą co jest im potrzebne i czym mogliby upiększyć przestrzeń publiczną, w której przebywają i funkcjonują. Dlatego odrzucanie projektów służących aktywizacji ludzi, którzy często poświęcają swój wolny czas, czas dla rodziny na prace społeczne jest niezasadne i nieeleganckie.

Czy Pani zdaniem, przewodniczący struktur PO, poseł Jacek Brzezinka poprowadzi Waszą partię do zwycięstwa w nadchodzących wyborach samorządowych w Bytomiu ?

Każda partia polityczna stara się zrealizować program, dbając równocześnie o swój wizerunek

w oczach opinii publicznej. Lider każdego ugrupowania dąży do zwycięstwa również po to, by realizować przedstawiony mieszkańcom program, a dzięki swoim przedstawicielom partia polityczna ma wpływ na podejmowanie decyzji politycznych. Jestem przekonana, ze zaproponowany program Platformy Obywatelskiej uzyska poparcie w najbliższych wyborach samorządowych.

Jakie ma pani doświadczenie zawodowe?
Jestem ekonomistką z doświadczeniem menedżerskim w obszarach zarządzania przedsiębiorstwem i organizacjami o charakterze non-profit. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu projektów unijnych i zarządzania w służbie zdrowia. Pracowałam w zarządach prywatnych spółek i jako niezależny specjalista. Swój rozwój zawodowy w przedsiębiorstwach branży inwestycyjnej czy konsultingu, wiązałam przez wiele lat z wolontariatem na rzecz osób niepełnosprawnych. Obecnie pełnię funkcję pełnomocnika marszałka województwa śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans.

Pani działania i sukcesy w tej kadencji?
Do wszystkich swoich obowiązków zawsze podchodzę rzetelnie i w pełni się angażując. Podczas swoich dyżurów spotkałam się z wieloma osobami, które chciały porozmawiać, poskarżyć się, prosić o pomoc.
Wiele spraw udało mi się zrealizować prawie od razu, inne wymagały wprowadzenia odpowiednich procedur. Często też otrzymuję informacje mailowe z zasygnalizowanym problemem lub z zapytaniem, co można byłoby zrobić w konkretnej sytuacji. Cieszy mnie zawsze ogromnie, gdy mogę pomoc i rozwiązać czyjś problem, smuci - gdy trwa to zbyt długo i gdy trudno jest znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla tej osoby.
Podczas tego roku udało mi się zrealizować kilka inicjatyw - szczególnie te, na które mogłam mieć bezpośredni wpływ. Przykładem niech będzie projekt zmniejszający poziom bezrobocia i ułatwiający samozatrudnienie pn. "Firma na próbę" , dzięki któremu nasz Powiatowy Urząd Pracy podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Współpracy Regionalnej z Katowic na realizację tego projektu. Mam też poczucie dobrze spełnionego zadania w przypadku kilku rodzin, którym pomogłam w sprawach socjalnych, finansowych czy też bytowych. Współpracuję ze szkołami, przedszkolami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami na terenie Bytomia, wpierając ich działania i pomagając w realizacji wyznaczonych celów i pomysłów na rozwój - np. zrealizowana została pilna potrzeba przedszkola nr 39 - wykonany został chodnik doprowadzający do niego i 1 września 2013 roku dzieciaki mogły dojść do przedszkola czyste i bezpiecznie.

Od wielu lat, jako wolontariuszka, wspieram działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych, których celem jest ich aktywizacja, włączanie do społeczności a także minimalizowanie barier szczególnie tych psychospołecznych. Zdaję sobie sprawę, ze wiele jeszcze jest do zrobienia chociażby w temacie edukacji i integracji, jednakże cieszy mnie to co już udało się wykonać dla osób, które nie są w stanie samodzielnie rozwiązywać swoich problemów .

Wszystkie złożone przeze mnie interpelacje i zapytania znajdują się na mojej stronie internetowej, na której staram się na bieżąco umieszczać również ważne inne wiadomości - www.joannastepien.com.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto