Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa terminalu idzie z rozmachem

MONIKA PACUKIEWICZ
Paliwo trafia do bazy koleją.
Paliwo trafia do bazy koleją.
Baza Paliw IVG Terminal Silesia powstała rok temu na ponad 10 hektarach, które kiedyś należały do kopalni "Radzionków". Od otwarcia, w listopadzie zeszłego roku, tuż przy linii kolejowej stoi pięć ogromnych zbiorników.

Baza Paliw IVG Terminal Silesia powstała rok temu na ponad 10 hektarach, które kiedyś należały do kopalni "Radzionków". Od otwarcia, w listopadzie zeszłego roku, tuż przy linii kolejowej stoi pięć ogromnych zbiorników. Znajduje się w nich 34 tysięcy metrów sześciennych paliwa - oleju napędowego i benzyn.

Na początku tego tygodnia rozpoczęły się prace budowlane związane z rozbudową terminalu. Na miejscu jest już sprzęt budowlany. Kierowcy pracujący przy budowie, korzystają z innego wjazdu niż autocysterny. A teren budowy od bazy odgrodzono płotem.

- Prace podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym postawimy dwa zbiorniki, w drugim kolejnych pięć - mówi Adam Jędrzejczyk, dyrektor Bazy Paliw IVG Terminal Silesia.

W dwóch pierwszych zbiornikach będzie można przechowywać po 6 i 10 tys. metrów sześc. paliwa. W tym roku ma być też przygotowany teren i infrastruktura pod pięć kolejnych zbiorników. W październiku tego roku ma być też powiększony zbiornik na wodę.

- W trakcie budowy szczególnie dbamy o bezpieczeństwo. Teren od początku działania bazy jest monitorowany przez kamery. Dodatkowo, na czas budowy, prowadzimy całodobowy dozór - wyjaśnia dyrektor. - Po powiększeniu bazy bezpieczeństwo też nie będzie zagrożone - uspokaja.
Im więcej budowli znajdować się będzie na terenie bazy, tym wyższe podatki wpłyną do miejskiej kasy. Obecnie baza płaci miesięcznie niecałe 70 tys. zł podatku. Według szacunków Jędrzejczyka, po rozbudowie, ta suma wzrośnie o około 30 procent.

Kierownictwo bazy nie będzie jednak poszukiwać nowych pracowników.
- Baza jest zautomatyzowana, więc do jej obsługi wystarczy dotychczasowa załoga - wyjaśnia Jędrzejczyk. - Jednak wokół bazy rozwijają się kolejne firmy, zajmujące się na przykład naprawą autocystern.

W przyszłym roku, po zakończeniu II etapu rozbudowy, w 12 zbiornikach zmagazynowanych będzie 100 tys. metrów sześc. paliwa. Jednak, według zapowiedzi Jędrzejczyka, nie zwiększy to ruchu na prowadzącej do bazy ulicy Nałkowskiej. Teraz, w dni powszednie, przyjeżdża dziennie od 80 do 110 cystern. W soboty i niedziele jest ich mniej - "tylko" 50, do 60.

Dlatego już jesienią ma rozpocząć się remont ulicy Nałkowskiej. Będzie wzmocnione podłoże i położona nowa nawierzchnia, wytrzymałe na obciążenie związane z dużo większym ruchem. Remont mają współfinansować Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach (właściciel drogi), Urząd Miasta w Radzionkowie i baza paliw.

- Rozbudowa bazy nie pociąga jednak za sobą zwiększonego ruchu. W zbiornikach, jakie zostaną wybudowane, będzie magazynowane paliwo zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych państwa - wyjaśnia dyrektor.

W przyszłym roku na terenie bazy mają też być zamontowane instalacje biopaliw, czyli paliw z domieszką alkoholu lub estrów (otrzymywanych z rzepaku). Jędrzejczyk nie wyklucza nawiązania współpracy z lokalnymi producentami.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto