MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Szkole Podstawowej nr 11 powstał ogród dydaktyczny

MONIKA PACUKIEWICZ
Daniela Tomaszek uczy dzieci biologii. Fot. L. Usińska
Daniela Tomaszek uczy dzieci biologii. Fot. L. Usińska
Tak właśnie zrobiono w Szkole Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach - Bobrownikach. W czasie wakacji nauczyciele, rodzice, absolwenci i uczniowie pracują nad założeniem ogrodu.

Tak właśnie zrobiono w Szkole Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach - Bobrownikach. W czasie wakacji nauczyciele, rodzice, absolwenci i uczniowie pracują nad założeniem ogrodu. Z Zakładu Doświadczalnego w Nowym Dworze, należącego do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, szkoła za darmo dostała sadzonki platana i projekt ogrodu, wykonany przez architekta terenów zielonych.

Teraz ogród jeszcze nie wygląda imponująco. Ma dopiero niecałe dwa tygodnie. Rośliny się ukorzeniają, ludzie sieją trawę i wysypują ścieżki korą drzewną. Sprawdzają, czy nie wycieka woda z niewielkiego stawu, który niedawno zrobili. Wrażenie za to robią liczby: na niewielkim placu za szkołą posadzono około tysiąca bylin i 400 krzewów.

- Dawniej był tam niewielki sad owocowy. Wszystkie drzewa były już schorowane, owoce plamiaste. To było siedlisko chwastów i robactwa - wspomina Marianna Ucieklak, dyrektorka szkoły. Podkreśla, że w szkole jest "nowa", pracuje tu dopiero od roku. Podobnie zresztą jak jej zastępczyni, Daniela Tomaszek.

- W październiku rodzice przystąpili do pracy. Wycięli wszystkie drzewa, czyli 33. Pomagali przy karczowaniu... Proszę sobie wyobrazić, że dawniej wokół każdego drzewa robiono murki. Rodzice wywieźli mnóstwo gruzu. Na własny koszt! - opowiada pani dyrektor.

- Herbicydami dwa razy spryskali teren. Bardzo trudno jest wytępić pewien chwast, podagrycznik - dodaje jej zastępczyni, nauczycielka przyrody.

Na zakończenie roku rodzice społecznicy dostali listy z podziękowaniami.

Gdy już teren między szkołą a kościołem był oczyszczony i wolny od chwastów, przyszedł czas na zakładanie ogrodu. Wysypano trzy ciężarówki ziemi próchnicznej i na początku lipca posadzono roślinki. Nauczycielki pozdejmowały z nich ulotki z nazwami.

- Żeby złodziei nie kusić - tłumaczy pani dyrektor. - Mam nadzieję, że rośliny nam nie poginą. Liczymy na uczciwość ludzi.

Dlatego teraz Daniela Tomaszek chodzi po ogrodzie z planem narysowanym przez jego projektantkę. Na planie każde stanowisko rośliny ma odpowiedni dla danego gatunku numerek i z zeszytem w kratkę, w którym ma zapisane numerki i nazwy gatunków. Przyznaje, że wiele się jeszcze musi nauczyć. Musi się śpieszyć, bo już od września zacznie na lekcjach przyrody oprowadzać po ogrodzie uczniów.

- To jest ciekawostka. Miłorząb należy do rodziny iglastych - zastępczyni pokazuje drzewko z liśćmi, przypominającymi stylowe uczesanie japońskich zawodników sumo.

- Jest też motyli krzew. To bylina, której specyficzny zapach przyciąga motyle. Natomiast jabłonka ozdobna będzie przyciągać ptaki - Tomaszek pokazuje drzewko, na którym wisi już osiem owoców, przypominających śliwki.

- Są też zioła, na przykład szałwia, dziurawiec, forsycje, tawuła japońska, która co roku kwitnie na inny kolor - pokazuje. - Projektantka przewidziała też miejsca pod poletka doświadczalne, na których uczniowie będą mogli sadzić sobie słonecznik czy fasolkę. Tak, jak to przewiduje program.

Nauczycielki marzą jeszcze o klatce meteorologicznej, którą też "przewiduje program", i o piętrowym karmniku dla ptaków, który obiecał zrobić jeden z rodziców.

- Wygląda tu o niebo lepiej, niż wcześniej - mówi Bożena Nejman, która razem z synem Danielem (już piątoklasistą) przychodzi pomagać w pracach ogrodowych. Nie przeszkadza im, że ogród nie będzie cały czas otwarty.

- Dzieci będą wiedziały przynajmniej, jak wyglądają drzewka. To jest dobre i pożyteczne - mówi pani Bożena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto