Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Opolskiej powstała pracownia endoskopowa

(aj)
Oddział Urologiczny Szpitala Powiatowego nr 1 w Tarnowskich Górach może się pochwalić nową pracownią endoskopową. - Dzięki celowej dotacji Starostwa Powiatowego mogliśmy zakupić niezbędny sprzęt dla naszego ...

Oddział Urologiczny Szpitala Powiatowego nr 1 w Tarnowskich Górach może się pochwalić nową pracownią endoskopową.

- Dzięki celowej dotacji Starostwa Powiatowego mogliśmy zakupić niezbędny sprzęt dla naszego szpitala. Inwestycja kosztowała ponad 50 tysięcy złotych - wyjaśnia Barbara Wawrzeńczak-Anders, dyrektor szpitala.

Oddział urologiczny wzbogacił się m.in. o nowoczesny fotel przeznaczony do zabiegów ginekologiczno-urologicznych oraz ureterorenoskop.

- Urządzenie to wprowadzamy przez cewkę moczową do pęcherza i przez moczowód możemy dotrzeć aż do nerki. Tam przy użyciu odpowiednich szczypczyków ściągamy złogi kamienia. Dzięki podłączonej kamerze można stale obserwować obraz, patrząc w okular lub na monitor. To, co kiedyś było skomplikowaną operacją, dziś jest zabiegiem bez interwencji skalpela - podkreśla Wojciech Martula, ordynator oddziału urologicznego.
Zgodnie ze standardami europejskimi, nie należy leczyć kamicy moczowodowo-nerkowej operacyjnie w pierwszej fazie leczenia bez wcześniejszego zabiegu endoskopowego. Endoskopia to inaczej wziernikowanie, czyli oglądanie narządów wewnętrznych za pomocą przyrządów, zaopatrzonych we własne źródło światła i układ optyczny.

- Decydujemy się na operację dopiero wtedy, gdy zabieg endoskopowy nie przynosi rezultatów - dodaje Martula.
Nowym urządzeniem jest także "pistolet", przeznaczony do deponowania teflonu lub tkanki pacjenta, na przykład w moczowodzie.

- Zabieg ten wykonuje się w przypadku wady rozwojowej u dzieci, kiedy następuje wsteczny odpływ moczu z pęcherza do nerki. Może to doprowadzić do zniszczenia nerki. Tym urządzeniem można w ujściu moczowodu odtworzyć mechanizm zastawkowy - tłumaczy Martula.

Dodatkowo wypożyczany jest calcusplit, czyli sanotroda, którą wprowadza się do moczowodu, dotyka kamienia i rozbija się go falą elektroakustyczną, a następnie wysysa.

W Szpitalu Powiatowym nr 1 przy ul. Opolskiej działa nie tylko poradnia urologiczna, ale także specjalistyczny oddział chemioterapii oraz poradnia andrologiczna, zajmująca się leczeniem zaburzeń płodności męskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto