Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca za doświadczenie i satysfakcję, czyli dlaczego ludzie nie zawsze pracują dla pieniędzy

Katarzyna Głowacka
Ewelina Szczepanik (z przodu) działa też przy Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota
Ewelina Szczepanik (z przodu) działa też przy Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota mat. pras.
Młodzi ludzie pracują, choć wynagrodzeniem wcale nie są pieniądze. Dlaczego to robią? Dla satysfakcji, by zdobyć doświadczenie i... darmowe wejściówki do teatru czy na koncert.

Na Facebooku powstała grupa "Praca non-profit w kulturze i sztuce", do której zapisało się już ponad 2 700 osób. Dowiesz się z niej, że Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu zaprasza studentów na praktyki lub że w Bydgoszczy poszukiwane są osoby do grupy happeningowej Miejskiego Centrum Kultury.

- Ta grupa to moje dziecko. Chodzi o to, by studenci korzystali z niej i wymieniali się informacjami o praktykach i stażach, które przecież trzeba odbyć - mówi Ewelina Szczepanik, studentka. - Chciałam zebrać w jednym miejscu informacje o wszelkich wolontariatach, bo jest ich całe mnóstwo, a nieczęsto instytucje ogłaszają, że poszukują chętnych do pomocy. Takie "newsy" zazwyczaj krążą pocztą pantoflową - dodaje.

Praktyka jest obowiązkiem, ale może przynieść więcej korzyści niż się wydaje. - Ja sama masę razy udzielałam się w wolontariatach i zdobyłam tam duże doświadczenie. Praca wolontariusza sprawiła, że wsiąknęłam w kulturę, nabrałam pasji i... zostałam w temacie - dodaje Ewelina.
Praca wolontariusza w kulturze czy sztuce dla wielu osób jest pierwszym zderzeniem z tym sektorem. Możemy się sprawdzić i przekonać czy nas to interesuje. - Ludzie często zaczynają od zera, noszą plakaty, ulotki, repertuary, parzą kawę na konferencjach prasowych. Ale można przy tym sprawdzić czy to nasz klimat. Można się też sporo nauczyć i poznać fajnych ludzi. Doświadczenia nikt nam nie odbierze - wyjaśnia Szczepanik.

Zdobyte doświadczenie może okazać się bezcenne przy poszukiwaniu pracy już za pieniądze. Tak przebiegała droga Dagmary Piaseckiej, absolwentki kulturoznawstwa na UŚ. - W czasie studiów pracowałam przy różnych projektach filmowych, jak KilOFF, RegioFun czy DKF Ambasada. Robiłam to dla satysfakcji, chciałam przeżyć coś ciekawego - mówi Piasecka. Ale po dwóch latach pracy jako wolontariuszki, zaangażowanie Dagmary zostało zauważone. Dziś zgłaszają się do niej osoby z propozycjami pracy, ale już na etacie.

Każdy wolontariat daje możliwość podpatrzenia pracy innych, zebrania kontaktów, ale i zobaczenia koncertu czy sztuki teatralnej bez płacenia za bilet. - Moje związki z portalem e-teatr traktuję pragmatycznie. Piszę recenzje i felietony, za co dostaję wejściówki i akredytacje na wydarzenia kulturalne - przyznaje Michał Centkowski, również absolwent kulturoznawstwa na UŚ. - Dodatkowo, swoimi tekstami, buduję sobie pozycję w tym środowisku - dodaje.

Podczas wolontariatów zawiązują się przyjaźnie, a spędzony na nich czas jest czasem dobrze wykorzystanym. Pracę non-profit można robić też dla hobby. Tym kieruje się Inga Niedzielska, szefowa Oddziału Teatralia Śląsk. - Jestem w Teatraliach (internetowy magazyn teatralny, przyp. red.), bo od początku podobała mi się idea rzetelnej krytyki teatralnej. Teatr mnie fascynuje, a przecież nie wszystko trzeba robić dla pieniędzy. Dla mnie ważna jest satysfakcja intelektualna - mówi Niedzielska.

Rzeczywistość jest jednak taka, że pracę wolontariusza podejmuje się najczęściej, by budować swoj CV. Młodzi ludzie mają też nadzieję, że uda się w późniejszym czasie dostać pracę w danej instytucji. - Na Facebooku jest też grupa "Praca w kulturze i sztuce", która zrzesza ponad 6 600 członków. Chętnych jest więcej niż miejsc. Wszyscy łakną pracy płatnej, ale bez wolontariatu ten sektor by nie istniał - mówi Szczepanik. Wolontariusze często są siłą napędową, wnoszą zapał i świeżość. - Nie zawsze musi być tak, że pracę dostaniemy tylko przez znajomości. Często wystarczy właśnie odwaga i zaangażowanie - dodaje.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto