Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów Górnośląskich Kroszonek 2018

PSZ
Fot. Muzeum Górnośląskie
Za nami już 29. edycja konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowano od 3 do 6 marca 2018 roku. W tegorocznej edycji łącznie udział wzięło 55 uczestników, w tym 15 debiutantów; najmłodszy uczestnik miał 22 lata, a najstarszy – 85.

Jak co roku wybór najlepszych nie był łatwym zadaniem ze względu na liczbę zgłaszanych prac, która z roku na rok rośnie – wielokrotnie jeden uczestnik zgłasza kilka zestawów kroszonek w więcej niż jednej kategorii. - W tym roku cieszyło nas szczególnie, że wśród uczestników konkursu znalazło się tak wiele nowych i młodych osób. To dobrze wróży na przyszłość, znaczy, że tradycja przetrwa – podsumowywała tegoroczną edycję konkursu Przewodnicząca jury, etnograf Maria Lipa-Kuczyńska. - Zauważyliśmy też, że w dopisali kroszonkarze pracujący w technice malowania woskiem. A to tym bardziej cenne, bo coraz mniej osób na Śląsku posługuje się batikową techniką zdobienia jajek – dodała.

W kategorii zdobienia techniką rytowniczą przyznano 3 nagrody i 7 wyróżnień. Laureatem I nagrody w tej kategorii został Adam Lasota, a dwie równorzędne III nagrody trafiły do Katarzyny Gembalczyk i Szymona Dylusa. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Drożdż, Barbara Gonska, Leszek Jęczmyk, Elżbieta Kamińska, Róża Majsterkiewicz, Regina Morcinek, a wyróżnieniem za debiut doceniono Stanisławę Górkę.

W kategorii zdobienia techniką malowania woskiem znalazło się troje laureatów i dwie wyróżnione. I nagrodę otrzymał Joachim Orłowski, II – debiutantka, Oktawia Drożdż, a III – Teresa Drapała. Wyróżnione zostały: Małgorzata Drożdż i Aleksandra Mrok-Rutkowska.

W kategorii innych technik tradycyjnych laureatką I nagrody została Joanna Michalik.

Kategoria nowatorskich technik zdobienia to pięcioro laureatów: Joachim Orłowski (I nagroda), dwie równorzędne II nagrody dla Barbary Berdyczko i Ewy Gawendy i dwie równorzędne III nagrody dla Anieli Jaworskiej i Danuty Woszczyńskiej. Wyróżnione w tej kategorii zostały: Ewa Gembalczyk, Beata Janus, Elżbieta Kamińska oraz za debiut, Małgorzata Wawrońska.

Wręczono także dwie nagrody specjalne. Nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli otrzymała Joanna Michalik (za kroszonki zdobione innymi technikami tradycyjnymi), a Nagrodą Dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego za prace wykonane techniką rytowniczą został uhonorowany Joachim Orłowski.

Wystawa zwycięskich kroszonek potrwa do 15 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto