Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Karin Stanek w Bytomiu przy BCK?

Magdalena Nowacka-Goik
Turysto, jeśli będziesz chciał zrobić sobie zdjęcie przy rzeźbie Karin Stanek, legendarnej wokalistki z lat 60., pochodzącej z Bytomia, musisz się zaopatrzyć w mapę tego miasta.

Bo wygląda na to, że pierwotna lokalizacja rzeźby - przy CH Agora w śródmieściu Bytomia, może się zmienić. Rzeźbę znajdziemy przy Bytomskim Centrum Kultury. To też centrum miasta, ale znane bardziej miejscowym. I tym, którzy przyjeżdżają tu na imprezy.

- Koncepcja drugiego miejsca pojawiła się niedawno i nic nie jest jeszcze przesądzone - zastrzega Krystyna Jankowiak-Markwica, wiceprezes zarządu Ligi Kobiet Nieobojętnych, która jest inicjatorką akcji uhonorowania piosenkarki.

Dlaczego Becek? Otóż od lutego instytucja mieści się przy placu nazwanym imieniem Karin Stanek. Jest tu tablica informacyjna ze zdjęciem wokalistki i ławeczka.

- Dotarła do nas ta informacja i cieszy - mówi Agnieszka Skowronek, rzeczniczka Beceku.

- Pomnik przyczyniłby się do jeszcze większej promocji placówki, znanej z wielu inicjatyw, także na wielką skalę, jak np. międzynarodowa konferencja tańca. Ale opinie są podzielone.

- To pewnie ma sens. Z drugiej strony wydaje mi się, że najlepszym miejscem byłby jednak rynek - przyznaje Paulina Łabęcka, warszawianka, która niedawno odwiedziła Bytom.

- To tu zajrzałam od razu. I tu zrobiłam sobie zdjęcie przy Śpiącym Lwie. I nie tylko ja. Myślę, że rzeźba postawiona na rynku szybciej stałaby się elementem promocyjnym miasta - dodaje.

Przypomnijmy: pomysł na rzeźbę zrodził się po śmierci wokalistki w lutym 2011 roku. Jest już gotowy projekt, a pomysłodawczynie rozmawiają obecnie ze sponsorami. Całkowity koszt pomnika to około 30 tysięcy złotych.

- W planie jest odsłonięcie rzeźby w sierpniu, jednak jeśli nie będzie wystarczających środków finansowych, zakładamy, że finał tego projektu będzie zrealizowany w lutym lub sierpniu 2013 roku.

Działamy charytatywnie, w dobrej woli, bez czynienia czegokolwiek na siłę - podkreślają organizatorki.

Od niedawna mają pozwolenie na zbiórki nie tylko w Bytomiu, ale na terenie całego województwa.

- W tym roku zbierałyśmy już w Operze Śląskiej w Bytomiu, Teatrze Śląskim w Katowicach, na imprezie plenerowej w Rydułtowach, w Rudzie Śląskiej - wylicza Krystyna Jankowiak-Markwica.

Najbliższa okazja, by wspomóc ideę, będzie 30 czerwca podczas Industriady w Muzeum Chleba w Ra-dzionkowie.

- Spotykamy się z sympatycznym odzewem, zwłaszcza gdy uświadamiamy, że Karin była Ślązaczką i swoje więzi ze Śląskiem zawsze podkreślała - dodaje wiceprezeska LKN. Rzeźba projektu Jacka Wichrowskiego zostanie wykonana ze stali nierdzewnej lub czarnej.

Halor ma swój plac

Znany reżyser filmowy z Siemianowic Śląskich, Antoni Halor, od połowy maja również ma swój plac w rodzinnym mieście.

Znajduje się on przy ulicy Katowickiej na osiedlu Tuwima w Siemianowicach Śląskich.

Niestety, nazwa została nadana tylko na sesji Rady Miasta. Władze nie przewidują uroczystego nadania skwerowi imienia Antoniego Halora. Nie wiadomo też, czy w najbliższym czasie będzie tu chociaż tabliczka upamiętniająca patrona.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto