Podwyżka cen biletów w ZTM od kwietnia? Bilety jednorazowe droższe nawet o złotówkę! Zobacz proponowane CENY

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Prawdopodobnie od kwietnia więcej zapłacimy za bilety na autobusy, tramwaje i trolejbusy na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Bilety jednorazowe będą droższe nawet o złotówkę, zdrożeją także te okresowe. Zarząd Transportu Metropolitalnego tłumaczy, że kondycja finansowa transportu publicznego w centrum regionu jest zła, a wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa przez zamknięcie szkół i uczelni oraz pracę zdalną u wiele osób wpływy z biletów są nawet o 100 milionów złotych mniejsze niż szacowano.

System transportowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie jest wcale odosobniony. Od lutego podwyżki cen biletów na autobusy i tramwaje wprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie, gdzie teraz za bilety jednorazowe zapłacić trzeba od 60 groszy do nawet 2 złotych więcej. Od początku roku nowy cennik obowiązuje też w MPK we Wrocławiu, gdzie cena biletu jednorazowego na środki komunikacji miejskiej jest o 1,20 zł wyższa niż w grudniu. Prawdopodobnie od kwietnia więcej za bilety zapłacą też pasażerowie autobusów, tramwajów i trolejbusów kursujących pod szyldem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu (2020 roku - red.) sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen - mówi Kamila Rożnowska, rzeczniczka prasowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Kwestie związane z wysokością podwyżek odroczyliśmy jednak do ostatniego możliwego momentu, tak aby móc podjąć ją w oparciu o rzetelne dane, obrazujące rzeczywiste możliwości finansowe oraz zaproponować nowe rozwiązania. Podwyżka cen biletów nie jest łatwą decyzją, aczkolwiek sytuacja ekonomiczna i wymogi sanitarne związane z COVID-19, spowodowały, że podobnie jak w innych miastach, jest koniecznością - dodaje.

Metropolia podkreśla, że mimo podwyżek ceny biletów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim wciąż oscylować będą wokół krajowej średniej. Bilety elektroniczne nadal będą też tańsze od tych papierowych, których zostało już niewiele. Transport publiczny w centralnej części województwa śląskiego finansowany jest z budżetów miast i gmin. Te w ubiegłym roku zostały bardzo nadszarpnięte z uwagi na pandemię, a to przełożyło się na planowany budżet na rok 2021.

Dodatkowo, jak wyliczył Zarząd Transportu Metropolitalnego, pokrycie kosztów organizacji komunikacji wpływami ze sprzedaży biletów również zmniejszyło się o około dziesięć procent.

- Wpływy z biletów pokrywają średnio około 30 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego na naszym obszarze - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. - W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu - do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać aż ok. 8 zł - wylicza Wawrzaszek.

Dlatego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjęto decyzję o wprowadzeniu podwyżki cen biletów. Póki co została ona przesłana do konsultacji z działającymi w ZTM związkami zawodowymi.

- Chcąc pogodzić oczekiwania pasażerów, które związane są z tym, by transport publiczny, pomimo funkcjonujących obostrzeń, działał bez dużych ograniczeń w rozkładach jazdy, a jednocześnie uwzględniając wszystkie okoliczności, konieczna jest zmiana cen biletów i związanych z tym opłat dodatkowych oraz manipulacyjnej, co pozwoli na zapewnienie dalszego funkcjonowania komunikacji miejskiej ZTM na co najmniej obecnym poziomie. Celem zaproponowanych zmian było to, aby podwyżki były najmniej odczuwalne dla pasażerów, regularnie korzystających z transportu publicznego. Średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla biletu „Miasto 30” wyniesie zaledwie 6 proc. Proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM to ok. 12 proc. - tłumaczą w ZTM.

Jak miałyby się zmienić ceny biletów jednorazowych?

 • - bilet papierowy na jedno miasto/20 minut: do tej pory 3,40 zł, po podwyżce 4,00 zł
 • - bilet papierowy na dwa miasta/40 minut: do tej pory 4,00 zł, po podwyżce 5,00 zł
 • - bilet papierowy sieciowy/na 90 minut: do tej pory 5,00 zł, po podwyżce 6,00 zł
 • - bilet elektroniczny na jedno miasto/20 minut: do tej pory 3,00 zł, po podwyżce 3,60 zł
 • - bilet elektroniczny na dwa miasta/40 minut: do tej pory 3,60 zł, po podwyżce 4,40 zł
 • - bilet elektroniczny sieciowy/na 90 minut: do tej pory 4,40 zł, po podwyżce 5,40 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej do 1 km: do tej pory 1,60 zł, po podwyżce 1,80 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość 1-2 km: do tej pory 2,20 zł, po podwyżce 2,40 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość 2-5 km: pozostaje cena 2,80 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość 5-9 km: pozostaje cena 3,40 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość 9-14 km: pozostaje cena 3,90 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość 14-20 km: do tej pory 4,20 zł, po podwyżce 4,30 zł
 • - bilet elektroniczny w taryfie odległościowej na odległość powyżej 20 km: do tej pory 4,40 zł, po podwyżce 5,00 zł

Zaplanowano również podwyżki cen biletów miesięcznych:

 • - bilet Miasto 30: do tej pory 93 zł, po podwyżce 99 zł
 • - bilet Sieć 30: do tej pory 134 zł, po podwyżce 139 zł
 • - bilet Miasto 90: do tej pory 236 zł, po podwyżce 260 zł
 • - bilet Sieć 90: do tej pory 344 zł, po podwyżce 399 zł
 • - bilet Sieć 120: do tej pory 440 zł, po podwyżce 480 zł

- Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii - „Sieć 180” w bardzo atrakcyjnej cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. Bilet o nazwie „Sieć 180” zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę, nie będzie on podlegał zwrotowi. W przypadku tego biletu nawet jeżeli pasażer z różnych względów nie mógłby korzystać z komunikacji zbiorowej przez kilka tygodni, to miesięczny koszt i tak będzie niższy, niż zakup innych biletów długookresowych. Wprowadzone zostaną również nowe bilety długookresowe na dwa miasta - „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin nie odczują mocno skutków podwyżki - informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami „Lotniskowymi” ma być możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Oznacza to również niższe ceny dla pasażerów. Przykładowo za bilet z Katowic na lotnisko zapłacimy 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

Nowa taryfa ma zostać wprowadzona w kwietniu. Póki co, najpóźniej do połowy marca, do ZTM ma dotrzeć opinia związkowców.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżka cen biletów w ZTM od kwietnia? Bilety jednorazowe droższe nawet o złotówkę! Zobacz proponowane CENY - Katowice Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie