Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKP wspiera Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Przekaże tory i szyny do naprawy nawierzchni linii kolejowej

MAJ
fot arc.
Zabytkowa kolej wąskotorowa to perła województwa śląskiego i jedna z ciekawszych atrakcji regionu. Niedawno otrzymały wsparcie od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. To aż cztery kilometry szyn i elementy toru. Dzięki temu Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które ma w swej pieczy kolej wąskotorową, będzie mogło przeprowadzić remont torowiska m.in. w Tarnowskich Górach.

Przypomnijmy, że Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza nieprzerwanie działająca kolej wąskotorowa na świecie. Została uruchomiona w połowie XIX wieku. Pierwotnie służyła głównie do transportu surowców i półproduktów między zakładami przemysłowymi Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Trasa przejazdu liczy ponad 20 kilometrów, a przebiega między Bytomiem i Miasteczkiem Śląskim. Po drodze wagoniki ciągnięte przez parowóz mijają m.in. zabytkową Kopalnią Srebra wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rezerwat przyrody Segiet czy Zalew Chechło-Nakło.

Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia, które to jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem kolejowym, a także operatorem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (od 2003 r.), modernizacja czeka nie tylko odcinek w Tarnowskich Górach, bowiem jak przyznają, „dzięki tej darowiźnie kolejne odcinki linii w Dąbrowie Miejskiej, Reptach i Tarnowskich Górach otrzymają nową nawierzchnię, za sprawą której przejazd pociągiem będzie jeszcze bardziej komfortowy”.

- Miło nam zakomunikować, że PKP Polskie Linie Kolejowe SA wraz z Zakładem Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach podjęły decyzję o przekazaniu w ramach darowizny na rzecz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom staroużytecznego materiału torowego w postaci 4 kilometrów szyn typu S49 wraz z akcesoriami (podkładki, łubki, śruby, wkręty itd.) – pisali 3 marca na swoim facebookowym profilu członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom.

Po przeprowadzonym remoncie podróż koleją wąskotorową będzie jeszcze bardziej przyjemna i przede wszystkim bardziej komfortowa. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wyniesie ponad 435 tys. zł.

– Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyść dla pasjonatów kolei i turystów. Działania związane z zachowaniem tradycji i historii dróg żelaznych w regionie są niezwykle ważne. Wspieramy tę działalność, przekazując niewykorzystywane już na „dużej” kolei elementy infrastruktury – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak wskazuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ciągu roku koleją podróżuje ponad 21 000 osób.

– Dla kolejarzy ważne jest, aby przyszłe pokolenia mogły znać historię kolei. Wspieramy instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków techniki oraz promujące kolej. Materiały, które nie pełnią już swojej roli na sieci zarządzanej przez PLK, służą działaniom związanym z podróżami lub historią kolei. Również w województwie śląskim wspieramy stowarzyszenia związane z historią i tradycją kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kiedy ruszą prace remontowe?

Zgodnie z planem modernizacja powinna się rozpocząć jeszcze w kwietniu. Prace będą prowadzone najpierw w Tarnowskich Górach, a następnie na terenie Bytomia, w dzielnicach Sucha Góra i Stroszek-Dąbrowa Miejska.

PKP wspiera kolej wąskotorową

Od 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ponad 100 razy przekazały niewykorzystywane już elementy infrastruktury kolejowej i urządzenia do jednostek kulturalnych, oświatowych i ośrodków promujących kolejowe tradycje w różnych rejonach Polski.

Tylko w tym roku zarządca infrastruktury przekazał semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE” Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu. Urządzenia pochodzące ze stacji Sulechów z linii kolejowej Zbąszynek - Gubin zostaną ustawione na stacji w Żaganiu obok zabytkowego parowozu, będącego pod opieką Stowarzyszenia. Urządzenia przekazane przez PLK oraz parowóz, po renowacji staną się ciekawą atrakcją muzealną i edukacyjną.

Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu trafiły w tym roku: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego mini-muzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze. Otrzymane od PLK urządzenia umieszczono w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto