Pierwszy sklep socjalny w Polsce już otwarty! Znajduje się w Katowicach. Zobacz ZDJĘCIA i CENY

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Sklep socjalny "Spichlerz" już otwarty! Mieszkańcy Katowic 10 grudnia po raz pierwszy mogli zrobić zakupy w sklepie socjalnym. Ceny towarów nie przekraczają 50 procent wartości ceny rynkowej produktów. Zobacz w galerii zdjęcia z otwarcia i ceny.

- Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tu klienci kupią więcej za mniej - zapewnia Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, której powierzono prowadzenie pierwszego sklepu socjalnego w Polsce. Mieści się on w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82.

W "Spichlerzu", bo taką nazwę nosi sklep socjalny w Katowicach, można kupić artykuły spożywcze, chemię, środki czystości, a także ubrania.

- Wzięłam ze sobą 50 złotych, bo na tyle mogłam sobie pozwolić. Myślałam, że kupię dwie, może trzy rzeczy, jestem zaskoczona, bo wydałam 14 złotych - mówi starsza pani, która dziś w sklepie zrobiła swoje pierwsze zakupy.

- Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Prowadzenie sklepu zostało powierzone jednej z katowickich organizacji pozarządowych – Fundacji Wolne miejsce, która znana jest mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw – organizacji wigilii i śniadania wielkanocnego dla samotnych, a także koordynuje działania związane z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii - dodaje.

Wsparciem objętych zostanie 6000 osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. Ceny artykułów nie przekroczą 50 proc. wartości rynkowej.

- Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny - mówi Piotr Kochanek, wiceprezes fundacji Wolne Miejsce, która jest inicjatorem powstania sklepu socjalnego wraz z punktem kawowym.

Nie przegap

Projekt wsparli Miasto Katowice, miejscowe przedsiębiorstwa oraz sklep Ikea Katowice.
- Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz - podkreśla Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego Ikea w Katowicach.

Do zakupów będzie uprawniała specjalne karta wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundację lub decyzją prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Ta ostatnia forma pomocy skierowana jest do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, ale na co dzień nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.

Uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są także katowiccy seniorzy oraz osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Robić zakupy mogą mieszkańcy, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.:

  • 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

- W ofercie sklepu będą dostępne produkty z krótkim terminem przydatności, które będziemy pozyskiwać od naszych partnerów. Dzięki temu zostaną uratowane one przed zmarnowaniem. W tym miejscu będzie funkcjonował także punkt kawowy, który jest ważnym elementem całego projektu. To tutaj osoby potrzebujące i zagrożone wykluczeniem społecznym będą mogły usiąść i spotkać się nie tylko w swoim gronie, ale także w towarzystwie naszych wolontariuszy oraz znanych i lubianych, zaprzyjaźnionych z fundacją osób, które regularnie - kiedy będzie to już możliwe - zamierzamy zapraszać. Chcemy, aby dzieliły się one swoimi historiami, a może i życiowymi poradami - mówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

Współpraca Ikea Katowice z fundacją Wolne Miejsce przypada w wyjątkowym czasie, bo w roku, kiedy sklep w Katowicach świętuje 20-te urodziny.

- Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz. W ostatnim czasie w ramach inicjatywy #PomagamyRazem darowizny produktowe przekazaliśmy szpitalom w Częstochowie, Sosnowcu, Pilchowicach oraz Katowicach. Nie zapomnieliśmy także o personelu medycznym. Pracownicy Działu IKEA Food, w ramach akcji #WzywamyPosiłki, przygotowywali obiady dla pracowników medycznych z Chorzowa oraz Katowic. Ponownie wsparliśmy także Centrum Zimbardo. Cieszymy się, że do tych podmiotów dołączyła także Fundacja Wolne Miejsce. To dla nas tym cenniejsze, że wkraczamy w Rok Zrównoważonego Rozwoju, podczas którego będziemy jeszcze bardziej koncentrować nasze działania na ofercie zrównoważonych produktów oraz inspirować i umożliwiać milionom ludzi lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska życie na co dzień. Idea niemarnowania jedzenia jest nam bliska. Do wyposażenia sklepu wykorzystaliśmy produkty, które w zdecydowanej większości można rozłożyć na części i przeznaczyć do recyklingu lub odzysku energetycznego. Wśród nich są m.in. regały Ivar, stoły i krzesła Lisebo, stoliki kawowe YPPERLIG” - mówi Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego Ikea w Katowicach.

Co ważne ze sklepu będą mogli korzystać także wolontariusze fundacji Wolne Miejsce, a z punktu kawowego, oprócz posiadaczy specjalnej karty, także pozostali mieszkańcy (dla nich ceny będą standardowe).

- Dzięki temu ściągamy z osób potrzebujących pewnego rodzaju stygmatyzację, która mogłaby ich dotknąć, ponieważ de facto nie będzie wiadomo ostatecznie, kto w danym momencie będzie robić zakupy w sklepie, czy korzystać z oferty punktu kawowego. Dzięki temu ci najbardziej potrzebujący będą mieć możliwość powrotu do obiegu społecznego, m.in. poprzez integrację z innymi, a o co my - jako fundacja - także zadbamy. Chcemy, żeby znów poczuli się godnie. Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny”- podkreśla wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

Ikea nie tylko przekazała meble stanowiące wyposażenie sklepu oraz punktu kawowego, ale także podzieliła się wiedzą i zaplanowała aranżacje przestrzeni. W inicjatywę zaangażowali się także pracownicy, którzy pomagali w skręcaniu mebli, a także przekazali środki finansowe z firmowej aukcji charytatywnej.

Ponadto, w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom w wieku 60+, skupionych wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku)

Pierwszy sklep socjalny w Polsce już otwarty! Znajduje się w...

Sklep socjalny „Spichlerz” znajduje się w #Katowice przy ul. Tysiąclecia 82. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 w tym obowiązują godziny dla seniorów 10:00-12:00.

Jak zapowiada Fundacja Wolne Miejsce w niedalekiej przyszłości sklepy socjalne powstaną między innymi w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach.

Prezenty na Święta: pomysły na upominki pod choinkę

Promocje zegarków damskich i męskich. Doskonały pomysł na prezent świąteczny

miejsce #50

Casio

Casio G-Shock GA-100-1A1ER

269,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Sprawdź, które perfumy warto wybrać na prezent pod choinkę

Materiały promocyjne partnera

Sprzęt RTV w promocji? Zobacz świąteczne promocje na telewizory

miejsce #19

TCL

TCL 65P610

Aplikacje Smart TV:Netflix, YouTube;Cyfrowe wyjści…

2 799,00 zł2 355,00 zł-16%
Materiały promocyjne partnera

Sprawdź inne pomysły na prezenty świąteczne

miejsce #3

Falon

Falon Klamra Do Pasa Wicca Occult

89,90 zł
miejsce #6

Lego

Lego 60246 City Posterunek Policji

304,79 zł
miejsce #7

Master Sport

Master Sport Jp-14S

979,00 zł
miejsce #8

Nowy Styl

Ogniochron Gaśnica Proszkowa Ogp-1Zbc C

25,78 zł
miejsce #12

Quantum

Quantum LTO-7 (TC-L72AN-BR)

9 041,91 zł
miejsce #13

Viceroy

Viceroy Męski Bransoletka 15034P01010

140,00 zł
miejsce #14

Panasonic

Panasonic Aquarea 9kW Ht (Kit-Whf09F3E5)

20 664,00 zł
miejsce #16

Commissario Sigaro Tom 3.

5,81 zł
miejsce #18

VELUX

Velux Balkonowe Gel M08 78X136 16995

4 205,12 zł
miejsce #19

Album dziecka

25,00 zł
miejsce #22

Oculus VR

Oculus Rift S

1 949,90 zł
miejsce #23

Tp-Link

Tp-Link TL-SG1016D

239,69 zł
miejsce #24

Emos

Emos Wideodomofon Kolor RL-057

239,00 zł
miejsce #27

JBL

JBL Charge 4 czarny

499,00 zł
miejsce #29

Dimplex

Dimplex wkład kominkowy 20 Optiflame

879,00 zł
miejsce #31

Chicco

Chicco Interaktywny Konik Rodeo 7907

194,99 zł
miejsce #32

Accent

Accent Hero 29 Carbon Czerwono Czarny

5 954,00 zł
miejsce #34

Aqua-Speed

Aqua Speed 14 Niebieskie

24,90 zł
miejsce #38

Esperanza

Esperanza NAPOLI EKO006

239,34 zł
miejsce #39

Jamo

Jamo SUB 210 Wenge

599,00 zł
miejsce #40

Rekd Elite 2.0 Czarny

159,00 zł
miejsce #43

Panasonic

Panasonic KX-FA83E Toner do telefaksu

148,01 zł
miejsce #44

Fizan

Kije Nordic Walking NW Speed Fizan

110,00 zł
miejsce #46

Numatic

Numatic Ncc1 Wózek Do Sprzątania

610,08 zł
miejsce #48

Kettler

Kettler Coach E (7975-160) czarny

4 480,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy sklep socjalny w Polsce już otwarty! Znajduje się w Katowicach. Zobacz ZDJĘCIA i CENY - Katowice Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Podatki by zmniejszyli, złodzieje z rządu, a nie otwierali idiotyczne sklepy na koszt podatnika.

Dodaj ogłoszenie