18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patent na kołocz? To żart! Ten wypiek smakuje inaczej w każdym zakątku kraju. Sprawdziliśmy to!

Joanna Oreł
Kołocz firmy Jakubiec rozdaliśmy na rudzkim rynku oraz w naszej redakcji
Kołocz firmy Jakubiec rozdaliśmy na rudzkim rynku oraz w naszej redakcji MIkołaj Suchan
Sprawdziliśmy, czy śląski kołocz smakuje rudzianom. Okazuje się, że makowiec i sernik są najpopularniejsze. Firma Jakubiec częstowała wypiekiem

Z makiem, posypką, a może serem? Który kołocz jest najlepszy? Na pewno nasz śląski - niepowtarzalny. Sprawdziliśmy to, podczas pieczenia smakołyków w rudzkiej Piekarnio Cukierni Jakubiec. Wypieki rozdaliśmy później na rynku.

- Jest wspaniały! Jedyny, nasz, śląski - zachwycali się rudzianie, nieco zaskoczeni naszą niecodzienną akcją częstowania kołocza na ulicach miasta.

Przypomnijmy - kilka tygodni temu na Śląsku Opolskim utworzono Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego. Jego właściciele doprowadzili do uznania swojego kołocza przez Unię Europejską jako produktu chronionego. Zastrzegli recepturę i nazwę. Czyli, że teraz już, tradycyjny, śląski kołocz, jest jak zwykłe ciasto?

Rudzianie uważają, że to jakiś żart. - Kołocz zawsze smakuje inaczej. Nie ma unikatowego przepisu, czy receptury - twierdzi pracownik Piekarnio Cukierni Jakubiec w Rudzie Śląskiej, której kołocz rozdawaliśmy na rynku.

Jedno jest pewne - najpopularniejsze są trzy gatunki kołocza - sernik, makowiec i drożdżowe z posypką.

- Klienci zawsze kupują tradycyjny wypiek. Nie mają specjalnych życzeń, co do przepisu - dowiadujemy się w Jakubcu.

Jednak chyba każdy z nas lubi inny rodzaj kołocza. - Ja uwielbiam makowiec, ale dla córki wezmę sernik. Małej najbardziej on smakuje - przyznaje pani Małgorzata, którą poczęstowaliśmy kołoczem na rudzkim rynku.

I chociaż sezon na ten tradycyjny wypiek jest przez cały rok, to...- Największe oblężenie mamy podczas ślubów i komunii. Bo przecież śląski kołocz jest obowiązkowy na tego typu imprezach - przyznaje Artur Herwy, logistyk Piekarnio Cukierni Jakubiec.Cena kołocza to ok. 20 - 24 zł. Jednak ten wypiek, zakorzeniony w naszej tradycji, chyba nigdy nie utraci swojej popularności na rynku. I dobrze.

- Pamiętamy receptury naszych babci i ciągle je polepszamy. Pieczenie kołocza, to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. I owszem, obecnie kołocz sprzedaje się nieco słabiej, ale Ślązacy, w tym rudzianie są do tego tradycyjnego wypieku po prostu przywiązani - zaznaczają rudzcy cukiernicy.

- Inny kołocz pieczą w Lublińcu, inny wyjdzie w Radzionkawie…po prostu śląski kołocz zawsze będzie inny. Jednak miejmy nadzieję, że na zawsze zostanie on niepowtarzalny - podkreśla pracownik rudzkiej Piekarnio Cukierni Jakubiec.

Czy śląski kołocz rzeczywiście jest niepowtarzalny? Komentujcie! Czekamy na Wasze uwagi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto