Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park kieszonkowy w Bytomiu otwarty - ZDJECIA. Zielona Strefa znajduje się przy ul. Katowickiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
W Bytomiu powstał park kieszonkowy. Znajduje się w sercu miasta przy ulicy Katowickiej 29. Ulokowano go w miejscu, w którym dawniej wznosiła się kamienica. Po jej wyburzeniu powstała wyrwa, którą teraz skutecznie wypełniono oryginalną plombą.

Zielona Strefa w sercu miasta

Park kieszonkowy to niewielki, publicznie dostępny park. Stanowi enklawę w zwartej zabudowie Śródmieścia. Idea tworzenia tego typu obiektów wywodzi się z mocno zurbanizowanych regionów Stanów Zjednoczonych. Bytomski park wpływa na atrakcyjność okolicy, ale jest też miejscem zabaw dla najmłodszych. Zważywszy na to, że w centrum miasta brakuje placów zabaw, powstanie takiego obiektu jest dobrym rozwiązaniem. Na jego terenie znajdują się również leżaki, a obiekt pełni funkcje rekreacyjne. Został dostosowany do potrzeb kilku pokoleń i tak skomunikowany, że zapewnia swobodne przechodzenie z ulicy Wałowej na ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku.

Jeden z pierwszych tego typu parków powstał w 1967 roku w Nowym Jorku na Manhattanie. To Paley Park. Z kolei w Polsce prawdopodobnie pierwszy park kieszonkowy został utworzony w 2016 roku w Krakowie na Zabłociu oraz w łódzkim Polesiu. Trzy lata później podobny obiekt utworzono warszawskim Wilanowie, a był to projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Park kieszonkowy w Bytomiu mieści się przy ul. Katowickiej

Bytomski park kieszonkowy, czy też Zieloną Strefę jak brzmi jego nazwa, otwarto w czwartek 9 czerwca. Podobnie jak w Warszawie był to pomysł samych mieszkańców. To oni zgłosili taki projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Choć nie otrzymał on początkowo wystarczającej liczny głosów i nie doczekał się realizacji w ramach BO, to władze miasta uznały, że projekt ten warto zrealizować. Koszt inwestycji wyniósł 1 mln 347 tysięcy złotych. Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 370 tysięcy złotych. Następnie projekt Zielonej Strefy przygotowała krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu, a jej wygląd był konsultowany z mieszkańcami oraz miejskim konserwatorem zabytków.

Park kieszonkowy w Bytomiu otwarty - ZDJECIA. Zielona Strefa...

- Przez cały okres realizacji inwestycji, przez metalowe ogrodzenie zaglądali do nas okoliczni mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat plusów tego projektu. Cieszymy się, że są zadowoleni z efektu. Z naszego punku widzenia, był to bardzo dobry projekt, a całość świetnie wkomponowała się w przestrzeń - mówi Zhanna Zharovska z firmy Sorted Sp. z o.o.

Charakterystycznym elementem jest brama prowadząca do parku od ulicy Katowickiej. Tworzące ją elementy układają się w napis Bytom. Park utrzymano w industrialnej stylistyce oraz ceglanej kolorystyce. Tym samym obiekt wpisuje się w miejski krajobraz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto