Nasza Loteria

Park kieszonkowy w Bytomiu otwarty - ZDJECIA. Zielona Strefa znajduje się przy ul. Katowickiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
W Bytomiu powstał park kieszonkowy. Znajduje się w sercu miasta przy ulicy Katowickiej 29. Ulokowano go w miejscu, w którym dawniej wznosiła się kamienica. Po jej wyburzeniu powstała wyrwa, którą teraz skutecznie wypełniono oryginalną plombą.

Zielona Strefa w sercu miasta

Park kieszonkowy to niewielki, publicznie dostępny park. Stanowi enklawę w zwartej zabudowie Śródmieścia. Idea tworzenia tego typu obiektów wywodzi się z mocno zurbanizowanych regionów Stanów Zjednoczonych. Bytomski park wpływa na atrakcyjność okolicy, ale jest też miejscem zabaw dla najmłodszych. Zważywszy na to, że w centrum miasta brakuje placów zabaw, powstanie takiego obiektu jest dobrym rozwiązaniem. Na jego terenie znajdują się również leżaki, a obiekt pełni funkcje rekreacyjne. Został dostosowany do potrzeb kilku pokoleń i tak skomunikowany, że zapewnia swobodne przechodzenie z ulicy Wałowej na ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku.

Jeden z pierwszych tego typu parków powstał w 1967 roku w Nowym Jorku na Manhattanie. To Paley Park. Z kolei w Polsce prawdopodobnie pierwszy park kieszonkowy został utworzony w 2016 roku w Krakowie na Zabłociu oraz w łódzkim Polesiu. Trzy lata później podobny obiekt utworzono warszawskim Wilanowie, a był to projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Park kieszonkowy w Bytomiu mieści się przy ul. Katowickiej

Bytomski park kieszonkowy, czy też Zieloną Strefę jak brzmi jego nazwa, otwarto w czwartek 9 czerwca. Podobnie jak w Warszawie był to pomysł samych mieszkańców. To oni zgłosili taki projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Choć nie otrzymał on początkowo wystarczającej liczny głosów i nie doczekał się realizacji w ramach BO, to władze miasta uznały, że projekt ten warto zrealizować. Koszt inwestycji wyniósł 1 mln 347 tysięcy złotych. Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 370 tysięcy złotych. Następnie projekt Zielonej Strefy przygotowała krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu, a jej wygląd był konsultowany z mieszkańcami oraz miejskim konserwatorem zabytków.

Park kieszonkowy w Bytomiu otwarty - ZDJECIA. Zielona Strefa...

- Przez cały okres realizacji inwestycji, przez metalowe ogrodzenie zaglądali do nas okoliczni mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat plusów tego projektu. Cieszymy się, że są zadowoleni z efektu. Z naszego punku widzenia, był to bardzo dobry projekt, a całość świetnie wkomponowała się w przestrzeń - mówi Zhanna Zharovska z firmy Sorted Sp. z o.o.

Charakterystycznym elementem jest brama prowadząca do parku od ulicy Katowickiej. Tworzące ją elementy układają się w napis Bytom. Park utrzymano w industrialnej stylistyce oraz ceglanej kolorystyce. Tym samym obiekt wpisuje się w miejski krajobraz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto