Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu nabiera blasku. Trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół niego

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Remont pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu trwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Remont pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu trwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom/Hubert Klimek
W styczniu ubiegłego roku rozpoczęto prace nad odbudową pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu. W Miechowicach obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół zabytkowego pałacu. Rewitalizacja idzie więc pełną parą. Kiedy się ona zakończy? - Zgodnie z podpisanym aneksem prace budowlane powinny zakończyć się na początku listopada, po czym rozpoczną się odbiory – mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Remont pałacu w Bytomiu cały czas trwa

- Rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w naszym mieście ze środków Unii Europejskiej – mówi Michał Bieda.

Zresztą, podpisanie umowy na jego renowację było jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

W niedalekiej przyszłości będzie on służył mieszkańcom jako obiekt kulturalny. Pierwotnie, zakończenie prac w tym miejscu miało nastąpić pod koniec ubiegłego roku. Do tego jednak nie doszło, gdyż remont się przedłużył.

W październiku 2019 informowaliśmy na naszych łamach, że w trakcie prac napotkano na fragmenty krypty i kaplicy, które znajdowały się na najniższej kondygnacji pałacu. - Konserwator nakazał zabezpieczenie krypty. Konieczne były zmiany w projekcie. To natomiast wymusiło wydłużenie prac - mówiła nam wówczas Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Kolejnym terminem, o którym mówiły władze miasta w kwestii domknięcia wszelkich prac w Miechowicach, był czerwiec 2020. Jednakże w przypadku tego typu inwestycji, czyli takich, które dotyczą obiektów historycznych, w każdej chwili mogą pojawić się elementy niespodziewane, które - jak się później okazuje - opóźniają inwestycje. I tak tez się stało w przypadku bytomskiego pałacu.

- Realizacja dodatkowych prac wynikających z odkryć archeologicznych oraz zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie miała wpływ na termin oddania inwestycji - wyjaśnia Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Dlatego też, prace w związku z rewitalizacją pałacu Tiele-Wincklerów najprawdopodobniej zakończą się dopiero na początku listopada.

Jakie prace są obecnie prowadzone w Miechowicach?

- Podpisany właśnie aneks z wykonawcą robót, umożliwia rozpoczęcie dodatkowych prac związanych m.in. z zagospodarowaniem rumowiska przed oficyną pałacu – podkreśla Michał Bieda.

W najbliższym czasie ekipa odpowiadająca za renowację pałacu będzie zajmowała się malowaniem ścian i sufitów, montażem i rozruchem sprzętu elektrycznego. Rozpocznie się także remont pozostałych murów.

Natomiast na terenie wspomnianego rumowiska wykonana zostanie płyta żelbetowa przed tarasem pod ewentualną widownię.

Przypomnijmy, że pałac Tiele-Wincklerów będzie pełnił rolę ośrodka kulturalnego, w którym mają odbywać się wystawy, koncerty czy warsztaty edukacyjno-kulturalne.

Przebudowę prowadzi firma DES z Krakowa. Będzie ona kosztowała łącznie ok. 11,6 mln (wcześniej mówiło się o kwocie nie przekraczającej 10 mln, ale wpływ na to mają dodatkowe prace, które zostały w ostatnim czasie zlecone).

Projekt finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie ok. 5,5 mln, natomiast 655 tys. zł będzie pochodziło z budżetu państwa.

Krótka historia pałacu

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1812 roku i trwała pięć lat. Został wybudowany w klasycystycznym stylu i był prezentem od Ignacego Domesa, który kupił Miechowice, dla swojej córki – Marii. Po przebudowie stał się środkową częścią neogotyckiego pałacu, zwanego potocznie zamkiem.

W 1819 na Śląsk przybył Franz Winckler, który kilkanaście lat później ożenił się ze wspomnianą już Marię Domes i w związku z tym stał się właścicielem pałacu. Po roku 1844, kiedy Miechowice nawiedziła trąba powietrza, znacznie go przebudował.

Pałac pozostawał aż do 1925 roku własnością rodziny Tiele Winckler. Wówczas został jednak odsprzedany spółce Preussengrube AG, która zarządzała pobliską kopalnią węgla kamiennego

W 1945 roku wojska radzieckie go rozgrabiły, a następnie doszczętnie spaliły pałac. Natomiast w 1954 roku dawne mury wysadzono w powietrze.

Tak więc, po neogotyckim pałacu pozostały do dziś tylko fragmenty oficyny. Warto także wspomnieć, że w 1995 roku zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W jego skład - oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów - wchodzą również park i zespół dendrologiczny.

Przypomnijmy, że pod koniec października ubiegłego roku oddano do użytku wyremontowane alejki, pergolę i oczko wodne w Parku Ludowym. Otoczenie pałacu Tiele-Wincklerów zyskało, dzięki temu, nowe oblicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto