Oto budżet Bytomia na 2022. Prawie 200 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Budżet Bytomia na 2022. Znowu przekroczy on miliard złotych!
Budżet Bytomia na 2022. Znowu przekroczy on miliard złotych! UM Bytom
Udostępnij:
Kilka dni temu poznaliśmy plany finansowe Bytomia na przyszły rok. Wiadomo już, że budżet przekroczy ponownie miliard złotych. - Rok 2022 będzie kolejnym rokiem, w którym zaplanowaliśmy szereg ważnych inwestycji miejskich - zapowiada Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

Budżet Bytomia na 2022. Prawie 200 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje

W poniedziałek, 20 grudnia, radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli uchwałę budżetową na przyszły rok. Budżet, po raz trzeci z rzędu, przekroczy miliard złotych, a władze miasta ponownie stawiają na rozwój.

- Rok 2022 będzie kolejnym rokiem, w którym zaplanowaliśmy szereg ważnych inwestycji miejskich. W przyszłym roku planujemy przeznaczyć na inwestycje ponad 196 mln zł, a jeśli weźmiemy pod uwagę także środki pozyskane w ramach programu Polski Ład na kwotę 34,5 mln zł, to w 2022 roku łączna kwota na inwestycje przekroczy 230 mln zł i będzie stanowić ponad 20 proc. budżetu miasta - wyjaśnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Jakie dokładnie inwestycje zaplanowano na przyszły rok w mieście?

Kwota, która została wspomniana przez prezydenta Wołosza, będzie przeznaczona m.in. na przebudowę ul. Dworcowej, rewitalizację budynków w Rozbarku i Kolonii Zgorzelec czy budowę Przedszkola Miejskiego nr 58 z oddziałem żłobkowym w Miechowicach.

Oprócz tego, nie zapomniano także o inwestycjach sportowych - powstanie nowe boisko przy ul. Piłkarskiej, a do użytku zostanie oddane rolkowisko przy ul. Pułaskiego, obok nowoczesnej hali lodowiska.

Władze chcą także poprawić infrastrukturę drogową. - Kontynuować będziemy przebudowę ul. Nawrota i Smolenia, Frycza-Modrzewskiego do granicy z Rudą Śląska, ale również rozpoczniemy prace związane z przebudową ul. Nickla w Miechowicach oraz ul. Piekarskiej. Chcemy pozyskać również środki na przebudowę ulicy Tysiąclecia w Stroszku - dodaje Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytom: rosną wydatki na oświatę, mieszkalnictwo, a także transport

Tak jak już zostało to wspomniane, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, budżet gminy przekroczy miliard złotych. Wiadomo, że dochody miasta wyniosą ponad 1 mld zł, zaś wydatki ok. 1,1 mld zł.

W 2022 roku miasto najwięcej przeznaczy na oświatę i wychowanie - nieco ponad 366 mln zł. Gospodarka mieszkaniowa to z kolei ok. 158 mln zł, a polityka społeczna i ochrona zdrowia - 240. Nieco mniej środków przeznaczonych zostanie transport i łączność, bo ok. 89 mln zł i gospodarkę komunalną oraz ochronę środowiska - 119.

Na działania związane z kulturą fizyczną oraz kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego z budżetu na 2022 trafi ponad 34 mln zł, zaś na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową ok. 17 mln.

- Rosnące wydatki na bieżące funkcjonowanie miasta, utrzymanie jego infrastruktury, a także konieczność realizacji najważniejszych inwestycji ma wpływ na deficyt budżetowy gminy. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy deficyt w wysokości ponad 105 mln zł. Pokryjemy go między innymi z długoterminowego kredytu planowanego do zaciągnięcia w 2022 roku na rynku krajowym oraz przychodów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warto jednak podkreślić, że zaciągnięcie kredytu nastąpi wyłącznie w sytuacji, kiedy gmina będzie pewna, że zaplanowane inwestycje będą realizowane w 2022 roku i następnych latach - tłumaczy Ewa Tomczak, skarbnik miasta.

Projekt budżetu miasta na 2022 roku otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Za jego przyjęciem opowiedziało się 23 radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie