Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów w Bytomiu - mnóstwo atrakcji

PSZ
Fot. Muzeum Górnośląskie
Na tę noc czekają wszyscy amatorzy muzealnych atrakcji. W sobotę odbędzie się coroczna Noc Muzeów. To impreza, w czasie której nie dość, że zwiedzimy bezpłatnie podwoje wszystkich muzeów w całej Polsce, to dodatkowo będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych.

Tradycyjnie Noc Muzeów w Bytomiu odbędzie się w Muzeum Górnośląskim. Na rozgrzewkę w sobotę 20 maja odbędzie się gra miejska, dzięki której poznamy lepiej historię naszego miasta. Start o 17.30 na placu Jana III Sobieskiego. Otwarcie Nocy Muzeów już o 18 gmachu głównym bytomskiej placówki. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem Cooltoralnych wysp. W jej ramach odbędzie się kilka bloków tematycznych.

W budynku głównym będzie rozbrzmiewać przede wszystkim muzyka. Usłyszymy koncerty Beaty Winiarz (godz. 18), zespołu ludowego Podlesianki (19, 20 i 21) a o 22 Klezmer Trio.

W budynku przy Korfantego 34 odbędzie się kilka bloków tematycznych: gromadzenie cooltury, coolturowo o przyrodzie, cooltura wysoka, spojrzenie na dalekie cooltury oraz kuchnia czterech cooltur. Od 18 do północy będziemy więc mogli poznać m.in. zbiory obrazów Pawła Wróbla i Erwina Sówki, starodruki autorstwa Caspara Schwenkweld’a z 1600 i 1603 roku, grafiki światowej sławy twórców m.in. Albrechta Dürera, Giovanni Battisty Piranesi, Antonio Canale oraz Maxa Klingera, odbyć podróż do Afryki i Azji dzięki zdjęciom odkrytym na szklanych kliszach z przełomu XIX i XX wieku, usłyszeć opowieści z dziejów miasta czy zobaczyć panoramy Bytomia z XIX i XX wieku.

Kolejnym blokiem tematycznym jest „Na styku cooltur”, który odbędzie się od 18 do północy w Centrum Edukacji przy Piłsudskiego 2. Tam dział archeologii przybliży świadectwa wędrówek ludów, przedmiotów i idei. Pokazane zostaną cenne importy z Imperium rzymskiego, ślady nomadycznych Awarów i Słowian czy dowody na funkcjonowanie tzw. prawa niemieckiego w średniowieczu. Prelekcje odbędą się w godzinach 18, 20 i 22.

To nie koniec atrakcji. W gmachu głównym i wozowni czeka na nas cooltura w działaniu, czyli Sztuka młodych oraz warsztaty artystyczne dla dzieci (wozownia, od 18 do północy) oraz Warsztaty artystyczne dla dzieci „Pędraki pod muzeum” w gmachu głównym (20-22).

Na palcu Jana III Sobieskiego będzie retrogimnastyka (18.30-20), a na fasadzie budynku głównego do 4 nad ranem będzie można oglądać „Klisze pamięci” - czyli projekcję zdjęć na budynku muzeum prezentującą unikatowe fotografie z przeszłości Górnego Śląska i Bytomia.

Pełny program Nocy Muzeów

Rozgrzewka do Nocy Muzeów (Muzeum, Bytom)
17.30 Na rozgrzewkę Coolturalna Gra Miejska – jedyna i niepowtarzalna okazja by dać się wciągnąć przygodzie oraz poznać bogatą historię miasta. Start na placu Jana III Sobieskiego.
Otwarcie Nocy Muzeów (Gmach Główny)
18.00 Inauguracja COOLturalnych wysp
Cooltura muzyczna
(18.05 – 23.00, Gmach Główny przy Pl. Jana III Sobieskiego 2)

Gmach Główny rozbrzmiewać będzie muzyką. Zaśpiewa bytomska wokalistka Beata Winiarz, zespół ludowy Podlesianki, a o 22.00 w Galerii Malarstwa Polskiego usłyszymy muzykę klezmerską dzięki krakowskiej grupie Klezmer Trio – Klezmers Hois.

18.00 Koncert Beaty Winiarz
19.00, 20.00, 21.00 Zespól ludowy Podlesianki
22.00. Klezmer Trio – Klezmer Hois

Gromadzenie cooltury
(18.00 – 00.00, Budynek przy ulicy Korfantego 34)
W tej strefie prezentujemy najnowsze nabytki MGB. Wśród prezentowanych zbiorów:
kolekcja Hanzla – na styku dwóch kultur
obrazy Paweła Wróbla i Erwina Sówki
eksponaty pochodzące z darów: talerze, chusty oraz kącik pielgrzymkowy
grafiki i rysunki: Juliusza Kossaka, Waldemara Fydrycha
panoramy miasta oraz rzeźba Josefa Koretzkiego
rzeźba Waltera Tuckermanna.

Cooltorowo o przyrodzie
(18.00 – 00.00, budynek przy ulicy Korfantego 34)

To okazja do obejrzenia niezwykle cennych i nigdy nie prezentowanych zabytków Działu Przyrody i Biblioteki naszego Muzem. Zobaczymy:
unikatowego motyla z Jamajki
starodruki autorstwa Caspara Schwenkweld’a z 1600 i 1603 roku
Cooltura wysoka
(18.00 – 00.00 budynek przy ulicy Korfantego 34)

Skarby Działu Sztuki reprezentować będą grafiki światowej sławy twórców - wśród prezentowanych m.in. Albrecht Dürer, Giovanni Battista Piranesi, Antonio Canale oraz Max Klinger. Nie zabraknie też mistrza pokolenia polskich malarzy – Jana Matejki.

Spojrzenie na dalekie cooltury
(18.00 – 00.00 Budynek przy ulicy Korfantego 34)

Dział Etnografii zabierze nas w podróż do Afryki i Azji dzięki zdjęciom odkrytym na szklanych kliszach z przełomu XIX i XX wieku.

Kuchnia czterech cooltur
(18.00 – 00.00 Budynek przy ulicy Korfantego 34)

Czyli opowieści przy wspólnym byfyju, a tu:

18.00 Czy kuchnia nas połączy – spróbujemy odkryć potrawę, która jest w stanie pogodzić i zaspokoić kulinarne tradycje bytomian.
19.30. Prelekcja Z daleka z wysoka. Panoramy Bytomia w XIX i XX wieku.
20.30 Hasie i szkło...i to co mamy w szafie, czyli o nieodkrytych skarbach w naszych domach, wykład połączony z pokazem drobnych obiektów 3D, podczas którego zwiedzający będą mogli wziąć do rąk małe, ale bardzo znaczące dla historyków eksponaty.
22.30 Szkoła ewangelicka w Bytomiu – opowieści z dziejów miasta

Na styku dziejów i cooltur
(18.00 – 00.00 Centrum Edukacji MGB, ul. Piłsudskiego 2)

Dział Archeologii przybliży świadectwa wędrówek ludów, przedmiotów i idei. Pokazane zostaną m.in.:
cenne importy z Imperium Rzymskiego,
ślady nomadycznych Awarów i Słowian
dowody na funkcjonowanie tzw. prawa niemieckiego w średniowieczu.

Prelekcje o 18.00, 20.00 i 22.00.

Cooltura w działaniu
(18.00 – 00.00 Gmach Główny i Wozownia)
18.00 – 00.00 Sztuka młodych oraz warsztaty artystyczne dla dzieci (Wozownia)
20.00 – 22.00 Warsztaty artystyczne dla dzieci Pędraki pod muzeum, podczas których twórczo wykorzystamy tematykę obrazów Jacka Sroki i wykonamy własną, wizualną interpretację dzieła mistrza (parter Gmachu Głównego)

Cooltura fizyczna
(18.30 – 20.00 pl. Jana III Sobieskiego)

Retrogimnastyka pod okiem profesjonalnych trenerów z Jatomi Fitness

Przejrzyj się w coolturze
(21.00 – 04.00, fasada Gmachu Głównego od strony Pl. Jana III Sobieskiego 2)
W sentymentalną podróż zabiorą nas klisze pamięci - całonocna projekcja zdjęć na budynku muzeum prezentująca unikatowe fotografie z przeszłości Górnego Śląska i Bytomia.

Kształtowanie cooltury
(19.00 – 24.00 Gmach Główny)

Pokaz filmu dokumentalnego Schayer w reż. Moniki Olszewskiej i Jakuba Gawkowskiego (o każdej, pełnej godzinie na zwieńczeniu klatki schodowej budynku głównego).

Spojrzenia coolturowe
(21.00 – 22.00 Budynek przy ulicy Korfantego 34)

Spektakl Chorzowskiego Centrum Kultury - Stary klamor w dziadkowym szranku w wykonaniu grupy teatralnej Reduta Śląska. Scenariusz przedstawienia napisany w gwarze przez Joannę Sodzawiczyn i Sandrę Staletewicz opowiada o wielopokoleniowej rodzinie śląskiej a inspiracją do jego powstania stały się m. in. powieść Drach Szczepana Twardocha oraz osobiste doświadczenia płynące z odkrywania najciekawszych miejsc Chorzowa i tradycji rodzinnych.

Reżyseria : Iwona Woźniak
Muzyka: Jan Nowak
Scenografia i kostiumy: Barbara Wójcik – Wiktorowicz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto