Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wejście do Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu. Górnicze malowidła przypomną o historii tego miejsca!

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu z niezwykłym, "górniczym" wejściem. Zobacz zdjęcia >>>
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu z niezwykłym, "górniczym" wejściem. Zobacz zdjęcia >>>UM Bytom
Jeszcze w tym roku w Bytomiu otwarte zostanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Kompleks powstaje na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego "Rozbark". Będzie to nowoczesny obiekt, który... przypomni także o historii tego miejsca. Właśnie dlatego powstały malowidła imitujące górniczy chodnik.

Bytom: niezwykłe "górnicze" wejście w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu rośnie na naszych oczach. W założeniu ma to być jedna z wizytówek miasta. Otwarcie kompleksu, który powstaje na terenie dawnej kopalni w dzielnicy Rozbark, planowane jest na jesień tego roku.

Jedną z rzeczy, która będzie go wyróżniała, jest wyjątkowe wejście, które prowadzi m.in. do sauny czy szatni. Chodzi o malowidła imitujące górniczy chodnik.

- Mimo że pokopalniane budynki po byłej KWK „Rozbark” zmieniają swoje oblicze nie zapominamy o historii tego miejsca - podkreśla Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom, cytowany przez UM w Bytomiu.

Za projekt całości odpowiada grupa Szczypta Koloru. Koordynatorem był Sławomir Alenowicz (założyciel inicjatywy) ze wsparciem Tomasza "Mateiko" Kopciucha.

Na wejściu natkniemy się więc na tradycyjne przywitanie górników („Szczęść Boże”), ponadto zobaczymy wizerunek telefonu górniczego, węgla czy paproci. Nad tym wszystkim z kolei czuwa Skarbnik. W wierzeniach słowiańskich to duch zamieszkujący podziemia (zwłaszcza kopalnie), który strzeże naturalnych zasobów ziemi i zakopanych skarbów.

W wejściu od drugiej strony chodnika z kolei możemy zapoznać się z historią miasta i krótką notką dotyczącą dawnej kopalni.

- Charakteru i kropki nad „i” dodają drewniane obudowy. Wykonał je dla nas były górnik Ireneusz Okoń, który zajmował się tym na co dzień w kopalni i ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie - dodaje Dobromir Bujak.

Otwarcie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu zbliża się wielkimi krokami

Zbliża się moment, w którym będzie można napisać, że strefa zewnętrzna bytomskiego kompleksu jest w pełni gotowa. Jak poinformował KS Skarpa Bytom w mediach społecznościowych, tor do biegów z przeszkodami czeka już na mieszkańców, podobnie jak strefa do workoutu. Do wykończenia pozostała jedynie strefa dla miłośników parkouru. Oprócz tego, znajduje się tu także 250 metrowy tor do biegania czy jazdy na rolkach oraz ponad 100 metrowa tartanowa bieżnia. Otwarcie - jak informował w połowie czerwca prezes Dobromir Bujak - tej strefy ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. - Nie jesteśmy w stanie podać konkretnej daty ze względu na procedury odbiorowe związane z otwarciem - taką odpowiedź dostaliśmy z klubu.

Dużo dzieje się także w innych częściach kompleksu. - Trwają pracę nad naszą zewnętrzną ścianą wspinaczkową o wysokości blisko 12 metrów, której przewieszenie będzie sięgać do 4 metrów, a obok niej znajdziecie Boulderownię, która będzie atrakcyjna zarówno dla zawodników jak i amatorów. Wszystko będzie zadaszone i oświetlone - dodają przedstawiciele KS Skarpa Bytom.

Wewnątrz pokopalnianych budynków powstają atrakcje wspinaczkowe o różnym stopniu trudności - boulderownia dla najmłodszych czy ściany systemowe, kilterboard i beastboard, dla fanów ostrego trenowania.

Przypomnijmy, że gotowy jest również budynek noclegowo-szkoleniowy (został już dopuszczony do użytkowania), w którym znajdzie się 16 pokoi hotelowych z łazienkami oraz dwie sale konferencyjne i siłownia znajdująca się na terenie dawnej maszynowni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią tego roku nastąpi oddanie do użytku całego kompleksu w dzielnicy Rozbark.

- Powstające Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest przykładem, jak należy prowadzić rewitalizację obiektów pokopalnianych. Cieszę się, że już wkrótce na sportowej mapie pojawi się jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju, który z pewnością przyciągnie miłośników wspinaczki i sportów siłowych - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ok. 16 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto