Netto przejmuje sieć Tesco. Czy dojdzie do zwolnień w Katowicach i Bytomiu?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Tesco w Katowicach i Tesco w Bytomiu czekają wielkie zmiany. W marcu tego roku Tesco zakończyło sprzedaż swojej działalności w Polsce do Salling Group A/S. Teraz rozpocznie się okres przejściowy, trwający do 18 miesięcy, podczas którego sklepy Tesco w Polsce zostaną przekształcone w Netto. To jednak oznacza nie tylko zmianę szyldu, ale także zwolnienia. Czy zwolnienia obejmą również pracowników z województwa śląskiego?

Zwolnienia grupowe w Tesco. Czy obejmą też pracowników ze Śląska?

Tesco Polska od 16 marca 2021 roku stało się częścią Salling Group A/S, właściciela sieci handlowej Netto. W związku z tą zmianą spółka Tesco Polska z siedzibą w Krakowie ogłosiła restrukturyzację swoich struktur. Co to oznacza? Biura główne w Krakowie i w Warszawie zostaną zlikwidowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w tym czasie zastąpią je mniejsze biura regionalne.

Restrukturyzacja dotyczy również tych sklepów, które będą zmniejszane lub zamykane, oraz tych, w których zlikwidowane zostały pewne funkcje lub usługi. Dodatkowo w dwóch centrach dystrybucyjnych Tesco Polska ograniczona i uproszczona zostanie część administracyjna.

W sumie ponad 1200 osób zostanie objętych procesem zwolnień grupowych. Warunki zwolnień grupowych będą przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi.

- Netto jest innym rodzajem firmy, która działa inaczej, ma niższe ceny, mniejszą rangę i prostszą strukturę. Organizacja firmy i baza kosztowa muszą to odzwierciedlać. Ponadto prowadzenie dwóch biur głównych dla jednej organizacji byłoby dla nas nieefektywne - wyjaśnia Ewa Zaborska z biura prasowego Netto.

Zapytaliśmy o to, czy zwolnienia grupowe obejmą również pracowników w sklepach w województwie śląskim i czy na Śląsku będą zamykane sklepy. Nie ma jednak jeszcze konkretnej decyzji dotyczącej tego, które sklepy na Śląsku zostaną zamknięte, ani ile osób straci pracę.

- Planujemy prowadzić działalność w zdecydowanej większość sklepów Tesco. Około 85 proc. z nich zostanie zamienionych na Netto. Potwierdzimy konkretne sklepy, gdy lepiej zrozumiemy dochodowość poszczególnych sklepów i ogłosimy wszystkie decyzje w przeciągu roku - wyjaśnia Ewa Zaborska z biura prasowego Netto.

- Koleżanki i koledzy dotknięci zmianą i objęci procesem zwolnień grupowych zostaną poinformowani tak szybko, jak to będzie możliwe - dodaje Ewa Zaborska.

Wyjaśnijmy, że sprzedaż do Grupy Salling obejmuje 300 sklepów Tesco wraz z centrami dystrybucji i polską centralą Tesco. Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln PLN (równowartość 181 mln GBP*).

- Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom w Polsce za ich ciężką pracę i oddanie naszym klientom przez ponad 25 lat. Stając się częścią połączonej działalności z Salling Group, nasze sklepy i pracownicy są dobrze przygotowani do dalszej, pełnej sukcesów pracy i wykorzystania możliwości rozwoju w Polsce. Sprzedaż Tesco Polska pozwala nam skupić się na rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji - skomentował w marcu Ken Murphy, prezes grupy Tesco.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie spółki Tesco Polska przez Salling Group, czyli właściciela sieci dyskontów Netto prezes UOKiK wydał także w lutym 2021 r. decyzję w sprawie tymczasowego przejęcia wybranych sklepów Tesco przez Salling Group A/S. Dotyczy to ośmiu placówek, w tym dwóch na Śląsku - w Gliwicach i w Katowicach. Właściciel sieci dyskontów Netto planuje trwale nabyć jedynie sklep w Warszawie. Pozostałe mają w przyszłości zostać sprzedane. Salling Group zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco. Dotyczy to sklepów m.in. w Katowicach i Gliwicach

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie