Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy spis powszechny: Ilu Ślązaków będzie w 2011 roku?

Bogdan Stefański
Plik:Wyniki RAŚ według gmin w wyborach do sejmiku województwa śląskiego (2010)
Plik:Wyniki RAŚ według gmin w wyborach do sejmiku województwa śląskiego (2010) wikipedia.org
Ile osób w Polsce w czasie Narodowego Spisu Powszechnego poda narodowość śląską?

W 2001 roku w Spisie Powszechnym pierwszą grupą ludnościową poza Polakami okazali się Ślązacy. W województwie opolskim i śląskim za narodowością śląską opowiedziały się ponad 173 tysiące osób.

Od 2001 sytuacja na Górnym Śląsku i w województwie śląskim uległa znacznej zmianie. W 2010 roku odbyły się wybory samorządowe, w których z pełnym sukcesem wystartował Ruch Autonomii Śląska. Autonomiści otrzymali 8.49 proc. głosów, co daje około 120 tysięcy głosów. Jest to mniej niż w spisie w 2001 roku, ale w stosunku do wyborów w 2006 r. jest to wzrost o prawie 200 proc.. Ruch Autonomii Śląska otrzymał wtedy 4,35 proc..

Patrząc na wyniki RAŚ w województwie śląskim wyraźnie można stwierdzić podział na tereny Małopolskie , Górnego Ślaska oraz Ślaska Cieszyńskiego (Księstwa Cieszyńskiego)

Wschodnia część województwa śląskiego (historyczna i etnograficzna Małopolska ) nie głosowała (1 proc. - poparcia) na RAŚ. Na Górnym Śląsku natomiast RAŚ uzyskał średnio ponad 15 proc. Jest jeszcze Śląsk Cieszyński z kilkuprocentowym poparciem.

Województwo śląskie liczy 4 600 tys. mieszkańców, z tego na Górnym Śląsku mieszka 2 500 tys. , w części małopolskiej 1500 tys. oraz na Śląsku Cieszyńskim 600 ty..

I teraz dochodzimy do szacunkowych obliczeń osób, które mogą podać narodowość śląską.

Na Górnym Śląsku w województwie śląskim 15 proc. z 2500 tys. = 375 tys. ,w części małopolskiej proc. z 1500 tys. = 15 tys., na Śląsku Cieszyńskim 5 proc. z 600 tys. 30 tys..

W województwie opolskim około 5 proc. mieszkańców czyli 50 tys. zapewne poda narodowość śląską.

Dodatkowo przy dobrej akcji propagandowej RAŚ oraz przy wystąpieniach rzecznika PIS Mariusza Błaszczaka, który mówi że niema narodowości śląskiej . Dobre kilkadziesiąt tysięcy na przekór PIS może podać narodowość śląską.

Sumując: 375 plus 15 plus 30 plus 50 plus 30 - otrzymujemy równe 500 tysięcy osób które mogą podać narodowość śląską. Jest to dużo, ale czy taki będzie wynik Spisu Narodowego? Zobaczymy za kilka miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy z...

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto