Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa w Polsce zewnętrzna ścianka wspinaczkowa powstaje w Bytomiu! Będzie miała aż 22 metry

Iwona Świetlik
Iwona Świetlik
Świetnia wiadomość dla fanów spinaczki na Śląsku! Aż 22 metry wysokości będzie miała nowa, zewnętrzna, sportowa ściana wspinaczkowa w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom! To największa tego typu inwestycja w Polsce. Wspinacze zmierzą się m.in. z niemal całkowitym przewieszeniem ściany, co jest sporym wyzwaniem. Ponadto zostanie ona przystosowana do organizacji zawodów rangi międzynarodowej.

Wspinanie, czy to na ściance, w skałach czy w górach, to sport wymagający sporo zaangażowania, poświęcenia, czasu i odwagi. Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to jedno z miejsc, gdzie można rozpocząć treningi i odnaleźć sportową pasję. Niebawem powstanie tam kolejna atrakcja - największa w kraju, zewnętrzna, sportowa ściana, mająca aż 22 metry wysokości! Wybudowana zostanie w miejscu, w którym stał dawniej komin kopalni „Rozbark”.

Największa, zewnętrza, sportowa ściana wspinaczkowa powstanie w Bytomiu

- Ta ściana będzie dopełnieniem kompleksowości obiektu. Wewnątrz mamy już ściany sportową, rekreacyjną, bouldery, ścianę do wspinaczki na czas. Na zewnątrz natomiast brakuje tej sportowej. Parametry nowej ściany będą predysponowały ją do rozgrywania na niej zawodów najwyższej rangi, umożliwią rozgrywanie imprez plenerowych z widownią zewnętrzną na zazielenionych terenach przy obiekcie - wyjaśnia Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

- Wyzwaniami na nowej ścianie będą na pewno wysokość i przewieszenie. Widzę na zawodach międzynarodowych, że wytrzymałość zawodników kończy się na 12-15 m, czyli na wysokości, na której na polskich ścianach trenują zawodnicy. Te dodatkowe metry, które teraz będą, naprawdę zrobią różnicę. Będzie można wspinać się wysoko, w jednej linii i dużym przewieszeniu - dodaje.

Wspinacze zmierzą się m.in. z ogromnym przewieszeniem ściany

W centralnej części ściany wspinaczkowej drogi rozpoczynać się będą 10-stopniowym przewieszeniem, przechodząc w 22 stopnie, osiągając maksymalnie 40 stopni. Zawodnicy kończyć będą drogi 13 stopniowym przewieszeniem. Boczne części ścian będą mniej przewieszone, o wartościach nieprzekraczających 20 stopni.

Drogi wspinaczkowe będą przeznaczone raczej dla zawodników specjalizujących się we wspinaniu sportowym, o większym doświadczeniu, od pewnego poziomu umiejętności. Natomiast nie jest wykluczone, że kilka nieco mniej wymagających także powstanie. Porozmawialiśmy z ludźmi, którzy na co dzień korzystają z obiektu i wspinają się na drogach sportowych.

Zawodnicy Klubu Sportowego Skarpa Bytom czekają na nowe wyzwania

Zuzanna Mientus ma 18 lat, a wspina się już od... 12. Jest zawodniczką Klubu Sportowego Skarpa Bytom. - Skarpa to fantastyczny obiekt i można trenować nie tylko wspinanie, ale też pracować nad siłą czy wytrzymałością na siłowni oraz w innych strefach. Jako sportowcy mamy duży wybór i to jest już coś. Dodatkowo, jeśli będziemy mogli jeszcze trenować na tak wysokiej 22-metrowej ścianie, to super - mówi. Zuzanna obecnie przygotowuje się do sezonu startowego, który rozpocznie się w marcu w nowym roku. Ma już na swoim koncie czterokrotne mistrzostwo Polski w prowadzeniu.

- Brakowało takiego miejsca jak planowana, nowa zewnętrzna ściana. Na pewno nie będzie łatwo. Im dłuższa droga, tym więcej potrzeba umiejętności. Trenuję wspinanie na czas, ale na pewno spróbuję wspinania sportowego na 22 metrach - dodaje 17-letnia Magdalena Blachnicka.

W Klubie Sportowym Skarpa Bytom trenuje ponad 80 zawodników w różnym wieku, a sześciu z nich reprezentuje klub na arenie międzynarodowej, jako członkowie Kadry Narodowej. W 2021 roku klub zdobył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Klubów w Mistrzostwach Polski, co jest ogromnym sukcesem.

Nowy obiekt Skarpy Bytom powstał na terenie dawnej KWK „Rozbark”

Przypomnijmy, że Skarpa Bytom została oddana do użytku w Rozbarku we wrześniu 2021 roku. Centrum wybudowano w miejscu, gdzie wcześniej przez ponad 140 lat fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, zlikwidowana w 2004 roku. Pozostałe po niej szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zaadaptowano na rzecz Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. To bez wątpienia jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych - nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Wspinanie, ale też treningi ogólnorozwojowe

W Skarpie Bytom jest miejsce zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej wymagających wspinaczy. Można tutaj uprawiać na wewnętrznej ścianie w standardzie Speed Wall IFSC i zewnętrznej, m.in. wspinaczkę sportową, korzystając ze sztucznych punktów asekuracyjnych i wsparcia asekuranta czy bouldering, czyli formę wspinaczki bez użycia uprzęży, liny, sprzętu. Ściany wewnątrz mierzą maksymalnie do około 15 metrów, zewnętrzne do około 12 metrów.

Ponadto jest możliwość odbywania kompleksowych treningów, pomagających osiągnąć cele: na fantastycznie wyposażonej siłowni - wewnątrz lub w plenerze, w strefach parkour (biegi terenowe), na torze OCR, w strefie, gdzie można pobiegać lub pojeździć na rolkach i w ten sposób także przygotowywać się do wspinania. Są cross treningi i zajęcia fitness, a dla chętnych na chwilę wytchnienia - kawiarnia i sauna.

Skarpa Bytom areną zawodów ogólnopolskich

Centrum może pochwalić się organizacją wielu zawodów. W kwietniu 2022 r. odbyły się zawody Pucharu Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu. Dla najmłodszych przeznaczone są jedna z boulderowni i Gryfne Wspinanie z 14 torami do wspinania. W tym roku obiekt zorganizował także letnie i zimowe półkolonie dla dzieci.

W planach Klubu Sportowego Skarpa Bytom na nowy rok jest organizacja na terenie obiektu takich zawodów jak: Akademickie Mistrzostwa Śląska we Wspinaczce Sportowej (styczeń), Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej (marzec), a dalej Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży we wspinaczce sportowej i kilka zawodów rangi Pucharu Polski (okres letni).

Wartość całego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to ponad 23 mln zł, z czego 16 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Inwestycja została również dofinansowana z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Gminy Bytom. Co do kosztów budowy nowej ściany, z informacji przekazanych nam przez Skarpę, kwota nie jest jeszcze dokładnie określona.

Z nowej, 22 metrowej ściany zawodnicy będą mogli korzystać już w sezonie letnim 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto