Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej trujące rośliny dla psa i kota w Polsce! Znajdziesz je w mieszkaniu i podczas spaceru! 22.09.2022

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Wiele roślin w naszych domach, ogrodach, czy na polach może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo między innymi dla psów i kotów.

O, jakie rośliny chodzi - czytaj dalej


...
Wiele roślin w naszych domach, ogrodach, czy na polach może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo między innymi dla psów i kotów. O, jakie rośliny chodzi - czytaj dalej ... pixabay.com
Trujące rośliny dla psa i kota. Rośliny śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt! Najbardziej trujące rośliny dla zwierząt w Polsce! Wciąż niewiele osób wie, że większość popularnych roślin uprawianych lub po prostu dziko rosnących w naszych domach, ogrodach, na działkach, sadach, czy polach może być trująca - nawet śmiertelnie - dla zwierząt i to zarówno tych domowych pupili, jak i dla zwierząt hodowlanych w gospodarstwach rolnych. W każdym razie warto o tym wiedzieć...

Najbardziej trujące rośliny dla zwierząt w Polsce!

Lista tych roślin jest naprawdę długa, zatem prezentujemy te najbardziej toksyczne.
Wprawdzie większość zwierząt – w tym psy i koty - ma naturalny instynkt, który ostrzega czworonogi przed toksycznymi dla nich roślinami, jednak szczególnie szczeniaki, czy młode kotki mogą podgryzać rośliny i połykać ich fragmenty.

Po czym rozpoznać, że nasze zwierzę zjadło coś trującego, zagrażającego ich życiu?

Najczęstsze objawy to wymioty, rozwolnienie, apatia, światłowstręt, czasem drgawki, a nawet śpiączka, czy zapaść sercowa. Może wystąpić też bladości dziąseł i spojówek, dużej wrażliwość brzucha na dotyk i osłabienie.

Poniżej i w naszej galerii prezentujemy listę najbardziej znanych gatunków roślin, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla psa i kota.

Jedną z najbardziej szkodliwych roślin dla kotów są lilie. Nawet otarcie się zwierzęcia o nią i zlizanie pyłków mogą go zabić. Najpierw pojawiają się wymioty i biegunka, a po dwóch dniach nieodwracalna niewydolność nerek.

W popularnej difenbachii jest z kolei strychnina - jedna z najgroźniejszych trucizn. Indianie stosowali te rośliny do zatruwania strzał.

Cis - tu trujący jest każdy jego fragment rośliny za wyjątkiem owocu. Może skutkować biegunką, podrażnieniami śluzówki, zaburzeniami układu oddechowego oraz pracy serca.

Oleander zwalnia akcję serca, ale powoduje, że bije znacznie mocniej. Powodują nudności, bóle brzucha i zaburzenia świadomości.

Azalia podrażnia błonę śluzową, powoduje biegunkę i wymioty, a także drgawki i utrudnia oddychanie.

Śmiertelnie niebezpieczna jest datura (bieluń). Odbiera zwierzętom świadomość. Może powodować hipotermię, problemy z oddychaniem i głęboką śpiączkę.

Ligustr pospolity – spożycie kilku owoców tej rośliny powoduje u zwierzęcia nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zapaść, a nawet śmierć.

Urządzamy balkon i taras: kwiaty w pojemnikach, doniczkach i skrzynkach

Wawrzynek wilczełyko – najbardziej toksyczne są owoce, bo powodują one podrażnić śluzówki i przewodu pokarmowego oraz śmierć.

Złotokap – wszystkie fragmenty roślin są toksyczne, ale najbardziej szkodliwe są nasiona, ich spożycie powoduje ślinotok, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności a nawet śmierć.

Konwalia majowa, naparstnica, tojad, hiacynt, hortensja, bukszpan, bez czarny i wiciokrzew powodują podrażnienie żołądka, wymioty, zaburzenia rytmu serca, konwulsje i śmierć.

Ostróżka – objawy zatrucia to: podrażnienie śluzówki, wymioty i biegunka, zwiotczenie mięśni i drgawki, przy braku zdecydowanej i szybkiej reakcji – śmierć.

Gwiazda betlejemska wprawdzie nie jest bardzo trującą, ale zjedzona w dużych ilościach jest szkodliwa dla zwierząt, które mają chore nerki i wątrobę.

Jemioła "atakuje" głównie układ pokarmowy zwierzęcia.

Koniczyna i lucerna zjedzone w większych ilościach mogą być szkodliwe dla psów i kotów, ale też na przykład dla krów. Zawierają bowiem szczawiany, które odkładają się w nerkach powodując w rezultacie martwicę tego narządu. Objawy to biegunka i nadmierne ślinienie się.

A oto rośliny najbardziej szkodliwe dla zwierząt gospodarskich

Dla bydła, owiec i kóz niekorzystne działanie mogą mieć nastrzyk, bieluń, psianka, kapusta, komosa biała, kosaciec, rącznik pospolity i śliwy.

Paradoksalnie dla świń nie są wskazane.. ziemniaki, ale tylko te surowe. Parowane, czy gotowane są jak najbardziej wskazane do tuczu. Poza tym trzodzie chlewnej może szkodzić kapusta, biała komosa i rącznik pospolity.

Konie mogą się pochorować po zjedzeniu cisów, koniczyny, bielunia, tojadu, czosnku, cebuli, pora, naparstnicy purpurowej, gryki, dziurawca i psianki.

Niebezpieczne rośliny w ogrodach, na działkach i w domach! Są piękne, pachnące, popularne i bardzo trujące!

Oprócz tego jest grupa roślin, które uczulają zwierzęta – szczególnie te hodowlane – na światło. To dziurawiec, mlecz, gryka oraz w dużych ilościach koniczyna i wyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto