Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku powstanie Miasto Gwarków, czyli szlak turystyczny UNESCO

Patryk Osadnik
Na terenie Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic powstanie Miasto Gwarków. Będzie to szlak turystyczny, oprowadzający po obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz miejscach wiążących się z ich historią. W skład Miasta Gwarków wejdzie 16 obiektów. Szlakiem będzie zarządzała Lokalna Organizacja Turystyczna, która niebawem ma zostać powołana do życia.

Miasto Gwarków nowym szlakiem turystycznym Śląska

Na Śląsku powstanie „Miasto Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”. Jest to efekt prowadzonych przez ostatnie pół roku prac nad stworzeniem strategii marketingowej dla produktu turystycznego, jakim bez wątpienia jest 28 artefaktów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te, jak sama nazwa szlaku wskazuje, znajdują się w Tarnowskich Górach (24), Bytomiu (3) oraz Zbrosławicach (1).

- Ochrona tego dziedzictwa jest bardzo ważna, natomiast oczekiwania społeczne są bardziej komercyjne. Chcemy, żeby ludzie mogli zwiedzić obiekty wpisane na Listę UNESCO. Jest to magnes, który przyciąga turystów i właśnie po to wypracowujemy koncepcję, której realizacja sprawi, że będą one bardziej atrakcyjne dla zwiedzających - mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Po spotkaniu, które odbyło się 25 kwietnia w Urzędzie Miejskim Tarnowskich Gór, wiemy, że Miastem Gwarków będzie zarządzała Lokalna Organizacja Turystyczna. Kiedy zostanie ona powołana do życia? Zgodnie z zapowiedziami SMZT - jak najszybciej. Udział we współtworzeniu organizacji zapowiedziały już gminy, na terenie których znajdują się obiekty UNESCO i oczywiście SMZT.

Na szlaku turystycznym, który został nazwany Miastem Gwarków, znajdzie się 16 obiektów. Połowa z nich jest na Liście UNESCO. O ich wyborze decydowały dwa kryteria - dostępność oraz możliwość stworzenia oferty turystycznej.

Artefakty UNESCO wchodzące w skład Miasta Gwarków:

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga
  • Roznos i portal wlotu Głębokiej Sztolni Fryderyk
  • Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk
  • Teren dawnej Kopalni Fryderyk, Szyb Heinitz
  • Krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry
  • Krajobraz pogórniczy XIX wieku
  • Park Miejski w Tarnowskich Górach

Pozostałe obiekty wchodzące w skład Miasta Gwarków:

  • Kamieniołom Bobrowniki i Blachówka
  • Skansen Maszyn Parowych
  • Górnośląska Kolej Wąskotorowa
  • Rynek w Tarnowskich Górach
  • Muzeum w Tarnowskich Górach
  • Kościół Ewangelicki
  • Kościół św. Piotra i Pawła (kaplica św. Barbary)
  • Dzwonnica gwarków wraz z otoczeniem

Na szlaku znajdą się miejsca nie ujęte w UNESCO, a to z powodu tego, że jego twórcy nie chcieli skupiać się jedynie na technice. W skład Miasta Gwarków weszły więc obiekty mówiące o zwyczajach, tradycji, spędzaniu wolnego czasu i wielokulturowości tego terenu.

- Zależy nam na tym, żeby turyści nie tylko zobaczyli obiekty UNESCO, ale też zatrzymali się i zaznajomili z naszym miastem. Stąd umieszczenie na szlaku ciekawych miejsc spoza Listy Światowego Dziedzictwa - dodaje Zbigniew Pawlak.

Główną grupą docelową dla Miasta Gwarków będą osoby mieszkające w promieniu stu kilometrów od Tarnowskich Gór, a jest to około pięć milionów ludzi.

- Chcemy przyciągnąć tutaj głównie rodziny z dziećmi. Warto pamiętać, że są to mieszkańcy tego regionu, dla których opowieść Miasta Gwarków jest częścią dziedzictwa, które wciąż jest ważnym tematem rozmów przy stole, to część tradycji, którą te osoby żyją na co dzień - mówi Adam Kałucki z Locativo.

Locativo to firma, która przygotowuje koncepcję Miasta Gwarków jako szlaku turystycznego, którym później będzie zarządzała Lokalna Agencja Turystyczna. Przedstawiciele firmy od początku podkreślają, że najważniejsze będzie tutaj stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej szlaku. Chodzi o oznaczenia, logo, materiały promocyjne etc. Wiemy już, że będzie na nich dominował kolor pomarańczowy.

- Tematem przewodnim szlaku będzie Miasto Gwarków jako źródło. Źródło industrialnego śląska, źródło historii i tradycji czy źródło kultury. Na tym oczywiście nie koniec. Po określeniu motywów poszczególnych obiektów, będziemy mogli tworzyć formy interaktywne, takie jak warsztaty, oprowadzanie tematyczne i inne atrakcje - zapowiada Adam Kałucki.

Założeniem Miasta Gwarków jest stworzenie szlaku, który będzie angażował turystów w pewne aktywności. Koncepcja, która mu przyświeca to bardzo popularna edukacja poprzez zabawę.

Kiedy w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach powstanie Miasto Gwarków? Wprowadzenie całej koncepcji to zapewne kwestia kilku, dwóch lub trzech najbliższych lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto