Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z prestiżowym wyróżnieniem. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nam się to udało" - mówi dyrektor placówki

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otrzymało prestiżowe wyróżnienie
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otrzymało prestiżowe wyróżnienie UM Bytom
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zostało wyróżnione przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poprzez wpisanie do Państwowego Rejestru Muzeów. - Dzięki temu, mamy teraz dużo większe możliwości w pozyskiwaniu zbiorów - wyjaśnia nam Iwona Mohl, dyrektor placówki.

Muzeum Górnośląskie otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Rozmowa z Iwoną Mohl, dyrektor bytomskiej placówki

Na początku kwietnia tego rok Muzeum Górnośląskie w Bytomiu dołączyło do prestiżowego grona. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wpisało jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w naszym regionie do Państwowego Rejestru Muzeów (jest w nim obecnie już 135 placówek muzealnych).

Co to oznacza? Na ten temat postanowiliśmy porozmawiać z Iwoną Mohl (na zdjęciu), dyrektor Muzeum Górnośląskiego.

***

Z czym wiążę się wyróżnienie przyznane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu? Czy dzięki temu mogą Państwo otrzymać np. jakieś dodatkowe dofinansowania?

To wygląda inaczej. Nie jest to dofinansowanie. Natomiast muzea rejestrowane otrzymują m.in. ulgi w podatkach gruntowych.

Przede wszystkim to wyróżnienie jest potwierdzeniem znaczenia i bogactwa zbiorów, które posiadamy oraz wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonej działalności i standardów bezpieczeństwa zbiorów. To jest dla nas bardzo ważne.

Zresztą, jako jedyne muzeum w województwie śląskim, otrzymaliśmy status jednostki naukowej. To wszystko wpłynęło na to, że muzeum wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów. Dzięki temu, mamy teraz dużo większe możliwości w pozyskiwaniu zbiorów. Niektóre programy czy granty Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu są dedykowane wyłącznie muzeum rejestrowanym - chodzi chociażby o zakupy eksponatów.

Poszerza nam to także możliwości zakupów na aukcjach, gdyż tego typu placówki mają w nich pierwszeństwo pierwokupu. Aby znaleźć się w gronie muzeów rejestrowanych należy złożyć wniosek do organizatora, czyli w naszym przypadku – do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zarząd województwa następnie musi go zaopiniować i dopiero wówczas kierowany jest on do ministerstwa. To szereg działań, które musieliśmy spełnić, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nam się to udało.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Jest już z nami ponad rok. Jak w tych trudnych czasach radzi sobie muzeum?

Jak wszyscy muzealnicy, chcielibyśmy już otworzyć naszą instytucję. W przypadku muzeów liczy się kontakt z eksponatem. Przez ekran monitora czy smartfona to nie to samo. Kiedy przez moment byliśmy otwarci, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, płyny dezynfekcyjne, wietrzenie pomieszczeń), mieliśmy wielu zwiedzających. Część musiała nawet czekać przed wejściem z powodu ograniczeń epidemicznych. Mamy opracowane wszystkie procedury, które zostały uzgodnione z sanepidem.

Przez ten cały czas jesteśmy jednak bardzo aktywni on-line – kręcimy filmy, prowadzimy wykłady, organizujemy konkursy. Działa nasz sklepik internetowy – można u nas zamawiać książki czy muzealne gadżety. Prowadzimy działalność naukową, wydajemy książki – to wszystko normalnie się toczy.

Pozostaje tylko życzyć, żeby normalność wróciła jak najszybciej.

Mamy nadzieję, że pandemia – jak wszystko, co złe – w końcu minie i bez żadnych ograniczeń udostępnimy Państwu nasze wystawy.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - najważniejsze informacje

Początki bytomskiego muzeum sięgają 1910 roku. Oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło z kolei w październiku 1932. Obowiązującą dziś nazwę placówka przyjęła w 1950. Obecnie funkcjonuje tu pięć działów: Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody i Sztuki oraz działy pomocnicze.

Olbrzymie zbiory oraz specjalistyczna biblioteka (znajduje się ok. 61 tys. woluminów) potwierdzają rangę Muzeum Górnośląskiego, które jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych nie tylko w województwie śląskim, ale i w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto