MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Można złożyć skargę na... śliski chodnik

Sylwia Barwińska
Oblodzona ulica Strzelców Bytomskich. Mateusz Chyla poślizgnął się i upadł, ale na szczęście nic mu się nie stało.
Oblodzona ulica Strzelców Bytomskich. Mateusz Chyla poślizgnął się i upadł, ale na szczęście nic mu się nie stało.
Punktualnie o godz. 15.00 w sobotnie popołudnie ruszyła Akcja Zima w Bytomiu. Tego dnia spadł śnieg. Na drogi po raz pierwszy tej zimy wyjechały piaskarki i pługi.

Punktualnie o godz. 15.00 w sobotnie popołudnie ruszyła Akcja Zima w Bytomiu. Tego dnia spadł śnieg. Na drogi po raz pierwszy tej zimy wyjechały piaskarki i pługi.

- W sobotę o godzinie dwudziestej trzeciej wszystkie drogi i chodniki były już posypane i zabezpieczone - zapewnia Krystyna Ostrowska, inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

- Już wcześniej wiedzieliśmy, że warunki atmosferyczne się pogorszą i w stan pogotowia postawiliśmy wszystkie służby porządkowe - dodaje.

Trzy lata temu przetarg na zimowe utrzymanie miasta wygrały dwie firmy: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Zakład Pracy Chronionej Jan Laszuk i Zakład Usługowy Konserwacji Terenów Zielonych Jan Wieczorek. Firmy spełniały warunki przetargu, przede wszystkim dysponowały odpowiednią ilością i rodzajem sprzętu. Bytomskie uIice zostały podzielone na określone standardy. Jeśli na jednej ulicy znajdują się co najmniej trzy szkoły, to jest ona odśnieżana i posypywana piaskiem kilka razy dziennie. Całe miasto także zostało podzielone na pięć rejonów pomiędzy te dwie firmy.

- Generalnie w Bytomiu koszty takiej akcji nie są tak wysokie jak w innych miastach. Na przykład, za posypywanie solą ulicy Wrocławskiej płacimy pięćdziesiąt groszy za sto metrów kwadratowych - mówi Ostrowska.

Całą dobę dyżury pełni czwórka urzędników, którzy zostali zobligowani do przyjmowania interwencji rozporządzeniem prezydenta miasta. - Wyjeżdżamy w teren, objeżdżamy miasto i sprawdzamy, czy wszystkie drogi i ulice, które nam podlegają, są odśnieżone i posypane - mówi Ostrowska. - Są jednak chodniki, które nie podlegają gminie. Opiekują się nimi dozorcy. Otrzymaliśmy szereg sygnałów od Straży Miejskiej, że wielu dozorców nie posypało chodników - mówi Ostrowska.

W takich przypadkach, jeżeli są to już ekstremalne sytuacje, posypuje się takie ulice i chodniki na koszt budżetu gminy.
Wszelkie interwencje można zgłaszać urzędnikom Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji lub zadzwonić do Straży Miejskiej. Strażnicy dyżurują pod nr tel. 281 18 24 lub bezpłatnym numerem 986 i sprawdzają każdy sygnał.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto