Miliony na termomodernizację dla gmin z woj. śląskiego. Walczymy ze smogiem!

Akcja specjalna ekspertów
Udostępnij:
Gminy z naszego regionu otrzymały potężne środki na termomodernizację budynków. Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020. To kolejny krok w walce gmin z woj. śląskiego ze smogiem.

Katowice, Zawiercie, Ruda Śląska, Rybnik - to tylko niektóre gminy z naszego regionu, które otrzymały dofinansowanie z POIiŚ. Rozpoczynają się tam inwestycje, dzięki którym poprawiony zostanie komfort życia mieszkańców.

Aż 19 budynków wielorodzinnych na terenie Zawiercia przejdzie termomodernizację, dzięki czemu blisko 250 gospodarstw domowych będzie miało lepszą klasę zużycia energii. Już w styczniu podpisana została umowa między Zawierciem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kwota dofinansowania do tych inwestycji wyniosła ponad 10 mln zł.

- Walka ze smogiem to nasza wspólna misja dla dobra naszych dzieci, a w termomodernizowanych budynkach wymienione zostaną tzw. kopciuchy - podkreślał prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek.

Nasze miasto musi być zielone

- Pszczyna jest miastem, które we wszystkich rankingach świeci na czerwono. My wszyscy chcemy, żeby była zielona – mówił Adam Lewandowski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach, podpisując z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem umowę dofinansowania termomodernizacji budynków wielorodzinnych w ramach POIŚ na lata 2014-2020. Łączna kwota dotacji to ponad 2️,6 mln zł. Dzięki temu do końca czerwca 2023 roku zostanie przeprowadzona termomodernizacja 1️6 budynków komunalnych.

52 wielorodzinne budynki mieszkalne (657 gospodarstw domowych), należące do Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej, przejdą kompleksową termomodernizację. Dzięki temu zmniejszone zostanie zużycie energii i spadnie emisja gazów cieplarnianych. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 32,5 mln zł, z czego aż blisko 20 mln zł to dofinansowanie WFOŚiGW w Katowicach z POIiŚ. To najwyższa kwota wsparcia w ubiegłorocznej edycji konkursu. Według planów prace termomodernizacyjne powinny się zakończyć we wrześniu 2022 roku.

Stolica województwa śląskiego otrzyma z kolei blisko 3,8 mln zł dotacji. Kompleksową modernizację energetyczną przejdą niebawem wielorodzinne budynki przy ul. Gliwickiej, al. Korfantego oraz ulicach Słowackiego i św. Jana w Katowicach. Termomodernizacji poddanych zostanie łącznie 6 budynków wielorodzinnych. Będą bardziej ekologiczne, cieplejsze i ładniejsze. Inwestycje będą realizowane w tym i przyszłym roku.
Orzesze w powiecie mikołowskim to kolejna gmina, której udało się pozyskać środki na termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Umowa obejmuje ponad 1,1 mln zł bezzwrotnej dotacji na ten cel. Termomodernizacją w 2022 roku objętych zostanie łącznie 5 budynków przy ulicach: Batorego, Centralnej, Długosza, Uczniowskiej i Żorskiej.

W Ustroniu termomodernizację przejdzie wielorodzinny budynek mieszkalny z przeznaczeniem na lokale komunalne przy ul. Daszyńskiego. Całkowity koszt projektu to 1,7 mln zł z czego ponad 8️90 tys. zł to dotacja z POIiŚ. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2022 roku.

Ponad 2 mln zł bezzwrotnej dotacji trafi do Rudy Śląskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na podłączenie do sieci centralnego ogrzewania oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych na terenie miasta, przy ulicach: Sienkiewicza, Tuwima, Niedurnego, Kokota, Janasa, Zabrzańskiej i Jagiellońskiej.

W Rybniku 27 budynków w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce przejdzie kompleksową termomodernizację wraz z wymianą źródeł ciepła, dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 1️7 mln zł.
- Choć w statystykach zanieczyszczenia powietrza Rybnik bardzo często plasuje się w czołówce, trzeba podkreślić, że jest to też miasto, które robi chyba najwięcej, by z tych niechlubnych rankingów zniknąć – stwierdził prezes katowickiego Funduszu.

Realizacja projektu jest planowana na lata 2021-2022.

Partnerzy TEMATU TYGODNIA:

1. pakman.eu
2. globe-home.com
3. www.lekom.pl
4. ekotechnikaoze.pl
5. ekookna.pl
6. nolimits.pl
7. smartpanda.pl

Materiał oryginalny: Miliony na termomodernizację dla gmin z woj. śląskiego. Walczymy ze smogiem! - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie