Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matka Ewa z Bytomia : powstał film o znanej bytomiance

Magdalena Nowacka-Goik
Matka Ewa z Bytomia na ekranie: W grudniu w internecie pojawił się film "Szlakiem Matki Ewy" , poświęcony życiu i pracy Matki Ewy córki rodu Tiele - Wincklerów, mieszkance Miechowic.

Matka Ewa z Bytomia - prawdziwa historia
Ewa von Tiele-Winckler wywodziła się z jednej z najbogatszych rodzin ówczesnego Śląska ( żyła w latach 1866 - 1930), jednak postanowiła zrezygnować z luksusów życia w pałacu w Miechowicach i zajęła się działalnością społeczną i pielęgniarską. Szczególnie poświęciła się biedym dzieciom, bezdomnym, upośledzonymi i więźniom. Poza Miechowicami prowadziła 40 domów dla bezdomnych. Kształciła siostry i wysyłała je do pracy misyjnej w 18 krajach świata.

Najpierw był szlak

Społecznicy z Miechowic postanowili przybliżyć tę postać współczesnym. W 2011 roku powstał Szlak Matki Ewy, który oprowadza zainteresowanych po miejscach związanych z jej życiem i pracą. Od 2012 roku nadawana jest nagroda "Ostoi Pokoju" imienia Matki Ewy, która honoruje osoby wyróżniające się w działalności społecznej i charytatywnej. Teraz przyszedł czas na film.
- To kontynuacja naszych działań - mówi Michał Staniszewski, działający w miechowickich stowarzyszeniach i jeden z koordynatorów akcji. - Chcemy dotrzeć z informacjami o Matce Ewie, która jest symbolem Miechowic i jedną z najbardziej znanych postaci w Bytomiu, do jak najszerszego grona mieszkańców i tym razem pomysł polegał na wykorzystaniu współczesnej formy przekazu, czyli internetu - mówi Michał Staniszewski.
W filmie zobaczymy wiele miejsc związanych z Matką Ewą. Ruiny pałacu, w którym spędziła dzieciństwo, Domek Matki Ewy, gdzie mieszkała później, Ostoję Pokoju przy parafii ewangelickiej, związaną z jej działalnością.

Warta pamięci i naśladowania

O życiu Matki Ewy opowiada m.in. ks. Jan Kurko, proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej a także Anna Seeman Majorek, która opiekuje się Domkiem Matki Ewy. Także ona jest razem z Arturem Michalskim ( reżyserem) i Łukaszem Baldowskim , współautorką scenariusza do filmu. W postać Matki Ewy wcieliła się Hanna Paszko, pielęgniarka i społeczniczka , a także zdobywczyni tytułu Człowieka roku 2012 w Bytomiu ( plebiscyt DZ).
- Od wielu lat jestem zainteresowana i zafascynowana niezwykłością Matki Ewy z Miechowic, która jest porównywana z Matką Teresą z Kalkuty - mówi Hanna Paszko.
W ubiegłym roku ukazała się książeczka dla dzieci jej autorstwa pt : " Historia o prawdziwej księżniczce " bazująca na życiu arystokratki, która porzuciła bogate życie i poświęciła się pracy ubogim.
- Uważam, że przybliżanie się do historii osób niezwykłych, poznawanie zapisanych przed laty cudzych myśli , dotykanie rzeczy, które mogą być relikwią , jest przeżyciem wyjątkowym i nie dającym się porównać z żadnym innym - mówi Hanna Paszko. Ale jej zadanie to nie było tylko odegranie postaci. Pomogła realizatorom projektu w skompletowaniu potrzebnego sprzętu pielęgniarskiego , który dzisiaj ( jako historyczny ! ) , nie jest już używany.
- Wiele momentów było niesamowitych, jak wtedy gdy trzymałam w ręku strzykawkę, której używała kiedyś Matka Ewa - wspomina.
Film można znaleźć pod linkiemMatka Ewa Obecnie trwają prace nad filmem na temat współczesnych Miechowic, oglądanych oczami miechowiczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto