Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzec z kulturą. Co znalazło się w repertuarze Bytomskiego Centrum Kultury?

OPRAC.: MAJ
fot. arc/UM Bytom
Koncerty, wystawa, spotkania autorskie i seanse kinowe – marzec w Bytomskim Centrum Kultury zapowiada się znakomicie.

Repertuar Bytomskiego Centrum Kultury przyciąga dużą różnorodnością proponowanych wydarzeń. Są wśród nich zarówno koncerty, jak i spektakle dla dzieci i dorosłych oraz seanse filmowe. Oto kilka propozycji spędzenia wolnego czasu z kulturą!

W piątek, 4 marca, odbędzie się koncert- Poparzeni Kawą Trzy ze specjalnym stand-upem Wojtka Jagielskiego. Artyści odwiedzą Bytom, promując czwarty krążek grupy pt. „Zakochaj się we mnie”. Nie zabraknie takich hitów jak: "Byłaś dla mnie wszystkim", "Kawałek do tańca". czy "Okrutna, zła i podła".

Tego samego dnia zaplanowano jeszcze jedno wydarzenie. O godz. 17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wolno Mi!”, którą od początku lutego można oglądać w przestrzeni Bytomskiego Centrum Kultury. Wystawa pokazuje prace zgłoszone i nagrodzone podczas XXII Festiwalu Sztuki Wysokiej. Wydarzenie, którego domem jest Bytom i Galeria Stalowe Anioły łączy ludzi i miejsca, uwrażliwiając odbiorcę na różne formy artystycznego wyrazu. Festiwal jest świętem oraz okazją do spotkania artystów kilku pokoleń, przybliżając twórczość mistrzów, studentów oraz miłośników sztuki. Każda edycja festiwalu to inne hasło wiodące – w 2021 roku były to dwa słowa WOLNO MI!

W niedzielę, 6 marca, na scenie familijnej zaplanowano kolejną odsłonę popularnego cyklu Maluchy w krainie dźwięku - Na ludowo z przytupem. Będzie to koncert dla najmłodszych (od 0 do 6 lat), który edukuje i rozwija, wzmacnia więź między dziećmi i rodzicami, uczy jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Bohaterami marcowego spotkania będzie muzyka, taniec i zabawa. Najmłodsi dzięki ruchowi i muzyce poznają popularne polskie melodie ludowe, ale nie tylko... bo przeniesiemy się jeszcze dalej, poza nasze granice, w klimat ciepłej Hiszpanii oraz Francji. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudzi do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy.

Z okazji Dnia Kobiet w Beceku zaplanowano m.in. spotkanie autorskie z Marią Kocot, która opowie o swojej najnowszej książce „Lokator” wydanej nakładem wydawnictwa ZNAK. Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej w Bytomiu. Spotkanie to odbędzie się 8 marca o godz. 19.00 w ramach projektu „Her i his – story”, czyli cyklu spotkań kulturalno-historycznych dofinansowanych przez Gminę Bytom, którego organizatorem jest Liga Kobiet Nieobojętnych, a współorganizatorem Bytomskie Centrum Kultury. Obowiązuje rezerwacja miejsc ([email protected] lub telefoniczne 32/ 389 31 09 w. 101 / 500 277 802 (pn-pt 12:00-20:00, sob-ndz. 14:00-20:00).

Z kolei 13 marca odbędzie się koncert „Od nocy do nocy dla UKRAINY” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz, której będą towarzyszyć muzycy: Jacek Pietrzak - fortepian, Patryk Sowała - perkusja, Maciej Pietrzak - gitara basowa. Koncert będzie dedykowany ogarniętej wojną Ukrainie. Cenę biletów obniżono do symbolicznej złotówki. Jednakże zorganizowana zostanie także zbiórka na rzecz sąsiadów, którą tego dnia przeprowadzi Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.

Tymczasowo Becek stanie się też sceną, na której będziemy mogli podziwiać artystów Opery Śląskiej. Podczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 18 marca gościnnie na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystawione zostanie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”.

Wielu muzycznych atrakcji dostarczy koncert z okazji 85. urodzin Maestro Wiesława Ochmana, który zaplanowano na 27 marca o godz. 18.00. Honorowemu Obywatelowi Bytomia na scenie będzie towarzyszył wnuk – Krystian Ochman, który został reprezentantem Polski w tegorocznej edycji Eurowizji.

Co w becekowym kinie? Oto repertuar!

Od 1 do 3 marca o godz.17:30 oraz od 4 do 10 marca o godz. 15.30 zaplanowano pokaz filmu animowanego „Potworna Rodzinka 2”, produkcji brytyjskiej w reż. Holgera Tappe. Fabła związana jest z przygodami rodziny Sielskich, która powraca, by wyrwać Babę Jagę z rąk młodocianej Łowczyni Potworów i przeżyć niesłychaną przygodę w towarzystwie Yeti, potwora z Loch Ness i innych celebrytów potwornego świata! Magiczne supermoce Potwornych kontra najnowocześniejsze technologie w kontynuacji animowanej komedii, którą pokochali mali i duzi. Zrealizowana z rozmachem i wyobraźnią zabawna opowieść o tym, że nie musisz być idealnym, by znaleźć przyjaciół i przeżyć przygody godne superbohaterów.

Z kolei od 1 do 3 marca o godz. 19:30 i od 4 do 10 marca o godz. 17.30 wyświetlony zostanie brytyjski dramat „Belfast” z 2021 roku w reż. Kennetha Branagha. W obsada znajduje się m.in.: Caitriona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciaran Hinds i dziesięcioletni Jude Hill. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest nominowany do Oscara Kenneth Branagh. To opowiedziana z humorem, niezwykle osobista, opowieść o dzieciństwie pewnego chłopca w czasie zgiełku późnych lat sześćdziesiątych XX wieku.

Na dużym becekowym ekranie zobaczymy też dramat „Córka”. Koprodukcja grecko-amerykańsko-brytyjsko-izraelska została wyreżyserowana przez Maggie Gyllenhaal. W Bytomiu film zobaczymy od 4 do 10 marca o godz. 19.30. W obsadzie: Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Peter Sarsgaard, Ed Harris; czas trwania: 122 min. (Velvet Spoon)

Nominowany do trzech Oscarów film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę?

Kolejnym filmem, który znalazł się w repertuarze jest polski dramat „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke. Zobaczymy go od 11 do17 marca o godz. 16.30. W obsadzie m.in.: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Jerzy Stuhr.

Oparta na faktach, poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano - autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Dwa Złote Lwy - dla reżysera oraz dla Michała Sikorskiego za najlepszy debiut aktorski.

Drive my car” to japoński dramat, który Becek zaproponuje bytomskiej widowniod 11 do 17 marca. Reżyseruje Ryūsuke Hamaguchi, a w obsadzie m.in.: Hidetoshi Nishijima, Tōko Miura, Reika Kirishima, Masaki Okada. W zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery film stał się już filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, niemal pewny Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz nominacja w głównej kategorii - to tylko kilka z wielu laurów, jakie ten poruszający, misterny dramat zdobył do tej pory. Film Ryūsuke Hamaguchiego to mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”. Yūsuke jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto, telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku. Łącząca ich więź wydaje się głęboka - do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic.

„Za duży na bajki” to polski film familijny, który wyreżyserował Kristoffer Rus. W obsadzie: Maciej Karaś, Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Patryk Siemek, Andrzej Grabowski. Na becekowym ekranie zobaczymy go od 18 do 31 marca (18-24.03.2022, godz. 17.15, 25-31.03.2022, godz. 15.00).

Pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym tematom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie. Historia opowiedziana jest językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla współczesnych dzieciaków, jej młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. UWAGA: w dniu 29.03 seans odbędzie się w Sali ToTu.

„Inni ludzie” to polski dramat w reż. Aleksandry Terpińskiej. W obsadzie: Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Marek Kalita, Magdalena Koleśnik. W repertuarze od 18 do 31 marca (18-24.03.2022, godz. 19.30, 25-31.03.2022, godz. 17.15).

Hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych.

„Piosenki o miłości” to polski dramat w reż. Tomasza Habowskiego. W Beceku zobaczymy go od 25 do 31 marca o godz. 19.30. W obsadzie występują m.in.: Justyna Święs, Tomasz Włosok, Andrzej Grabowski, Patrycja Volny.

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu – aktorowi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

W becekowym repertuarze Sali Ki-Nowej wiele znakomitych produkcji. Jedną z nich jest „W pętli ryzyka i fantazji”, czyli japoński melodramat z 2021 roku. Reżyseruje Ryûsuke Hamaguchi, a w obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak m.in.: Kotone Furukawa, Ayumu Nakajima, Hyunri. W Beceku jest wyświetlany od 25 lutego do 3 marca o godz. 19.00.

Na MFF w Berlinie w 2021 roku film zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii „Najlepszy film”. Obraz składa się z trzech nowel, z których każda krąży wokół kwestii przypadku. Fortuna – jak wiadomo – kołem się toczy i nie inaczej dzieje się w filmie Japończyka. Bohaterki wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędy z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction.

„Jedenaste: znaj sąsiada swego” to niemiecka czarna komedia w reż. Daniela Brühla. W Beceku można ją zobaczyć od 4 do 10 marca o godz. 19.00. W obsadzie: Daniel Brühl, Peter Kurth, Rike Eckermann.

Reżyserski debiut Daniela Brühla rozpisany jest na dwa głosy. To autoironiczna opowieść o trudnej relacji pomiędzy uprzywilejowanymi a wykluczonymi. Niekończące się słowne potyczki dotyczą spraw błahych, ale i poważnych tematów, jak konsekwencje zjednoczenia Niemiec i postępujący proces gentryfikacji. Rozgrywająca się w dużej mierze w jednym pomieszczeniu kameralna komedia trzyma w napięciu, zwłaszcza że każdy ma tu swoje sekrety.

„Mała mama” (pokazy przedpremierowe!) to francuski dramat, który reżyseruje Céline Sciamma. W obsadzie: Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse, Stéphane Varupenne, Margot Abascal. W Beceku zobaczymy go od 11 do 17 marca o godz. 19.15 –

Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki.

„Historia mojej żony” to dramat węgiersko-niemiecko-francusko-włoski, który wyreżyserował Ildikó Enyedi. W becekowym repertuarze zagości od 18 do 24 marca o godz. 19.15. Adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. W głównej roli wystąpiła gwiazda europejskiego kina Léa Seydoux.

„Przeżyć” to animowany film w reż. Jonasa Pohera Rasmussena (Dania/Francja/Szwecja). W Beceku zostanie wyświetlony od 25 do 31 marca o godz. 19.00.

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto