Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealistki z I LO w Bytomiu stworzyły projekt ,,Self-Love Corner”. Ma za zadanie promować samoakceptację

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Licealistki z I LO w Bytomiu stworzyły projekt ,,Self-Love Corner”
Licealistki z I LO w Bytomiu stworzyły projekt ,,Self-Love Corner” Wikimedia Commons/Adrian Tync/CC BY-SA 4.0
Pięć dziewczyn, które uczęszczają do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, stworzyło projekt ,,Self-Love Corner”. - Powstał on z myślą o kształtowaniu pozytywnego wyobrażenia o każdym ciele oraz promowaniu samoakceptacji - wyjaśnia nam jedna z pomysłodawczyń, Martyna Grabka.

Uczennice I LO w Bytomiu stworzyły niezwykły projekt w ramach olimpiady projektów społecznych

,,Self-Love Corner” - to nazwa projektu, za które odpowiada pięć uczennic I LO w Bytomiu. Martyna Grabka, Natalia Kowalczyk, Julia Leonik, Martyna Kolano i Aleksandra Gładysz biorą udział w tegorocznej edycji olimpiady projektów społecznych ,,Zwolnieni z Teorii”.

- ,,Self-Love Corner” to projekt, który powstał z myślą o kształtowaniu pozytywnego wyobrażenia o każdym ciele oraz promowaniu samoakceptacji - wyjaśnia nam Martyna Grabka.

Według badań, które zostały zlecone przez WHO (World Health Organization) zaledwie 5 proc. młodych Polek w pełni akceptuje swoje ciało, a 90 proc. narzeka na swój wygląd. Dlatego też uczennice I Liceum Ogólnokształcącego chcą pokazać, że ludzie - mimo wszystko - powinni pozytywnie postrzegać każde ciało, bez względu na jego kształt, rozmiar i wygląd. To dotyczy zarówno osób, które borykają się z kompleksami, jak i tych, które krytykują innych.

- Mamy świadomość, że kompleksy dotyczą znacznej większości społeczeństwa, nas samych również. Większość z nas chciałaby, aby jego ciało było jakieś; chudsze, bardziej umięśnione, smuklejsze. Często nie jest ono takie, jakie powinno być w naszym odczuciu. Zależy nam na ukazaniu piękna, które każdy z nas ma w sobie, a które tłumione jest przez szkodliwy wpływ krzywdzących stereotypów i mediów społecznościowych. Nasze ciało, nasze "niedoskonałości" są piękne, bo należą do nas; nie powinniśmy wstydzić się tego, co naturalne. Nie ma ludzi i ciał idealnych - dodaje Martyna Grabka.

Dziewczyny podkreślają, że udział w olimpiadzie projektów społecznych jest nie tylko szansą na zdobycie certyfikatu, ale także na pozyskanie nowych doświadczeń.

- Choć świadomość na temat szkodliwego wpływu mediów rośnie, tak wciąż powszechność problemu jest zatrważająca. O ciałopozytywności trzeba mówić głośno, łamać stereotypy jej dotyczące, oswajać "inność". Budowanie pozytywnej relacji z ciałem to niesamowicie istotny aspekt, który przekłada się na jakość życia - nie ma wątpliwości nasza rozmówczyni, która podkreśla, że to temat niezwykle niezwykle trudny i aktualny. Zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, na których często pojawiają się przerobione zdjęcia nienagannych figur.

Dziewczyny prężnie działają w sferze social mediów. Można je znaleźć zarówno na Instagramie (SPRAWDŹ), Facebooku (LINK), jak i TikToku (można je znaleźć pod nazwą @selflovecorner_).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto