Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu obradowała w Bytomiu. Dyskutowano na temat transformacji regionów pogórniczych

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu debatowała w Bytomiu. Przed posiedzeniem odbyła się konferencja prasowa. Zobacz zdjęcia >>>
Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu debatowała w Bytomiu. Przed posiedzeniem odbyła się konferencja prasowa. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
2 lipca w Bytomiu odbyło się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Głównym tematem była transformacja regionów pogórniczych. - Jesteśmy zmuszeni do przebudowy naszej gospodarki, zwłaszcza energetyki. Nie tylko dlatego, że zagrażają nam konsekwencje klimatyczne czy środowiskowe, ale przede wszystkim dlatego, że węgiel się kończy i jego stosowanie jest dzisiaj mniej opłacalne niż nowoczesnych, bezemisyjnych źródeł energetycznych. Musimy iść w tym kierunku z wielu powodów - powiedział europoseł Jerzy Buzek.

Bytom: w mieście obradowała Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu

W piątek - 2 lipca - w siedzibie Teatru Rozbark w Bytomiu odbyło się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które dotyczyły transformacji regionów pogórniczych. Poprzedziła to konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, czy Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

- Komisja zajmuje się sprawami dotyczącymi gospodarki, energetyki, ochrony środowiska i klimatu. Przyjechaliśmy na Śląsk, do Bytomia, w pełni przekonani, że jednym z ważniejszych zadań, które stoi przed naszym krajem, jest transformacja regionów, które przez lata były związane z górnictwem. Mamy świadomość, że pewna epoka się kończy. Oznacza to również, że trzeba przygotować działania osłonowe, które stworzą możliwości do lepszego życia - powiedział Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Nadzwyczajna ds. Klimatu.

Warto podkreślić, że w jej działania jest zaangażowana aż jedna czwarta całego senatu! Świadczy to o tym, że to bardzo ważny temat.

Senatorowie, przed rozpoczęciem Komisji, mogli z bliska zobaczyć przykłady zagospodarowania terenów pogórniczych na cele rekreacyjno-społeczne, a mianowicie tereny po kopalni Szombierki, gdzie obecnie znajduje się pole golfowe czy osiedle Srebrne Stawy, a także okolice dawnej kopalni Rozbark - tu swoją siedzibę ma wspomniany już teatr, a wkrótce otworzone zostanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

- Dla nas bardzo ważne jest, aby ten cały proces przebiegał z naszym współudziałem, nie tylko na etapie końcowym. Jako samorządowcy, którzy na co dzień funkcjonują w gminach i borykają się z problemami, posiadamy najwięcej informacji, jak to wszystko przeprowadzić skutecznie. Rozmawiamy o miastach, w których nadal funkcjonują kopalnie. Mówimy też o takich, które mają zdegradowane tereny po wcześniejszej działalności górniczej i będą je miały w przyszłości do zagospodarowania. Los kopalń został dziś tak naprawdę przesądzony. Wiemy, jaka jest struktura społeczna oraz specyfika pewnych grup zawodowych - dodał Mariusz Wołosz.

Prezydent Bytomia podkreślał, że jeśli zdanie samorządowców zostanie wysłuchane, to środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będą wykorzystane w sposób właściwy.

Podczas obrad obecny był także były premier Jerzy Buzek, który wyjaśniał, że Europejski Zielony Ład jest odpowiedzią na wszystkie najważniejsze wyzwania współczesności.

- Chodzi nam o przebudowę całej gospodarki i stworzenie nowego obrazu gospodarczego i społecznego w Unii Europejskiej, który byłby odpowiedzią na oczekiwania nowego pokolenia - mówił poseł do Parlamentu Europejskiego.

- To jest ogromna szansa dla takich miejsc, jak Bytom. Mówię o całym regionie śląskim, ale także o Wielkopolsce, Dolnym Śląsku czy województwie łódzkim. Jesteśmy zmuszeni do przebudowy naszej gospodarki, zwłaszcza energetyki. Nie tylko dlatego, że zagrażają nam konsekwencje klimatyczne czy środowiskowe, ale przede wszystkim dlatego, że węgiel się kończy i jego stosowanie jest dzisiaj mniej opłacalne niż nowoczesnych, bezemisyjnych źródeł energetycznych. Musimy iść w tym kierunku z wielu powodów - dodał Jerzy Buzek.

Eksperci podkreślali, że konieczne jest, aby takich miejsc, które zyskują drugie życie po zakończeniu wydobycia, pojawiało się w miastach regionu jak najwięcej. Senator Halina Bieda w swoim wystąpieniu nie miała wątpliwości, że jest to niezbędne i konieczne.

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w Bytomiu można obejrzeć w mediach społecznościowych Senatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto