Kolęda 2021/2022. Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie? SONDA. Jak się przygotować i o czym rozmawiać?

red.
Udostępnij:
Kolęda. Wierni coraz ostrożniej sięgają do kieszeni podczas duszpasterskich wizyt. Nawet co dziesiąta rodzina nie daje nic. Ile więc dać? Oficjalnego cennika nie ma. Najczęstsze datki to 20, 30, 50 i 100 zł. Osoby ubogie wkładają do kopertę 10 zł, bogatsi, którzy chcą wesprzeć parafię, potrafią dać 200, 300, a nawet 500 zł. Oddaj głos w naszej sondzie...

Kolęda: Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie [SONDA]. Jak się przygotować?

W parafiach woj. śląskiego trwa już coroczna wizyta duszpasterska.

W ciągu tygodnia księża rozpoczynają kolędę na ogół o piętnastej, czasem o 15.30, ale bywa też i później - np. o 16.30.

Księża coraz częściej podkreślają, że kolęda to odwiedziny duszpasterskie, podczas których chcą dowiedzieć, się czym żyją ich parafianie, czy mają jakieś sugestie względem funkcjonowania parafii. Niektórzy zaznaczają wprost, że nie chcą rozmawiać o pogodzie.

Kolęda. Czy podejmować księdza kawą lub herbatą? Jak się przygotować?

Księża nie ukrywają, że zaproponować można. Najwyżej podziękują, gdyby to miała być trzecia kawa z rzędu. Ważne, by - jeśli już myślimy o poczęstunku - mieć wszystko w pogotowiu i zaproponować go na początku, a nie po kwadransie rozmowy.

- Bywa, że rozmawiamy kilkanaście minut i pani domu mówi: "A może ja księdzu kawę zrobię". Kiedy jednak pomyślę, że ona zacznie dopiero to wszystko przygotowywać i miną cenne minuty, to raczej dziękuję - mówi jeden z księży.

Dobrą praktyką jest sąsiedzkie ustalenie, w którym mieszkaniu ksiądz zostanie podjęty kawą, a w którym może także kolacją.

Kolęda. A co z pieniędzmi? Ile dać w kopercie?

W sprawie budzącej coraz większe emocje ofiary kolędowej księża mówią jasno: Nie jest obowiązkowa. Ksiądz przychodzi poświęcić mieszkanie (stąd napis na drzwiach: C+M+B, co znaczy Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi), porozmawiać z rodziną. Ofiara kolędowa na często jasno określony cel jest dobrowolna.

Trwa głosowanie...

Ile dajesz podczas kolędy księdzu do koperty?

- Jeden z parafian przyznał się, że przez lata nie wpuszczał kolędy, bo nie miał pieniędzy na ofiarę i źle się z tym czuł - mówił nam o. Emil Pacławski, franciszkanin, proboszcz tyskiej parafii świętych Franciszka i Klary. - Błędem jest jednak myślenie, że kolędzie musi towarzyszyć ofiara. Nie musi.

Ile dać na kolędzie? Od 20 do 100 zł to norma

- Kościół wprawdzie utrzymuje się z ofiar, ale nikt do ich składania nie jest zobligowany i nie musi się tłumaczyć, dlaczego nie daje - mówił ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach.

Chętnie wrzucamy drobne do skarbonki ministrantom, ale z kopertą zawsze wiążą się wątpliwości. Bo czy w ogóle wypada płacić za duchowe wsparcie? Za rozmowę?

Czy duszpasterska wizyta może być szczera i bezinteresowna, jeśli ma zakończyć się wręczeniem koperty?

Zależnie od możliwości i przyjętych zwyczajów, w kopercie dajemy od 20 do 100 zł. Zdarzają się oczywiście większe datki, nie tak rzadko nawet w wysokości 200 zł.

W takim razie, ile dać na kolędzie księdzu? Czy w ogóle dawać? A może lepiej wrzucić więc ministrantom do skarbonki? W niektórych rejonach tradycją jest, że ministrantom oprócz drobnych pieniędzy daje się również słodycze. Tam koperty mało kto wręcza.

Kolęda 2021/2022. Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie? SOND...

Jak przygotować się do przyjęcia księdza?

Księża są zgodni co do tego, że kolęda wymaga podobnych zasad, jakie obowiązują przy innych wizytach, podczas których dbamy, by dom wyglądał odświętnie, a przy stole spotkali się najbliżsi. Proboszczowie proszą, by w miarę możliwości obecna była cała rodzina.

Na stole powinien być położony biały obrus, a na nim - krzyż i świece oraz zeszyt z religii, jeśli w rodzinie jest dziecko. W tym zeszycie ksiądz składa pamiątkowy podpis.

Kolęda na zaproszenie?

Tak od 2017 r. jest w parafii św. Macieja Apostoła w Zabrzu-Maciejowie.

- Bo jestem sam, a poza tym chciałbym, by była to prawdziwa wizyta. Chcę mieć czas dla każdej rodziny, która decyduje się na przyjęcie odwiedzin duszpasterskich - mówi ks. Rudolf Wilczek, proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Zabrzu-Maciejowie.

Liczba przyjmujących księdza po kolędzie nie zmieniła się po wprowadzeniu zaproszeń. Nadal jest to 85 proc. Odwiedzenie tych parafian zajmuje księdzu trzy tygodnie.

- Forma zaproszeń sprawdziła się - twierdzi ksiądz proboszcz Rudolf Wilczek.

Inni proboszczowie trwają przy tradycyjnej metodzie chodzenia od drzwi do drzwi. Starają się zakończyć duszpasterskie odwiedziny przed feriami zimowymi, które w tym roku szkolnym w województwie śląskim rozpoczynają się 13 stycznia. W zależności od wielkości parafii i ilości księży, proboszczowie wyznaczyli różne terminy rozpoczęcia okresu kolęd. W Mysłowicach był to 13 listopada 2019 r. , w Chełmie Śląskim - tradycyjnie, 27 grudnia.

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

nic

e
erwin
22 grudnia, 13:08, -:):

jo witom farosza z halba potym w w pokierka zagromy-:)

WIDZISZ GOROLIKU CHCESZ SIĘ PODSZYWAĆ ALE BARDZO NIEUDOLNIE NIE farosza TYLKO FARORZA I NIE PISZE SIĘ Z halbaTYLKO Z HALBOM i nie w pokierka a jak już w szkata GOMINIE Z PSIEJ WÓLKI

D
DD
23 grudnia, 10:52, Dr:

Tutaj pisza same hanysy a to przeciez wyznawcy krupnioka. Nie lekajcie sie !!!

CO TY NIE POWIESZ WYZNAWCO BURAKA Z KOZIEJ WÓLKI

T
Tomek

Nikt Ci nie każe ich wpuszczac i dawac koperty. Najwięcej krytykują Ci którzy są daleko od nich. A Ci co dają to chcą dać i tyle. Pasibrzuchem może być każdy człowiek. Wystarczy popatrzeć w telewizję i KO .

G
Gość
21 grudnia, 21:24, mnich:

Nie wpuszczać najlepiej zboczeńców na posesję, domu lub mieszkania.

Dzięki za ostrzeżenie. Nigdzie nie wpuszczamy twoich starych. Zbokole jedne....

G
Gość
21 grudnia, 21:35, Gość:

NIC nie dawać ani grosza a najlepiej nie puszczać darmozjadów

21 grudnia, 22:37, Gość:

Ninijt

Też uważam, zeby cię nie wpuszczać. No i podziwiam za samokrytyke.

G
Gość
21 grudnia, 15:33, Gość:

Nie wpuszczam do domu. To mój dom, do którego JA zapraszam gości. I są to osoby, które lubię i cenię. A czarne próbują się wciskać na chama. Niech się wreszcie wezmą do uczciwej pracy, bo na razie to cały czas żerują na ludzkiej naiwności i głupocie. XXI wiek, nauka, a ci żyją ze wciskania bajek sprzed 2 tys. lat.

22 grudnia, 18:49, Gość:

Popieram. Ja wpuszczam tylko tych , których zapraszam a oni wciskają się nieproszeni....

Dobrze, że wyciągnąłeś wnioski... Próbują się wciskać na chama. JA to ich podziwiam, że chce im się wciskać do mieszkania chama....

G
Gość
22 grudnia, 21:57, Gość:

Nie wpuszczać takich nierobów do domów!!!

Nikt cię nie wpuści!

G
Gość
22 grudnia, 23:16, Gość:

Prosta odpowiedź: NIC, ZERO.

Polecenie było: "ile dasz", a nie "jak na ciebie wołają".

G
Gość
23 grudnia, 11:36, Gość:

CHOWAC DZIECI BO TO PEDOFIL

Jaki pedofil, twojego starego tam nie bedzie!

G
Gość

CHOWAC DZIECI BO TO PEDOFIL

D
Dr

Tutaj pisza same hanysy a to przeciez wyznawcy krupnioka. Nie lekajcie sie !!!

G
Gość

Prosta odpowiedź: NIC, ZERO.

G
Gość

Nie wpuszczać takich nierobów do domów!!!

G
Gość
21 grudnia, 15:33, Gość:

Nie wpuszczam do domu. To mój dom, do którego JA zapraszam gości. I są to osoby, które lubię i cenię. A czarne próbują się wciskać na chama. Niech się wreszcie wezmą do uczciwej pracy, bo na razie to cały czas żerują na ludzkiej naiwności i głupocie. XXI wiek, nauka, a ci żyją ze wciskania bajek sprzed 2 tys. lat.

Popieram. Ja wpuszczam tylko tych , których zapraszam a oni wciskają się nieproszeni....

Dodaj ogłoszenie