Kasia Moś, Happy Crew i inni nagrodzeni Muzą 2017

PSZ
W sobotę w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu 'Rozbark" odbyła się gala rozdania nagród Muza 2017 ufundowanych przez prezydenta miasta Bytomia.

Do tegorocznych nagród nominowanych było dziesięć osób i zespołów. Krzysztof Wydro, Marcin Ostrowski „Ostry”, Aleksandra Batog, Mariola Konieczna, Ilona Łuczak, Violetta Rotter-Kozera, Ewa Biegas, Kasia Moś, Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” i Zespół wokalny „Happy Crew”. Komisja w skład której weszli: Piotr Bula, Hanna Firganek, Ireneusz Herisz, Bożena Mientus, Anna Panas i Krystyna Jankowiak-Markwica zarekomendowała prezydentowi czterech kandydatów do nagrody, których prezydent zaakceptował. Dodatkowo Damian Bartyla postanowił przyznać jeszcze jedną nagrodę.

Poniżej lista laureatów:
Laureatką Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury w kategorii upowszechnianie kultury została Aleksandra Batog.
Laureatka ukończyła szkołę muzyczną w Bytomiu w klasie altówki oraz Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej pasją od ponad 20 lat jest kameralistyka. Członkini kwartetu smyczkowego – „Akademos”, z którym koncertowała w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii i USA - m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Członkini zespołu kameralnego „Lorens Trio”, wiceprezes Śląskiego Towarzystwa Muzycznego. Pomysłodawczyni cyklu wielu różnorodnych koncertów realizowanych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Pałacu w Rybnej oraz współtwórczyni realizacji Koncertu Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny. Nagrała kilka płyt wraz z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Posiada także zdolności organizacyjne, spełnia się realizując oryginalne zadania artystyczne. Bierze udział w warsztatach, kursach, projektach muzycznych – zagranicznych i polskich. Ogromna i stale rozwijana wiedza muzyczna oraz umiejętność wystąpień publicznych predysponuje ją do prowadzenia wykładów, prelekcji, narracji - co opanowała do perfekcji . Szczególną pracę realizuje na rzecz edukacji muzycznej i kulturalnej młodego pokolenia. Zaangażowanie, pasja, zainteresowanie muzyką dawną i współczesną, współtworzenie ambitnych wydarzeń artystycznych, wszystko co organizacją, słowem i muzyką dotyka artystka kreuje świat wrażliwości, uczuć i piękna. Laureatka tytułu Bytomianka Roku 2016.

W kategorii osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury nagrodzona została Kasia Moś.
Laureatka ukończyła szkołę muzyczną w Bytomiu w klasie fortepianu i wiolonczeli oraz Wydział Jazzu i Rozrywki Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagrywała piosenki z formacją bytomskich raperów „Bezimienni”, współpracowała z orkiestrą AUKSO przy nagraniu dzieła Pawła Mykietyna Pasja wg św. Marka oraz światowej prapremierze musicalu Król Lear na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego Obce ciało. Brała udział w festiwalach: Spring Break, Carpathia Festiwal, Top Trendy, Woodstock czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Występowała z The Pussycat Dolls Burlesque Review i brała udział w trasie koncertowej grupy m.in. w Los Angeles, San Francisco, Nowym Yorku. Finalistka polskiej III edycji programu Must be the music. Laureatka Medalu Bytomianki Wiosny 2013 oraz Bytomskiej Nagrody Europejskiej. Zwyciężczyni polskich preselekcji oraz finalistka 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Swoją pracowitością, talentem, pięknym brzmieniem głosu zdobyła uznanie publiczności. Konsekwentnie buduje artystyczną karierę, tworzy piosenki, starannie dobiera projekty i propozycje, które otrzymuje w świecie show biznesu. W 2015 roku artystka nagrała płytę zatytułowaną „Inspination”, a w roku 2018 ukaże się kolejna pozycja fonograficzna w jej wykonaniu. Kasia Moś obdarzona otwartością na innych i wspaniałym sercem - znana jest również z zaangażowania w działania społeczne, w szczególności na rzecz zwierząt.

W kategorii zarządzanie kulturą wyróżniona została Ilona Łuczak.
Ilona Łuczak jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych. Licencjonowany zarządca nieruchomości, menadżer hotelarstwa i menadżer kultury. W latach 1994-2005 dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklańcu, następnie zastępca dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie w ciągu dwóch lat pracy stworzyła dokumentację przebudowy gmachu i zrealizowała kompleksowy remont foyer teatru. W roku 2008 objęła stanowisko zastępcy dyrektora Bytomskiego Centrum Kultury. W 2012 roku wyróżniona tytułem „Kobieta Sukcesu” i od tego roku dyrektor BCK. Instytucja, którą zarządza każdego roku wypracowuje ponad milion złotych przychodu. Ilona Łuczak dokonała wielu remontów m.in. z Funduszy RPO Województwa Śląskiego, WFOŚiGW, Gminy Bytom, a także pozyskiwała i pozyskuje zewnętrzne środki finansowe np. z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z różnych innych źródeł na międzynarodowe projekty oraz zadania inwestycyjne. Kobieta niezwykle dynamiczna, otwarta na współpracę, potrafi działać na wielu płaszczyznach. Od blisko 12 lat organizuje szereg inicjatyw w sferze kultury naszego miasta, wspiera także działania społeczne zarówno jako dyrektor Beceku oraz jako osoba prywatna – wspomaga działalność stowarzyszeń, fundacji, artystów oraz grup nieformalnych w Bytomiu, Tarnowskich Górach i Świerklańcu.

W kategorii upowszechnianie kultury statuetka powędrowała do zespołu HAPPY CREW.
Grupa muzyczna a - capella wykonująca tradycyjny folk morski oraz współczesną piosenkę żeglarską, a także muzykę rozrywkową. Zespół stanowią wokaliści i pasjonaci śpiewu, na co dzień mieszkający i pracujący w Bytomiu. Wywodzą się z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, a naukę i budowanie repertuaru rozpoczynali od szant i pieśni morza. Od 15 lat występują na koncertach, imprezach artystyczno – kulturalnych i festiwalach piosenki zarówno w kraju jak i za granicą - w Holandii, Francji, Niemczech, Irlandii, na Ceucie. Zdobywcy wielu czołowych nagród i wyróżnień na festiwalach poezji, piosenki, twórczości własnej, szant m.in. „Eko - Tratwa”, „Cmok – Song”, „Fama” i „Shanties”. Repertuar grupy to folk, piosenka żeglarska, gospel, piosenka autorska, rozrywkowa oraz pop. Beat – boxer w składzie zespołu, wprowadza go na nowe muzyczne brzmienia. Zespół współpracuje z wybitnymi muzykami: Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Turnauem, Włodkiem Pawlikiem, Pathem Sheridanem oraz Ive van der Beekiem. Happy Crew, pracuje pod kierunkiem Anny Góreckiej, a tworzą go: Martyna Czarny, Marta Kostrzewa, Adam Nawrot, Maciej Gluza, Jakub Jaroń, Dominik Franusik .

Statuetkę MUZA 2017 w kategorii upowszechnianie kultury otrzymało Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”.
Orkiestra rozpoczęła pracę ok. 1920 roku. Zespół posiada własną siedzibę, sztandar, 14 kronik dokumentujących wydarzenia i działalność, dorobek obejmujący 6 płyt z muzyką rozrywkową, śląską, górniczą, sakralną i świąteczną, wiele nagród, medali, odznaczeń i osiągnięć zdobytych na festiwalach w kraju i zagranicą. To jedna z niewielu na Śląsku orkiestr, która prowadzi działalność po zamknięciu kopalń. Wywodzi się z Miechowic, skupia muzyków grających niegdyś w zespołach przy kopalniach „Bobrek" i „Centrum". Dziś jej szeregi zasilają także uczniowie szkoły muzycznej oraz zawodowi muzycy. Orkiestra ma na swoim koncie udział w kilku filmach dokumentalnych i fabularnych. Muzycy koncertowali m.in. w Norwegii, Francji, Austrii, Niemczech, Chorwacji, Turcji, na Węgrzech i Ukrainie, we Włoszech oraz 4-krotnie dla Papieża Jana Pawła II w Watykanie. Z koncertami odwiedzili ponad 30 miejscowości w Polsce i uświetnili swoją obecnością wiele uroczystości. Gra w niej ok. 90 muzyków w przedziale wiekowym od 13 do ponad 80 lat. Od roku 1979 kapelmistrzem orkiestry jest Józef Słodczyk, a od 22 lat zespół działa jako stowarzyszenie. Orkiestra promuje kulturę i tradycje górnicze, za 3 lata obchodzić będzie 100-lecie istnienia.

Po zakończeniu części oficjalnej studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego, zaprezentowali taneczny spektakl dyplomowy pod tytułem „Stany Skupinia” w choreografii uznanego twórcy Jacka Przybyłowicza.

Wczorajsza uroczystość była XXI edycją Nagród MUZA. Przyznawana jest osobom lub instytucjom działającym na terenie miasta oraz związanym z Bytomiem profesjonalistom i amatorom w kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą. Nagroda może być przyznana indywidualnie lub zespołowo. Od roku 1997 do 2017 przyznano 96 statuetek.

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie