Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karb i Bobrek: kupcy chcą, aby im posprzątać dzielnicę

Magdalena Nowacka-Goik
Inkubator przedsiębiorczości, Bytomski Portal Biznesu, punkt konsultacyjny, pomoc w pisaniu wniosków o fundusze unijne, rada biznesu i spółka, zajmująca się pozyskiwaniem inwestorów. To tylko niektóre z propozycji miasta. Mają one przyciągnąć inwestorów, pomóc bytomskim przedsiębiorcom, zachęcić ich do zostania w Bytomiu i nie zwijania biznesu. Aby dowiedzieć się, co jest największym problemem przedsiębiorców, Damian Bartyla postanowił spotkać się z nimi.

Na pierwszy ogień tam, gdzie jest najtrudniej Bobrek i Karb. I co się okazuje? Największym problemem małych i średnich przedsiębiorców jest... zaniedbane otoczenie i szkody górnicze. Przedsiębiorcy mają też żal, że - ich zdaniem - kopalnia traktowana jest na preferencyjnych warunkach.

- Naszą największą bolączką są szkody górnicze - mówi Jerzy Wilczek z firmy Studio Modena.
- Kiedy zaczynałem działalność, w 1996 roku, te tereny były typowo przemysłowo-usługowe. A przez kopalnię już w 2003 roku objęte zostały klęską spowodowaną szkodami górniczymi. Jak można było poszerzyć te tereny na działalność górniczą, dać koncesję - denerwuje się przedsiębiorca. Podkreśla, że teren osiadł na około 12 metrów.
- Zatrudniam 20 osób i już 10 lat walczę ze szkodami górniczymi. Jak tu budować hale, jak boimy się, że zaleje nas woda. Miały być przekopy, odpływy, przepompownia. Dajcie nam gwarancję odpowiedniej lokalizacji, równouprawnienia mniejszych przedsiębiorców i kopalni. A wtedy poradzimy sobie bez unijnych kredytów - mówi kupiec.
Jego sąsiad, także handlowiec, z ulicy Celnej, mówi wprost: - Czy prezydent jest w stanie uzyskać od Kompanii Węglowej zapewnienie, że skala szkód zostanie powstrzymana? Czy trzeba się zwijać i iść do strefy Zabrza lub Piekar Śląskich? - pyta kupiec.
Inni podkreślali, że koniecznie należy uporządkować tereny, bo inaczej inwestorów się nie przyciągnie. A wiele z działek zawalonych jest śmieciami. Wśród nich ulica Popiełuszki i Elżbiety. Potrzebne są parkingi i ogrodzenia. Padła też sugestia, że chcąc zachęcić inwestorów i przedsiębiorców do tych terenów, należałoby obniżyć ceny rynkowe gruntów.

Damian Bartyla przyznał, że miasto jest brudne. Wierzy, że nowa jednostka wyodrębniona z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w końcu temu zaradzi i zajmie się sprzątaniem globalnie.
- Od kwietnia zatrudnionych zostanie 200 bezrobotnych, których zadaniem będzie posprzątanie miasta - zapewniał prezydent. Jednocześnie podkreślał, że temat kompanii jest "delikatny" bo likwidacja KWK Bobrek Centrum fatalnie odbiłaby się na Bytomiu. Natomiast wiceprezydent Andrzej Panek zapewniał, że nowa metodyka wydobycia, jak również to, że powstaje dokumentacja techniczna związana z regulacją wodną na terenie dzielnicy, ma sprawić, że do zalania nie powinno już dojść.

Propozycji dla przedsiębiorców miasto ma całkiem sporo. Pytanie, czy się sprawdzą. Wola jest.
- Powstanie Bytomski Portal Biznesu, który ma być platformą promocji i kojarzenia lokalnych firm - wylicza Izabela Domogała z UM Bytom. - Dalej inkubator przedsiębiorczości. Organizujemy także punkt konsultacyjny, gdzie w jednym miejscu będzie można załatwić większość spraw z uruchomieniem i prowadzeniem działalności gospodarczej (PUP, ZUS, US i UM). Na początek będzie raz w tygodniu - mówi.
W ciągu miesiąca ma zostać utworzona zapowiadana już przez prezydenta spółka zajmująca się pozyskiwaniem inwestorów i aktywizowaniem obecnych. Miasto chce też włączyć w tym roku teren po dawnej KWK Powstańców Śląskich do Katowickiej Strefy Ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto