Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juliusz Kossak w Bytomiu: Muzeum Górnośląskie kupiło szkic do obrazu "Nauka polowania z sokołem"

Magdalena Nowacka-Goik
Juliusz Kossak w Bytomiu: Muzeum Górnośląskie kupiło szkic do obrazu "Nauka polowania z sokołem". - Oglądając ten obraz, czujemy zapach stepu, traw, powiew wiatru - mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego.

Juliusz Kossak w Bytomiu: Muzeum Górnośląskie kupiło szkic do obrazu "Nauka polowania z sokołem". Można go będzie oglądać tylko przez 13 dni - od 7 do 19 czerwca. Warto!
W grudniu 1964 roku do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu trafia zakupiony ze zbiorów prywatnych w Warszawie, obraz nestora rodzinny Kossaków - Juliusza, pt. "Nauka polowania z sokołem". Po 52 latach, na ścianie obok gotowej akwareli, można zobaczyć , jak obraz powstawał - pojawił się jego szkic. Z sygnaturą i oryginalną, lakową pieczęcią, przybitą przez syna Juliusza, równie znanego artysty, Wojciecha. Obraz kosztował 8 tysięcy złotych. Muzealnicy z Bytomia kupili go pod koniec kwietnia w Domu Aukcyjnym DESA w Krakowie.

- Zyskaliśmy coś, co jest wyjątkowym uzupełnieniem obrazu, poszerzeniem, komentarzem do dzieła, coś co można określić jako przyjemne marzenie większości historyków sztuki - mówi Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego. - Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości zakupu szkicu, trójka naszych historyków sztuki pognała do Krakowa. Zobaczyliśmy i wiedzieliśmy: teraz, albo nigdy. Ta sytuacja jest wyjątkowa, niezwykła.Mamy okazję pokazania, że sztuka jest pewnym procesem, kreowaniem rzeczywistości. To, że ten szkic pojawia się na ścianie obok obrazu, to takie spotkanie po latach - podkreślał dyrektor.

Praca jest pokazana przed pełną konserwacją. - Ma lekkie przetarcia, widoczna jest też obecność owadów - wyjaśnia dyrektor. Konserwacja szkicu potrwa około 6 miesięcy.

Jak podkreśla kurator, historyk sztuki Agnieszka Bartków, ta praca pochodzi już z dojrzałego okresu twórczości artysty. - Sam szkic jest jednym z bardziej doprecyzowanych, pokazuje drogę od pomysłu do skończonego dzieła. Wykonany akwarelą z naniesioną siatką niewielkich kwadratów, które doskonale umożliwiają precyzjne przeniesienie rysunku na powierzchnię obrazu. Jeśli chodzi o temat, polowania z sokołem, to był on poruszany od czasów starożytnych. U Juliusza Kossaka, czy to w scenie historycznej, czy rodzajowej, konie były na pierwszym planie, chociaż w tym przypadku i plan drugi jest mocno rozbudowany - opowiada Agnieszka Bartków.

Obraz można oglądać od wtorku 7 czerwca w Galerii Malarstwa Polskiego, kupując bilet na wystawę stałą. Prezentacji towarzyszą trzy oprowadzenia kuratorskie oraz akcja społeczna "1000 koni dla Kossaka"(szczegóły na stronie Muzeum Górnośląskiego). Najbliższe oprowadzenia kuratorskie odbędą się w piątek 10 czerwca o godz. 12.30 oraz w niedzielę 12 czerwca o godzinie 12. W piątek musimy kupic bilet, w niedzielę - wstęp wolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto