MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić czyjeś dane z aplikacją mObywatel? Zweryfikuj tożsamość drugiej osoby w prosty sposób. Zobacz, jakie to łatwe

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak łatwo sprawdzić, czy dane z aplikacji mObywatel są poprawne.
Zobacz, jak łatwo sprawdzić, czy dane z aplikacji mObywatel są poprawne. gov.pl
Aplikacja mObywatel to nowoczesny i dobry sposób na weryfikację tożsamości drugiej osoby. Coraz mniej osób nosi przy sobie plastikowe karty i dokumenty, więc możliwość uwierzytelnienia swoich danych za pomocą telefonu komórkowego jest obecnie na wagę złota. Każdy może w prosty sposób zweryfikować, czy mDowód danego obywatela jest legalny i oryginalny. Jak to zrobić?

Spis treści

Cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel, który powinien mieć zainstalowany na swojej komórce każdy Polak. Program oferuje wszystkie najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej oraz umożliwia załatwienie niektórych spraw urzędowych i codziennych. Wśród modułów zawartych w mObywatelu wyróżniamy przede wszystkim mDowód, czyli cyfrowy dowód osobisty, za pomocą którego można się legitymować w każdej instytucji w Polsce, gdyż od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany na równi z plastikowym. Trwają jednak prace nad tym, by dokumenty cyfrowe były honorowane na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak się okazuje, nie tylko firmy i instytucje mogą w prosty sposób zweryfikować tożsamość osoby przedstawiającej jako dowód dokument z aplikacji mObywatel.

Jak potwierdzić tożsamość z aplikacji mObywatel?

Wiele osób może mieć potrzebę zweryfikowania tożsamości drugiego człowieka, jednak jeśli ten nie ma przy sobie plastikowego dokumentu, to cyfrowy mDowód w wizualnej formie może nie każdego przekonać co do prawdziwości tych danych i legalności dokumentu. Może się to przydać np. w przypadku:

  • potrzeby spisania danych przy kolizji lub wypadku,
  • chęci potwierdzenia, czy kandydat do pracy jest wiarygodny
  • potrzebie weryfikacji klienta przy świadczeniu usług
  • czy chęci weryfikacji tożsamości osoby, która przedstawia się określonymi danymi w innych sytuacjach.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę weryfikator.mobywatel.gov.pl. Tam należy kliknąć przycisk Sprawdź dokument, aby wygenerować kod QR. Następnie poproś drugą osobę, aby w aplikacji mObywatel wybrała Kod QR z dolnego menu, a następnie opcję Zeskanuj kod QR. Po wykonaniu tej czynności zobaczysz dane tej osoby na swoim ekranie.

Ta metoda pozwala w prosty sposób potwierdzić tożsamość drugiej osoby z pomocą aplikacji mObywatel. Możesz zostać poproszony o wykonanie tych czynności w różnych instytucjach, urzędach czy sklepach, jednak w większości przypadków wystarczy zaprezentowanie swojego dokumentu w takiej formie, w jakiej wyświetla się na ekranie smartfonu. Należy przy tym pamiętać, że warto aktualizować aplikację na bieżąco.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak sprawdzić czyjeś dane z aplikacją mObywatel? Zweryfikuj tożsamość drugiej osoby w prosty sposób. Zobacz, jakie to łatwe - GRA.PL

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto