Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2022 w Bytomiu. Parowozownię przy ul. Reja odwiedziły prawdziwe tłumy

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
W całym województwie śląskim trwa Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki 2022. Wiele atrakcji przygotowanło Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych także w Bytomiu. Tu trzynasta odsłona popularnej imprezy odbyła się na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Uczestnicy mogli przejechać się INDUxspressem, drezyną, zwiedzić parowozownię, Izbę Tradycji oraz wziąć udział w wielu aktywnościach. Zobaczcie naszą fotorelację z imprezy!

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriada zorganizowano w sobotę 3 września. Impreza ta już od 13 lat łączy miłośników industrialu. Jest to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Aktualna edycja odbywa się pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant!” Motyw przewodni imprezy nawiązuje do czasu wolnego.

W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział 41 obiektów, w tym aż 7 to obiekty zaprzyjaźnione. W Bytomiu Industriada zorganizowana została w parowozowni przy ul. Reja. W programie wydarzenia zaplanowano zwiedzanie, przejazdy pociągiem - INDUxspressem na czele a parowozem Ryszardem, warsztaty i wystawy, a nad wszystkim czuwali członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Uczestnicy Industriady mogli zwiedzić stację Bytom Karb Wąskotorowy.

- Niezapomniane zwiedzanie pełne ciekawostek związanych z historią górnośląskich kolei połączone będzie z wejściem do niedostępnych na co dzień obiektów i pomieszczeń stacji np. do nastawni z jedynymi czynnymi na wąskim torze mechanicznymi scentralizowanymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym – zapowiadali organizatorzy.

Miłośnicy industrialu zobaczyli m.in. pokaz sprzętu, który przeprowadzili przedstawiciele Kolejowego Ratownictwa Technicznego z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach oraz pokaz wkolejania wykolejonego wagonu wąskotorowego. Co więcej, każdy mógł spróbować swoich sił i ułożyć drogę dla pociągu czy przejechać się drezyną ręczną.

- Przejazd odbywa się na odcinku kilkuset metrów pod czujnym okiem wolontariuszy. Drezyna ręczna to coraz popularniejsza atrakcja kolejowa – wskazują organizatorzy.

Wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Oprócz animacji, zajęć plastycznych czy malowania buziek, były też rozmaite gry i zabaw.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto