Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Bobrek w Bytomiu na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Huta Bobrek na zdjęciach archiwalnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj je w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Huta Bobrek na zdjęciach archiwalnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj je w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
Huta Bobrek w Bytomiu działała przez prawie 140 lat. W 1994 roku ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa, które nią zarządzało. Zobaczcie jej archiwalne zdjęcia pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i poznajcie po krótce historię tego ważnego dla miasta obiektu.

Krótka historia Huty Bobrek w Bytomiu

Historia huty w dzielnicy Bobrek w Bytomiu wiąże się z założeniem w 1856 roku spółki akcyjnej Vulkan, która wykupiła majątek ziemski zwany Elisenruh. Właśnie w tym miejscu powstała huta żelaza, która otrzymała także nazwę Vulkan.

Kilkanaście lat później, w 1870, wspomniana spółka zbankrutowała. Huta przeszła na własność Otto i Emil Friedländerów, a nazwę zmieniono na Moritz i - co za tym idzie - założono spółkę Moritzhütte AG. Również i ta spółka wkrótce upadła, bo w 1883. Kolejnymi właścicielami bytomskiej huty żelaza zostali Oskar i Georg Caro. Rozbudowali ją, a także zmienili nazwę - od tej pory była to „Julia".

Pod koniec XIX wieku znajduje się tu siedem wielkich pieców oaz cztery koksownie.

W kolejnych latach rozpoczęto produkcję stali, uruchomiono walcownię-zgniatacz. Przed wybuchem II wojny światowej zacząć działać ósmy piec martenowski. Po zakończeniu, 11 maja 1945 roku, hutę przejmuje administracja polska.

Aby uświadomić sobie jak istotny to był zakład pracy, wystarczy wspomnieć, że w latach dwudziestych ubiegłego wieku w bytomskiej hucie zatrudnionych było ok. 4700 osób. Natomiast w szczytowym okresie działalności - lata siedemdziesiąte - Huta Bobrek zatrudniała aż 5000 pracowników!

Dlaczego została ona zlikwidowana? Huta została uznana za nierozwojową i przestano ją modernizować (ostatnią inwestycję przeprowadzono w 1970!). Poza tym generowała straty finansowe.

"Decydujące znaczenie dla postawienia huty w stan upadłości miały efekty zewnętrzne działalności zakładu, w postaci nadmiernych zanieczyszczeń środowiska. Inspektorat Ochrony Środowiska nakładał na hutę wysokie kary i domagał się szybkiego zamknięcia przedsiębiorstwa" - pisał Robert Brudzyński w swojej książce "Charakterystyka wybranych sektorów infrastrukturalnych i wrażliwych w gospodarce polskiej oraz możliwości ich prywatyzacji".

W 1994 roku ogłoszono upadłość.

Tak wyglądała Huta Bobrek w Bytomiu przed wybuchem II wojny światowej:

Zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto