Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnografika dla dzieci w Bytomiu. Projekt Muzeum Górnośląskiego

Magdalena Nowacka-Goik
Etnografika dla dzieci -Bytom
Etnografika dla dzieci -Bytom Marek Ryś
Dowiedzieli się o utopkach i zmorach. Poznali przesądy i zwyczaje. I zachwycili się folklorem. Takie wnioski można wysnuć obserwując efekty programu edukacyjnego "Etnografika" dla dzieci, który przez wiele tygodni prowadzili pracownicy Muzeum Górnośląskiego.

To dzięki pracy dzieci i muzealników przy wystawie "Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku" w Muzeum Górnośląskim powstał kącik edukacyjny.

Wśród atrakcji, które od tej pory będą stałym elementem przy wystawie, na szczególną uwagę zasługują: szafa ze strojami ludowymi do przymierzania, plansze z opisami części garderoby po śląsku.
Znajdziemy tu również laleczki "Etnografiki", gry edukacyjne, klocki-układanki na motywach ludowych czy książeczka edukacyjna i karty pracy do indywidualnego wykorzystania.

Docelowo pragniemy stworzyć kąciki edukacyjne przy wszystkich naszych wystawach stałych - zapewnia Anna Rak z działu edukacji muzeum

Program "Etnografika" dla dzieci, trwał w Muzeum Górnośląskim od stycznia do maja 2013 roku. Dział Edukacji muzeum, wraz z partnerami: przedszkolem TIKA i Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym nr 2, a także uczestnikami projektu: Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 9, poznawał kulturę ludową na Górnym Śląsku.
W sumie swój region poznawało prawie 70 dzieci.

- Dla każdej z grup co innego było atrakcją- mówi Magdalena Pospieszałowska z działu edukacji.
- Młodsi byli zachwyceni możliwością przebierania się w dawne, ludowe stroje i inscenizowania obrzędów i tradycji - mówi.

Efektem są filmy edukacyjne z ich udziałem: "Jaja w kulturze, czyli historie o pisankach", "Swaty", "W śląskiej kuchni" oraz "Jak to jest z tą gwarą na Śląsku? Młodzież została rzucona na głęboką wodę - przeprowadzając badania terenowe w Ornontowicach .
- Dziewczęta były najbardziej zdumione tym, jak kiedyś prało się na tarze - śmieje się Magdalena Pospieszałowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto