Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim. Co przygotowała z tej okazji placówka?

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim. Co przygotowała z tej okazji placówka?
Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim. Co przygotowała z tej okazji placówka? UM Bytom
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało mnóstwo atrakcji. W sobotę, 16 października, nie zabraknie wykładów, pokazów czy zajęć dla dzieci.

Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim

Co to takiego fibule i patynki, jak ubierano się w starożytnym Rzymie i Egipcie, ile kilogramów „żelastwa” musiał włożyć na siebie rycerz, który szykował się na bitwę w okresie średniowiecza? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W sobotę, 16 października, placówka - z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii - przygotowała mnóstwo atrakcji. Zaplanowano bowiem szereg wykładów, pokazów i zajęć dla dzieci. Motywem przewodnim jest hasło „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”.

- Impreza ma popularyzować dziedzictwo archeologiczne i pokazywać, czym się zajmują archeologowie, oczywiście poza kopaniem w ziemi. W ramach zaplanowanych wykładów zaprezentujemy historię stroju, począwszy od czasów najdawniejszych, czyli od starszej epoki kamienia. Nie zabraknie starożytności i antyku. Togi, peplosy, stroje ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii… Miłośniczkom licznych par obuwia pewnie przypadnie do gustu prelekcja poświęcona dawnym butom. Opowiemy o ciżmach, trzewikach i… patynkach. Trochę czasu poświęcimy też ozdobom naszych praprapraprzodków sprzed niemal 2 tysięcy lat, czyli fibulom – dawnym agrafkom, służącym do spinania ubrań – mówi Beata Badura, kierownik Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć pokazy „średniowiecznego szyku” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Dla dzieci przygotowano natomiast warsztaty wytwarzania ozdób i sakiewek. Zapisy na te zajęcia prowadzi z kolei Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

- Idea świętowania Międzynarodowego Dnia Archeologii wzięła się stąd, że kiedyś na stronie internetowej Amerykańskiego Instytutu Archeologii natknęłam się na informację, że w październiku obchodzony jest dzień popularyzujący archeologię. W Stanach Zjednoczonych impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech czy Czechach. Należy podkreślić, że jedyną instytucją w Polsce, która od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego archeologicznego święta, jest Muzeum Górnośląskie. To impreza od początku współorganizowana przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich - tłumaczy Beata Badura.

Obchody odbędą się w zabytkowym budynku Muzeum Górnośląskiego przy ulicy Korfantego 34 w godzinach 12:30–16:00.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto