Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego nie chcemy zmieniać pracy? Mniejsza rotacja pracowników na rynku, to wyzwanie dla firm

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niechęć do zmiany pracy po części może wynikać ze spadku optymizmu wśród zatrudnionych.
Niechęć do zmiany pracy po części może wynikać ze spadku optymizmu wśród zatrudnionych. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W ciągu ostatniego pół roku zaledwie co 5. pracownik zmienił miejsce zatrudnienia. To już kolejny kwartał, kiedy rotacja na rynku pracy spada. Przedsiębiorcy będą musieli wykazać się inwencją, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów i wypełnić wolne stanowiska.

Rotacja pracowników w Polsce coraz mniejsza

Przez ostatnie sześć miesięcy 19 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia. Zmiany są niewielkie ale pokazują, że trend stagnacji się umacnia- wynika z 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

Wśród powodów zmiany pracy najczęściej wymienianym jest wysokość zarobków, a w dalszej kolejności znajdują się korzystniejsza forma zatrudnienia i chęć rozwoju zawodowego.

W porównaniu jednak z poprzednim kwartałem tracą one na znaczeniu, podobnie jak utrata pracy u poprzedniego pracodawcy. Jedynym czynnikiem zmiany pracy, który wymieniano częściej – i to ponad dwukrotnie – było przekonanie, że najwyższy czas zmienić pracodawcę.

Wyraźnie skrócił się też czas poszukiwania nowej pracy – w czerwcu wynosił on trochę ponad 3 miesiące, a obecnie niewiele ponad 2,5 miesiąca. Najczęściej wskazywaną przyczyną braku aktywnego poszukiwania pracy, podobnie jak w ubiegłych kwartałach, jest satysfakcja z dotychczasowej.

Dlaczego nie chcemy zmieniać pracy?

Niechęć do zmiany pracy po części może wynikać ze spadku optymizmu wśród zatrudnionych. Mogą mieć w tym swój udział zapowiedzi kolejnej fali pandemii i związanego z nią lockdownu czy rosnąca inflacja, tradycyjnie odbierana jako sygnał pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Choć obawa przed utratą pracy pozostaje na podobnym poziomie co w zeszłym kwartale, to dane z września pokazują, że spada ocena szans na znalezienie pracy.

- Spadek nastrojów może być jednym z powodów stagnacji, jednak więcej przemawia za tym, że pracodawcy odrobili lekcje z poprzednich miesięcy: oferują wyższe zarobki oraz lepsze warunki zatrudnienia, dlatego waga tych czynników spada i czas szukania atrakcyjnych ofert pracy się skraca. Nie bez znaczenia jest też podniesienie płacy minimalnej, na podstawie której wciąż spora część pracowników w Polsce jest zatrudniana – podkreśla Monika Hryniszyn, Randstad Polska.

Jak dziś przyciągnąć pracownika? Rozwiązaniem praca zdalna?

Niewielka rotacja na rynku pracy i spadająca chęć do zmiany zatrudnienia powodują, że przedsiębiorcy staną przed wyzwaniem przyciągnięcia pracowników, zwłaszcza w kontekście deklarowanych wcześniej planów rekrutacyjnych.

Ważnym czynnikiem w ogłoszeniach o pracę jest to, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej – aż 41 proc. badanych deklaruje, że zwraca na to uwagę. Co istotne, robi tak ponad połowa osób z wyższym wykształceniem.

– Badania potwierdzają to, co wiemy z obserwacji życia codziennego i innych badań. Praca zdalna jest możliwością, z której mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy – głównie ci z wyższym wykształceniem, choć i w tej grupie tylko 17 proc. pracowało zdalne w momencie przeprowadzania badania. W całej populacji badanych tylko 18 proc. respondentów miało doświadczenie pracy zdalnej. To oznacza, że rewolucja w zakresie sposobu świadczenia pracy, o której dość często mówimy objęła stosunkowo niewielką część pracowników– podkreśla Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie ekspertka zwraca uwagę na postrzeganie pracy zdalnej i jej plusów i minusów. Jej zdaniem dla niektórych respondentów jest ona szansą na pogodzenie obowiązków zawodowych i pozazawodowych, dla innych – przeszkodą w balansowaniu między rolami życiowymi.

- Część respondentów deklaruje, że możliwość pracy z domu zwiększa ich efektywności, inni wydajniej pracują z biura. To oznacza, że pracodawcy, planując rozwiązania w swojej firmie, muszą brać pod uwagę indywidualne preferencje pracowników. Nie ma rozwiązań idealnych, pozytywnie ocenianych przez wszystkich. Dopasowanie sposobu świadczenia pracy do potrzeb pracowników może być tym elementem, który będzie decydował o stabilizacji zatrudnienia i możliwości pozostania nowych pracowników– dodaje Fedorczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego nie chcemy zmieniać pracy? Mniejsza rotacja pracowników na rynku, to wyzwanie dla firm - Portal i.pl

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto