Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Demograficzny wyż już w śląskich porodówkach

Agata Pustułka
Dominik Wolski (z mamą Elżbietą) - reprezentant  nowego wyżu
Dominik Wolski (z mamą Elżbietą) - reprezentant nowego wyżu Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Przybywa nas! Dzięki mamom, które urodziły się podczas wyżu lat 80. ubiegłego wieku, szybko rośnie liczba najmłodszych Polaków.

W naszym województwie w 2009 roku na świat przyszło 47,5 tysiąca noworodków, o ponad 7 tys. więcej niż rok wcześniej, a 2010 zapowiada się jeszcze lepiej. Co za tym idzie, kwitnie turystyka porodowa (ostatnio najmodniejsze jest Bielsko-Bia-ła), a szpitale rywalizują o zdobycie klientek. Miejmy nadzieję - nie tylko dlatego, że poród to usługa nielimitowana, za którą NFZ zawsze zapłaci.

- Przygotowanie do porodu jest często poprzedzane długim zwiedzaniem oddziałów przez rodziców - ocenia dr Maria Borek-Grzyb, ginekolog-położnik z Sosnowca. - Przy wyborze kierują się fachową opieką, ale coraz częściej luksusowymi warunkami.

Poród rodzinny i w wybranej pozycji jest już standardem. Wabikiem są m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, bo nie we wszystkich szpitalach jest możliwe na życzenie kobiety oraz łatwiejsza kwalifikacja do cesarskiego cięcia.

Ponad 3o proc. porodów kończy się w województwie śląskim właśnie cesarką. - Przyszłe mamy coraz częściej naciskają na takie rozwiązanie ciąży i idą rodzić tam, gdzie łatwiej zrealizować ten cel - mówi prof. Anita Olejek, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Oddziały położnicze prześcigają się w ofertach dla przyszłych matek

Oddział Położniczo-Ginekologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach
- poród w wodzie, na krześle, specjalna huśtawka dla rodzących.

Prywatny Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Katowicach - tzw. vipowski pojedynczy pokoik dla mamy z dzieckiem. Cena pobytu 500 zł, szkoła rodzenia.

Oddział Ginekologii i Położnictwa z Pododdziałem Patologii Ciąży w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie
- rutynowa gazometria, czyli badanie kropli krwi noworodka, by wykluczyć utajone niedotlenienie.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala im. Leszczyńskiego w Katowicach
- specjalny fotel porodowy jako alternatywa porodu łóżkowego, system "rooming in". Oddział był jednym z pierwszych w województwie, które wprowadziły system otwartych drzwi dla rodzin pacjentek.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu
- znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie pacjentki, pokój do porodów rodzinnych.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
- możliwość skorzystania z elektrostymulatora TENS jako alternatywy dla znieczulenia zewnątrzoponowego.
- W ramach programu Szkoła Matek pacjentki po porodzie edukowane są w zakresie karmienia naturalnego, pielęgnacji noworodka i ćwiczeń mięśni krocza.

Relacje z porodów on-line? Niestety to jest już zupełnie możliwe

Rozmowa z dr Beatą Naworską, kierownikiem Zakładu Propedeutyki Położnictwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Chcemy rodzić praktycznie bez bólu. Cesarka na życzenie, znieczulenie. Czy to dobrze?

O przebiegu porodu zawsze powinny decydować względy medyczne. Do znieczulenia przy porodzie przyzwyczailiśmy się jak do znieczulenia przy borowaniu zęba. Ja rodziłam naturalnie i uważam, że właśnie natura umożliwia nam, żeby poradzić sobie z tym bólem bez wspomagania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat bardzo wiele zmieniło się w podejściu do rodzących, mają więcej do powiedzenia, ale często zbyt mocno ingerują w przebieg porodu. Oczywiście ważne jest wsparcie partnera czy koleżanki, ale dla przebiegu porodu i stanu dziecka najbardziej istotna jest współpraca z położną, wspólne przechodzenie przez kolejne etapy porodu.

Obecnie rodzi nie tylko kobieta, ale niekiedy cała rodzina.

Właśnie prowadzimy badania na temat motywacji towarzyszącej obecności ojców na porodówkach. Czy robią to z własnej nieprzymuszonej woli, czy też z powodu nacisku partnerki. Bywa, że udział w porodzie niejako na siłę, ma niekorzystny wpływ na relacje między rodzicami.

Standardem jest filmowanie porodów.

Obawiam się, że jak tak dalej technika będzie wkraczać na porodówki, to można spodziewać się relacji z porodu w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto